قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۱۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شتاب زدگی وزیر خارجه انگلیس و تکرار ادعاهای بی پشتوانه

لندن – – وزیر امور خارجه انگلیس در اقدامی شتاب زده، پیشنهاد ساختگی رسانه های انگلیسی از قول ایران، برای آزادی نازنین زاغری را "یک ترفند دیپلماتیک " ارزیابی کرد تا به این ترتیب ادعای بی گناهی متهم به جاسوسی برای دولت لندن را تکرار کند.

شتاب زدگی وزیر خارجه انگلیس و تکرار ادعاهای بی پشتوانه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، جرمی هانت که دستکم ماهی یک بار به یاد زندان اوین و متهمی که حالا به پاشنه آشیل روابط انگلیس و ایران تبدیل شده می افتد، عصر پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در لندن ادعا کرد: زاغری بی گناه است او مرتکب فعل خلافی نشده است. مساله غیرقابل قبول درباره ایران این است که آن ها (ایران) آدم های بی گناه را به زندان می فرستند و بعد از آن ها به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند.»
وی این اظهارات را پس ازآن مطرح کرد که رسانه های انگلیسی از چهارشنبه شب گذشته، در اقدامی به نظر هماهنگ و سازمان یافته، سخنان ظریف در انجمن آسیایی نیویورک درباره تبادل زندانیان را به تمایل ایران برای آزادی زاغری نسبت دادند.
اسکای نیوز گزارش داد که زاغری از سال 2016 در فرودگاه تهران به اتهام تلاش برای تغییر حکومت در بازداشت به سر می برد و تلاش های همسرش ریچارد رتکلیف و وزیر امور خارجه برای آزادی وی بی فایده بوده است. اما ظریف از ابرازی سخن گفت که او می تواند سرانجام آزاد شود و به خانه اش در شمال لندن بازگردد.
این شبکه خبری افزود که ظریف در سخنان خود از وضعیت زاغری ابراز تاسف کرده و " افزود که ایران این آمادگی را دارد تا او را در مقابل آزادی زندانیان در آمریکا و استرالیا آزاد کند."
همچنین شبکه بی.بی.سی در گزارشی، اظهارات ظریف را نشانه ای مثبت برای آزادی زاغری ارزیابی کرد که برای اولین بار پس از اعطای حمایت دیپلماتیک انگلیس به زاغری مطرح شده است.
این رسانه انگلیسی به نگرانی پیشین مقام های انگلیسی درباره واکنش ایران به تصمیم لندن برای اعطای حمایت دیپلماتیک به زاغری اشاره کرد و مدعی شد که سخنان ظریف حامل آمادگی تهران برای معامله است. به تعبیر این شبکه انگلیسی "ایران تمایل دارد تا از زاغری به عنوان اهرم سیاسی استفاده کند، که درگذشته آن را مردود اعلام کرده بود."
شبکه های تلویزیونی آی.تی.وی و کانال چهار انگلیس و نشریات ایندیپندنت، دیلی تلگراف و گاردین هم در گزارش هایی بحث آزادی زاغری از سخنان وزیر امور خارجه ایران را برجسته کردند.
این در حالی است که وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه (4 اردیبهشت 1398) در بخشی از سخنان خود در انجمن آسیایی نیویورک گفته بود: در آمریکا و در اروپا ایرانیانی هستند که در زندان هستند چون آمریکا به آن ها اتهام نقض تحریم ها را زده است. اتهام آن ها ارسال تجهیزات هواپیمای مسافربری و نه جت بوده است. ما مترجم داریم که در استرالیا زندانی است.
ظریف ادامه داد: ما در مورد زاغری صحبت می کنیم؛ که البته من ناراحتم از شرایط او و به عنوان وزیر امور خارجه هر چه از دستم برآمده برای کمک انجام داده ام اما هیچ کسی از زنی که در استرالیا در زندان است، سخن نمی گوید.
رسانه های انگلیسی مدعی شدند که ایران آمادگی دارد تا زاغری را به شرط آزادی «نگار قدس کنی»، شهروند بازداشت شده ایرانی به دلیل نقض ادعایی تحریم های آمریکا از زندان آزاد کند.
«نگار قدس کنی» شهروند ایرانی مقیم استرالیا است که تیرماه سال 1396 به بهانه ادعایی نقض قوانین تحریم های آمریکا علیه ایران بازداشت شده است. او در زمان بازداشت باردار بوده و استرالیا تقاضاهای تهران برای بهبود شرایط نگهداری او را رد کرده است. قدس کنی به دستور دولت آمریکا بازداشت شده است.
وزارت خارجه انگلیس درباره آنچه پیشنهاد ایران خواند شد واکنش نشان داد و اعلام کرد: «رسیدگی به وضع تمامی ایرانیان انگلیسی ازجمله خانم زاغری-راتکلیف که در ایران بازداشت هستند، برای دولت، یک اولویت است. ما نسبت به پرونده های کنسولی خود نگران هستیم و در هر سطح و فرصتی آن ها را مطرح می کنیم.»
بااین حال ظریف روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز تصریح کرد که پرونده زاغری مساله ای جدا از پیشنهاد او برای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا است.
وی افزود: پیشنهادم درباره افرادی بود که در آمریکا و یا سایر کشورها به درخواست آمریکا زندانی هستند. اما پرونده زن انگلیسی – ایرانی مقوله ای جداگانه است.
هم زمان دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد که درخواستی از طرف تهران برای مبادله زندانیان دریافت نکرده است. به این ترتیب وزیر خارجه انگلیس که قافیه را باخته بود ازآنچه عقب نشینی همتای ایرانی خود خواند، به اصطلاح ابراز تاسف کرد و مدعی شد که امیدوار است سرانجام ماجرا، نه تنها به آزادی زاغری بلکه پایانی بر آنچه او اقدامات فریبکارانه ایران خواند منتهی شود.
زاغری که از سال 1395 به جرم فعالیت های تبلیغی علیه نظام و تلاش برای براندازی نرم بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شده، اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است. این محکوم امنیتی، هنگام بازداشت به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می کرد.
هانت اسفندماه گذشته اعلام کرد که این کشور در گامی بسیار غیرمعمول به زاغری حمایت دیپلماتیک اعطا می کند تا "به کل دنیا نشان دهد که او بی گناه است"
وی که هنوز یک سال نیست به این سمت منصوب شده زبان تندوتیزی علیه ایران دارد و وعده داده تمامی اقدامات ممکن را برای ضمانت آزادی زاغری انجام خواهد داد.
رسانه های انگلیسی نیز این روزها هر نسیمی که از اوین می وزد را به ماجرای زاغری نسبت می دهند و با پشتوانه وزارت خارجه ساز گزارش های به اصطلاح حقوق بشری علیه ایران را کوک می کنند. اما شاید وقت آن رسیده باشد که دولت انگلیس به توصیه مقام های ایران عمل کرده و از دخالت و اظهارنظر در پرونده متهمی که به جاسوسی برای لندن متهم است دست بردارد تا روند قضایی آن پیچیده تر نشود.
شبد**اروپام ** هـ ن **

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha