قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۸۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با اشاره به عدم تمدید معافیت های نفتی از سوی آمریکا

مطهرنیا: ایران اهرم فشار بر دیگر کشورها از طریق اوپک را دارد

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که آمریکا برای ثبات قیمت نفت و کنترل آن هشت کشور را از سال گذشته تاکنون مستثنی کرد و اکنون با توجه به اطمینانی که به دست آورده در مورد عدم تمدید معافیت نفتی تصمیم گرفته است ، گفت: ایران اهرم های فشار بر دیگر کشورها از طریق اوپک را دارد.

مطهرنیا: ایران اهرم  فشار بر دیگر کشورها از طریق اوپک را دارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی مطهرنیا در ارزیابی خود از عدم تمدید معافیت های نفتی از سوی آمریکا اظهار کرد: آنچه آمریکا به دنبال آن است، صفر به معنای مطلق نیست و اصولا در ادبیات سیاسی مفهوم مطلق به نام صفر یا یک نداریم، آن چه وجود دارد نسبی است، بنابراین اگر فروش نفت ایران کاهش قابل توجهی پیدا کند، بر منطق صفر قرار گرفته است زیرا دولت با کسری بودجه بالا برای پرداخت حقوق مواجه خواهد شد و این می تواند بحران را در جامعه ملی افزایش دهد.

وی افزود: در واقع آن چه که براساس کاهش صادرات به معنای صفر گفته می شود، در نگاه تحلیل گرایانه به این معنی است که ایران نتواند حتی یک بشکه نفت چه به صورت رسمی یا غیر رسمی از طریق بازارهای آزاد یا قاچاق نفت در بازار بین المللی به فروش برساند، اما آنچه اهمیت دارد این است که اگر ایالت متحده آمریکا بتواند فروش نفت ایران را به مقداری برساند که  ایران با کسری بودجه بسیبار بالا رو به رو شود، یعنی به منطق صفر نزدیک شده است، چرا که فروش نفت نمی تواند تکافوی حداقل های مورد نیاز جامعه ملی باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی معتقد است؛ از طرف دیگر باید بپذیریم که علیرغم این که گفته می شود کشورهای دیگر نمی توانند جایگزین نفتی فراهم کنند، آمریکا اکنون دیگر به نفت خاورمیانه نیاز ندارد و نفت برای آمریکا دیگر کالای استراتژیک نیست زیرا تولید نفت در این کشور بالاترین میزان تولید در جهان را دارد و از طرف دیگر کشورهایی مانند عربستان و امارات آمادگی خود را اعلام کرده اند تا بتوانند نفت جایگزین ایران را فراهم کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اما این که عربستان و امارات تا چه اندازه بتوانند این جایگزینی را حفظ کنند، وضعیت بازار نفت نشان داده به وعده عربستان و امارات تا حدود زیادی اعتماد می کنند، چرا که با تحریم نفت ایران و  قرار گرفتن سپاه در لیست گروه های تروریستی توسط آمریکا شاهد بودیم که بازار نفت تکانی نخورد و وضعیت  خودش را حفظ کرد.

مطهرنیا همچنین بیان کرد: در نگاه واقع گرایانه باید بپذیریم که وضعیت بازار نفت در این مسیر قرار گرفته، حتی زمانی که آمریکا هشت کشور را در این زمینه مستثنی کرد، یک تحلیل این بود که آمریکایی ها بر آن هستند تا بتوانند کنترل قیمت نفت را در بازار جهانی به نفع خود یا به نفع هم پیمانان خود تثبیت  کنند، برای همین آمریکا برای ثبات قیمت نفت و کنترل این ثبات در یک وضعیت قابل قبول هشت کشور را از سال گذشته تاکنون مستثنی کرد و اکنون با توجه به اطمینان عملی که به دست آورده است چنین تصمیمی را در مورد عدم معافیت اتخاذ کرده است. گرچه بسیاری از کشورهایی که از ایران نفت خریداری می کردند، در ماه های اخیر به واسطه همین مساله خرید نفت را کاهش داده بودند و در یک وضعیت معنا داری شاهد این وضعیت قبل از اقدام آمریکا بوده ایم.

وی درباره این که آیا وضعیتی که بازار نفت با آن مواجه خواهد شد می تواند بر اقتصاد کشورهایی مانند هند یا چین تاثیرگذار باشد؟ گفت: اصولا کشورهای پیشرفته برای چنین وضعیت هایی از قبل تمهیداتی را می اندیشند و انبار ذخیره نفتی خود را افزایش می دهند تا با توجه به فعل و انفعالات سیاسی بتوانند آن را کنترل کنند، لذا فکر می کنم قیمت نفت همان طور که تاکنون تکان نخورده بعد از این هم تکان چندانی نخواهد داشت چرا که حدود یکسال است بازار نفت و مسائل بین المللی در حال آماده شدن با چنین وضعیتی بوده است.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین در مورد این که اگر کشورهایی بخواهند خارج از روال تولید نفت شان را افزایش دهند تا  صادرات ایران را محدود کنند، واکنش ایران در برابر این اقدام چه می تواند باشد؟ ابراز کرد: ایران چه واکنشی می تواند نسبت به عربستان یا امارات داشته باشد یا هر کشور دیگری، پیش از این هم شاهد بودیم که روس ها بارها از این چنین شرایطی استفاده کرده اند تا سود بیش تری ببرند، ایران اهرم های فشار بر دیگر کشورها از طریق اوپک را دارد، اما تصمیمات اوپک تنها در مورد ایران گرفته نمی شود، از طرف دیگر تولیدکننده های نفت مانند عربستان در کنار آمریکا عمل می کنند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha