قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بالا آمدن ۵۰ درصدی سطح آب های زیرزمینی در همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از بالا آمدن ۵۰ درصد سطح آب های زیر زمینی در استان خبر داد.

بالا آمدن ۵۰ درصدی سطح آب های زیرزمینی در همدان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، منصور ستوده ، با اشاره به اجرای طرح تعادل سازی در کنترل حجم آب های زیر زمینی در استان همدان گفت: انسداد چاه های غیر مجاز، پلمب موتور چاه ها به منظور جلوگیری از اضافه برداشت و افزایش بارش های ابتدای امسال باعث شده سطح آب های زیر زمینی در استان همدان ۵۰ درصد بالا بیاید.

وی در دامه افزود: طرح های انجام شده باعث شده تا از خروج سالانه ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب سفره های زیر زمینی جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان تصریح کرد: در سال های گذشته حجم آب های زیر زمینی یک متر پایین رفته بود که به برکت بارش های اخیر این حجم بین ۲۰ الی ۵۰ سانتی متر بالا آمده و برنامه های لازم برای کنترل و هدایت بالاتر آمدن حجم آب ها نیز تبیین شده است، زیرا با توجه به حجم بارش ها استفاده کشاورزان از این چاه ها به تأخیر خواهد افتاد.

وی خاطرنشان کرد: حجم آب های ورودی به دشت های استان نیز مورد رصد بوده و این آب ها با ورود به محوطه نفوذ، وارد تغذیه های مصنوعی شده و پس از عبور از فنس کشی ها به داخل حوضچه های مورد نظر جهت حفظ و ذخیره سازی ریخته خواهد شد.

وی با بیان این که سیلاب های استان نیز کنترل شده هستند، افزود: در مناطق جورقان، هارون آباد، شریعت آباد و هم چنین بندهای کوریجان، کریم آباد و صالح آباد با تعبیه تغذیه های مصنوعی توانسته ایم سیلاب های ورودی را کنترل کنیم.

۹۹ درصد حجم سدهای استان همدان پر است

ستوده از پر شدن حجم ۹۹ درصد از سدهای استان همدان خبر داد و گفت: در حال حاضر حجم کل سدهای استان ۱۰۷ میلیون لیتر مکعب است که تاکنون حدود ۱۰۶ میلیون لیتر مکعب آن پر شده و ما بقی نیز در روزهای آینده به سرریز خواهد رسید.

وی هم چنین تصریح کرد: سد اکباتان در همدان صددرصد پر بوده و سرریز آن با ورود به رودخانه به سد آبشینه هدایت شده و اکنون سد آبشینه نیز باظرفیت ۴.۹ میلیون لیتر در آستانه پر شدن است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: سد شیرین سو در کبودراهنگ با ظرفیت ۴.۴ میلیون متر مکعب حدود ۳.۷ میلیون متر مکعب آب ذخیره دارد و سد نعمت آباد در اسد آباد نیز با ۸۵ درصد حجم آب در آستانه سرریز شدن است.

وی در ادامه اعلام کرد: سد کلان ملایر با ظرفیت ۴۵ میلیون لیتر مکعب و سد تویسرکان با ۹.۵ میلیون متر مکعب ظرفیت به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ پر شده و آب های سر ریز شده در رودخانه های اطراف سد هدایت شده اند.

از ابتدای سال تا کنون ۵۹۰ میلیمتر بارش در همدان ثبت شده است

ستوده با بیان این که ۲۸ ایستگاه ثبت بارندگی در استان همدان وجود دارد، گفت: عدد ثبت شده برای میزان بارندگی از ابتدای سال تا کنون ۵۹۰ میلی لیتر بوده که این میزان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته که ۲۱۹ میلیمتر بوده حدود ۱۷۰ درصد افزایش داشته است.

وی هم چنین افزود: میزان خروجی آب شرب از سد اکباتان هزار لیتر بر ثانیه است و سد سرابی ۷۰ لیتر برثانیه که مابقی آب های ذخیره شده در سدهای استان همدان برای مصارف در فصل تابستان و استفاده کشاورزانی که حق آبه دارند نگهداری خواهد شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha