قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۹۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چند درمان خانگی برای آفتاب سوختگی

هنوز تابستان نیامده، آفتاب تند پایش را به شهر باز کرده و بعید نیست که یکی از همین روزها، پوستتان را با درد و سرخی ناشی از سوختگی درگیر کند.

چند درمان خانگی برای آفتاب سوختگی
شیر، یکی از بهترین داروهای آفتاب سوختگی است. اگر به خاطر ساعت ها زیر آفتاب کارکردن، پوستتان سرخ، ملتهب و دردناک شده، یک فنجان شیر سرد را روی یک حوله کوچک بریزید و به آرامی روی پوستتان قرار دهید. با این کار احساس گُرگرفتگی، درد و حساسیت پوست خود را کمتر خواهید کرد.

وازلین
حالا که تابستان رسیده، باید همیشه یک قوطی وازلین در خانه داشته باشید. پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده را با وازلین چرب کنید تا روند بهبودش سریع تر شود. البته قبل از استفاده، وازلین را در یخچال بگذارید و سپس روی پوست بمالید.

بلغور جودوسر
یک فنجان بلغور جوی دوسر را در یک فنجان آب سرد بریزید و این ماسک را برای 15 تا 20 دقیقه در روی ناحیه دچار سوختگی بگذارید. این بلغور، پوست شما را نرم و احتمال خارش ناشی از آفتاب سوختگی را کمتر می کند.

آسپرین
یک قرص آسپرین را خُرد کنید و در یک قاشق غذاخوری آب حل کنید. این خمیر را روی ناحیه دچار سوختگی قرار دهید و بعد از پنج دقیقه، پوستتان را بشویید. آسپرین، درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی را کمتر می کند.

ماست
اگر هیچ کدام از مواد گفته شده را در خانه ندارید، از یک کاسه ماست برای آرام کردن پوستتان کمک بگیرید. ماست، پوست را خنک و با آب رسانی به آن، سوزش را کمتر می کند. گذشته از این، ماست یک ضدباکتری طبیعی است و احتمال عفونت در پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده را کمتر می کند.

سرکه سیب
یکی از مواد ضدقارچ و ضدعفونی کننده ای که در هر خانه ای پیدا می شود، سرکه سیب است. کافی است یک قاشق چای خوری از آن را روی یک توپک پنبه ای بریزید و آن را روی پوست دچار آفتاب سوختگی بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا ناحیه آسیب دیده ضدعفونی و دردش هم آرام شود.

چای کیسه ای
با یک کیسه چای و خاصیت های ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی آن، می توانید پوستتان را آرام کنید. چای سیاه، درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی را کم می کند، اما اگر بابونه هم در خانه دارید، می توانید کمی از آن را در یک کیسه تمیز بریزید، کیسه را مرطوب کنید و روی ناحیه دچار سوختگی قرار دهید تا هم، درد و التهابش کمتر شود، هم قرمزی پوستتان کاهش پیدا کند.

 

 هفته نامه آتیه نو

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha