قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۹۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جانشین بنیاد حفظ آثار: دشمنی آمریکا به دلیل پیشرفت فزاینده نظام است

بیرجند جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت: آمریکا شاهد این است که روز به روز نظام مقدس جمهوری اسلامی پیشرفت می کند و علت دشمنی با ما پیشرفت فزاینده نظام در منطقه و فرامنطقه است.

جانشین بنیاد حفظ آثار: دشمنی آمریکا به دلیل پیشرفت فزاینده نظام است

امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده قاسم زاده چهارشنبه شب در مراسم شکرانه شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس افزود: آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مولود مبارک انقلاب با جوانان مخلص، متدین، مجاهد است و همه بار انقلاب را بر دوش داشتند، تروریست اعلام می کند و با این کار وحدت ملی بیشتر می شود.
وی با اشاره به واقعه شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس که پنجم اردیبهشت 1359 روی داد، گفت: شجره طیبه و نهال نورس انقلاب اسلامی با معجزه الهی به این شکل پشتیبانی می شود.
جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بیان کرد: در این شب مبارک خداوند را شاکریم که لطف و عنایت ویژه او به عنوان معجزه و امداد غیبی شامل این نظام و کشور شد.
«صحرای طبس در فاصله 130 کیلومتری محور طبس به یزد قرار دارد که آمریکایی ها با ورود به این منطقه قصد آزادی گروگان های خود را در تهران داشتند ولی چند فروند هواپیما و بالگرد نظامی آنها بر اثر وقوع توفان شن و برخورد با یکدیگر از بین رفت و دچار شکست سختی شدند.»
امیر فهمیده ادامه داد: دشمنان هرچه دشمنی کنند مردم، ملت و رهبری حرکت زیبای خودشان که حرکت اباعبدالله الحسین (ع) است را انجام می دهند و ادامه خواهند داد.
وی گفت: این خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی و تحویل این تمدن نوین اسلامی به صاحب اصلی آن حضرت ولی عصر (عج) ان شاءالله توسط مقام معظم رهبری و مردم متدین این کشور اسلامی و نیروهای مسلح انجام خواهد شد.
جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اشاره به وحدت بین نیروهای مسلح افزود: ارتش و سپاه با وحدت و یکپارچه هستند و ارتش همیشه دستش با همه افتخار خود در دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
وی بیان کرد: درود می فرستم به تنها شهید این حادثه بسیار بزرگ، شهید محمد منتظر قائم فرمانده سپاه پاسداران یزد که ورود پیدا کردند و در این حادثه به مقام شهادت رسیدند.
سرتیپ فهمیده گفت: امیدواریم بتوانیم از ولایت پیروی کنیم و با وحدت و یکپارچگی به همه استکبار جهانی پاسخ دهیم که ما همیشه می توانیم و توانستیم و شعار امسال هم این است که ما پیروزیم.
عملیات نظامی طبس نام آن در ارتش آمریکا «عملیات پنجه عقاب» بود که توسط نیروی دلتا برای آزادسازی آمریکایی هایی که در تهران نگهداری می شدند، اجرا شد.
پنجم اردیبهشت 1359 (24 آوریل 1980) هواپیماها و بالگردهای آمریکایی وارد فضای پروازی ایران شدند و هنگام اجرای عملیات با ورود به حریم هوایی ایران یکی از بالگردها در 120 کیلومتری راور کرمان دچار نقص فنی شد و به اجبار فرود آمد که سرنشینان آن به بالگرد دیگری منتقل شدند و همان بالگرد نیز دچار نقص فنی شد و به ناچار به ناو هواپیمابر بازگشت.
6 هواپیما و 6 بالگرد دیگر با استفاده از نقاط کور راداری ایران خود را به طبس رساندند و در تاریکی شب در منطقه ای دورافتاده بدون متوجه شدن نیروهای نظامی کشورمان فرود آمدند که حین سوخت گیری یکی از بالگردها دچار نقص فنی شد و در حالیکه هنوز عملیات آغاز نشده بود، سه فروند بالگرد از دست رفت.
پس از تماس با مرکز عملیات، کارتر دستور بازگشت این نیروها را می دهد ولی هنگام برخاستن هواپیماها و بالگردها توفان شن آغاز شد و یک هواپیمای سی 130 و یک بالگرد سی اچ-53 به هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفتند.
هر سال به همین مناسبت مراسمی با حضور مردم و مسئولان در شهرستان طبس برگزار و یاد شهید محمد منتظر قائم نخستین فرمانده سپاه استان یزد که در این محل به شهادت رسید، گرامی داشته می شود.
طبس در 270 کیلومتری غرب بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی است.
7217*3028

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha