قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رویترز: قاچاق میلیاردها دلار طلای آفریقا به امارات

نتایج گزارش رویترز نشان می دهد که این طلاهای قاچاق ابتدا به امارات متحده عربی رفته و از آنجا به مقصد کشورهای اروپایی و آمریکا قاچاق می شود. داده های گمرکی همچنین نشان می دهد که تنها در سال ۲۰۱۶ امارات بیش از ۱۵ میلیارد دلار طلا از آفریقا وارد کرده است.

رویترز: قاچاق میلیاردها دلار طلای آفریقا به امارات
در روسیه از آسمان طلا بارید

این گزارش در ادامه آورده است تمام صادارات طلا در آفریقا به این صورت غیرقانونی و قاچاق انجام نمی شود. به عنوان مثال جمهوری دموکراتیک کنگو یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده طلا در آفریقاست که این کار در آنجا بیشتر از مسیر قانونی و نه قاچاق صورت می پذیرد. اما در این میان اوگاندا و روآندا بیشترین میزان قاچاق طلا را به نام خود ثبت کرده اند. از سوی دیگر کشورهایی چون غنا، تانزانیا و زامبیا به استمرار قاچاق طلا اعتراض دارند و معتقدند این روند هم به محیط زیست آسیب می رساند، هم کارگران را استثمار می کند و هم به کشورهایی که به صورت قانونی کار صادرات طلا را انجام می دهند لطمه می زند.

داده های اطلاعاتی پایگاه «کامترید» که متعلق به سازمان ملل است نشان می دهد که امارات در سال ۲۰۱۶ دوبرابر بیشتر از چین طلا از آفریقا وارد کرده است. این در حالیست که چین بزرگترین مصرف کننده طلا در جهان به شمار می رود. بر اساس آمار این پایگاه اطلاعاتی برای سال ۲۰۱۶، یعنی آخرین سالی است که آمار آن در دسترس است، امارات با ۱۷ میلیارد دلار واردات طلا دو برابر چین از آفریقا طلا وارد کرده است. چین با ۸ و نیم و سوئيس با ۷ و نیم میلیارد دلار در جایگاه های دوم و سوم قرار دارند.

فرانک موگیلنی مشاور ارشد بخش توسعه صنعتی اتحادیه آفریقا در این خصوص می گوید: «طلای بسیار زیادی در آفریقا وجود دارد که پرونده های آن ثبت نمی شود و طبیعتا صادرات آن هم به صورت قاچاق انجام می شود. امارات هم از این فضا استفاده می کند و از محیط غیر قابل کنترل طلا در آفریقا سود می برد.»

امارات اما پاسخی به این پرسش ها نمی دهد. اداره گمرک دبی سوال رویترز برای این آمار را بی پاسخ گذاشته است. دفتر رسانه ای دولت امارات متحده عربی هم تلاش ها برای پاسخ دهی به این ابهامات را بی نتیجه گذاشت.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha