قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۰۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انگلیس: اعدام شهروندان سعودی «منزجرکننده» بود

معاون وزیر خارجه انگلیس ضمن انتقاد شدید از اعدام ۳۷ شهروند سعودی آن را "کاملاً غیرقابل قبول " و "منزجرکننده" توصیف کرد. او گفت: ما این گونه اقدامات؛ یعنی اعدام های دسته جمعی را گامی رو به قهقرا می دانیم و آن را کاملاً محکوم می کنیم. حداقل یکی از اعدام شدگان در زمان دستگیری، نوجوانی بیش نبوده است.

انگلیس: اعدام شهروندان سعودی «منزجرکننده» بود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، معاون وزیر خارجه انگلیس ضمن انتقاد شدید از اعدام ۳۷ شهروند سعودی آن را "کاملاً غیرقابل قبول " و "منزجرکننده" توصیف کرد.

به نقل از روزنامه ایندیپندنت، "آلن دانکن" معاون وزیر امور خارجه انگلیس در تشریح موضع دولت متبوعش در خصوص اعدام های دسته جمعی اخیر در عربستان گفت: "سر وینس کابل" (Sir Vince Cable) رهبر حزب لیبرال دموکرات با سوالی در جلسه پارلمان خواستار موضع گیری دولت در قبال اعدام های اخیر شهروندان سعودی شد که ما در پاسخ انتقاد شدید خود از این اعدام های "کاملاً غیرقابل قبول " و "منزجرکننده" را ابراز می کنیم.. ما این گونه اقدامات؛ یعنی اعدام های دسته جمعی را گامی رو به قهقرا می دانیم و آن را کاملاً محکوم می کنیم. حداقل یکی از اعدام شدگان در زمان دستگیری، نوجوانی بیش نبوده است.

وزارت کشور عربستان روز سه شنبه گذشته (۳ اردیبهشت ۱۳۹۸) از اعدام ۳۷ نفر از شهروندان این کشور با عنوان آنچه که اتهام تروریستی و ارتباط با تروریسم خواند، خبر داد.

اعدام ‍ های اخیر در شهر های مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتا سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اکثریت اقلیت شیعه این کشور، انجام شده است.

طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۸ در عربستان سعودی ۱۴۹ نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها کشور در جهان است که احکام مرگ را با گردن زدن اجرا می کند.

فعالان شبکه های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان سعودی می گویند ۳۲ نفر از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه هستند.

مردم شرق عربستان طی سال های اخیر بار ها در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم سعودی و کشتار ده ها معترض در شهر های العوامیه و قطیف تظاهرات کرده اند، اما هر بار با سرکوب شدیدتر نظامیان آل سعود مواجه شدند.

دولت سعودی هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات های سنگین و اعدام محکوم می کند. شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعیان عربستان یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می شد که در سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از آل سعود و اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha