قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۹۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابوالحسن داوودی:

 جشنواره جهانی خود را از زیر سایه سنگین اسم فجر بیرون بکشد

ابوالحسن داوودی گفت:اتفاقی که در طول این سال ها افتاده و شاهد آن هستیم، این است که جشنواره جهانی بیشتر یک هویتِ نزدیک به محفلی را به خود گرفته است. انگار یک گروه خاصی دائماً تکرار شده اند.

 جشنواره جهانی خود را از زیر سایه سنگین اسم فجر بیرون بکشد

 ابوالحسن داوودی، کارگردان سینما درباره دستاوردهای چند دوره اخیر جشنواره جهانی فیلم فجر که برای سینمای کشور داشته است، گفت: قبل از اینکه این جشنواره از جشنواره ملی فجر جدا شود، خود من جزو طرفداران این جدایی بودم. یعنی فکر می کردم که این دو باید در دو موقعیت جداگانه برگزار شوند که بتوانند ماهیت های خودشان را حفظ کنند. اما اتفاقی که در طول این چند سال افتاد، به نظر نمی آید که بتواند آن ابعاد و ظرفیتی را که ما از یک جشنواره جهانی انتظار داریم، داشته باشد. به عبارت دیگر، آن تأثیرگذاری را ندارد که بتواند خارج از مرزهای ایران برای یک هویت ملی، ویترین خوبی باشد، از طرف مقابل هم بتواند فیلم ها و فیلمسازانی را جذب کند که به این جشنواره علاقه مند شوند و بخواهند در آن شرکت کنند یا نمایش در این جشنواره یا جوایزی که می دهد بتوانند جوایز تعیین کننده و تأثیرگذاری باشند، حال چه در بازار داخل ایران چه در بازار خارج از ایران.

 جشنواره جهانی بیشتر یک هویتِ محفلی به خود گرفته 
وی در ادامه افزود: اتفاقی که در طول این سال ها افتاده و شاهد آن هستیم، این است که جشنواره جهانی بیشتر یک هویتِ نزدیک به محفلی را به خود گرفته است. انگار یک گروه خاصی دائماً تکرار شده اند. در یک زمینه هایی هم یک فیلم های خاصی در آن ها تکرار شده که تأثیری هم نگذاشته اند؛ یعنی نمایش فیلم ها و برگزاری جشنواره تأثیری روی سینمای ایران نگذاشته که بتواند سطح فیلمسازی و نوع نگاه فیلمسازان را گسترش دهد. به عبارت دیگر، نتوانسته در جهت مقابل رشدی پیدا کند که بتواند بازار ایران بیشتر از گذشته یعنی بیشتر از زمان هایی که به عنوان جشنواره بین المللی در کنار جشنواره فجر برگزار می شد، تأثیرگذار باشد.  حتی من بر اساس سابقه ذهنی ام فکر می کنم که شاید در برخی از سال های برگزاری دوره های قبل که جشنواره به شکل توأم برگزار می شد تأثیرگذاری بر بازار بین المللی بیشتر از زمانی بود که در طول این چهار سال اتفاق افتاده است.

معضل بزرگ 

کارگردان پرفروش ترین فیلم سال ۹۷ در پاسخ به این پرسش که جشنواره برای تأثیرگذاری بیشتر در سطح بین الملل باید بیشتر به چه سمت و سویی حرکت کند، عنوان کرد: متأسفانه ما یک معضل بزرگ داریم که از همه مسئولان حکومتی گرفته تا مسئولان فرهنگی تا حتی برگزارکننده های جشنواره یک نوع کج دار مریز و به صورت لاپوشانی از مسائل می گذرند. ما یک فرهنگ غالبی را بعد از انقلاب به خصوص در سینما داریم که با فرهنگ جاری دنیا تفاوت های اساسی دارد و این که ما بخواهیم به صرف سینمایی از جنس سینمای خودمان تکیه کنیم طبیعی است که اندازه اش از همین حد فراتر نمی رود. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این جشنواره بتواند چه در انعکاس سینمای ما به جهانیان یا چه در انعکاس سینمای جهان به ما تأثیر فراتری داشته باشد؛ چون مناسبات و محدودیت های فرهنگی و عرفی و مسائلی که به هر حال به ما دیکته شده و اتفاق افتاده، با استانداردها و فرهنگ عمومی که الان قریب به اتفاق نقاط جهان وجود دارد، تناسب ندارد.

 بهتر است به شکل حاشیه  خود جشنواره فجر انجام شود 
حالا هر چقدر هم سعی یا تبلیغ کنیم که ما می خواهیم شبیه فرهنگ خودمان را به دنیا عرضه کنیم زمینه هایش خیلی محدود می شود؛ مثل همین فضایی که الان و بعد از این تحریم های اجباری به وجود آمده و خواه ناخواه ارتباط ما را با جهان قطع کرده است. در زمینه فرهنگی و در این عرصه هم به دلیل همین محدودیت هایی که داریم، فکر می کنم ربطی به مدیریت جشنواره یا جنس مدیریت ندارد و بیشتر از این هم نمی تواند فراتر رود. پس بهتر است که به شکل حاشیه خود جشنواره فجر انجام شود.

 جشنواره جهانی خود را از زیر سایه سنگین اسم فجر بیرون بکشد
«اگر قرار است به شکل یک جشنواره مستقل برگزار شود با برنامه ریزی، خودش را از زیر سایه سنگین اسم فجر بیرون بکشد. اسم فجر با خود کلی زمینه های از پیش تعیین شده را می آورد. طبعاً اگر بخواهد یک جشنواره جهانی برگزار شود باید جشنواره ای باشد که فارغ از همه زمینه ها و محدودیت هایی که در برگزاری جشن های انقلاب و زیر سایه اسم فجر قرار دارد، باشد و به دلیل ارتباط سازمانی با آن جشنواره، باید از زیر این ها خود را بیرون بکشد، وگرنه به هر حال برگشتن به همان شکل سابق می تواند تا حدودی بر اساس واقعیت های موجود فضا را روشن تر و عملی تر کند تا آن چیزی که الان وجود دارد و به نظر من شایسته سینمای ایران نیست. »

مهدی صباغ زاده، کارگردان سینمای ایران درباره دستاوردی که تفکیک چهارساله جشنواره جهانی فیلم فجر برای سینمای کشور داشته، گفت: خیلی مطالبی نخوانده ام و آثاری ندیده ام و خبری هم ندارم که چه اتفاقاتی در این جشنواره بین المللی در حال رخ دادن است. قبلاً همین جشنواره فجر برگزار می شد و بین المللی هم بود. به هر حال یک تعداد فیلم خارجی در کنار فیلم های دیگر نمایش داده می شد. جشنواره را تفکیک کردند که دیگر معنا ندارد و لزومی نداشت.

وی می گوید: البته خب خاصیت هایی هم دارد. چند نفر از کشورهای خارجی می آیند و از کشور و این جشنواره بازدید می کنند که امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد. خیلی در جریان تأثیرات ماوقع خارج از کشورش نیستم، ولی امیدوارم اتفاقات خوبی رخ دهد. به هر حال سینمای ایران استحقاق این را دارد که بتواند موقعیت خود را از جای دیگر پیدا کند و همچنان هم تا حدودی پیدا کرده است. امیدوارم باز هم این اتفاقات بیفتد.

* ایرنا

منبع سینما پرس
ثبت نظرات
captcha