قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۸۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با ساخت ابزاری آزمایشگاهی میسر شد

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

گروهی از محققان کشور موفق به طراحی و ساخت ابزار آزمایشگاهی شدند که قادر است با فریز کردن یک پدیده، امکان تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت را در کشور فراهم کند.

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

سیستم پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات، بستری متشکل از آشکارسازهای طیفی با حساسیت بالا، تابشگرهای طیفی پرتوان و پر سرعت، همزمان کننده های دقیق (در حدود نانو ثانیه) و فرکانس بالا (در حدود کیلوهرتز)، چیدمان و تجهیزات اپتیکی متناسب آشکارسازی، نرم افزارهای تحلیل نتایج و در نهایت آزمونگرهای دقیق و پایداری است که توانایی کنترل و ارزیابی پدیده های سریع را فراهم می کند.

آزاده کبریایی، استادیار دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و عضو گروه تحقیقاتی این طرح ، گفت: سیستمی که ما طراحی کردیم، آزمایشگاه اسپری است که می تواند مشخصات اسپری شامل قطر ذرات و سرعت ذرات را اندازه گیری کند، برای ورود به طراحی سیستم های احتراقی در ایران حتماً باید وسیله اندازه گیری وجود داشته باشد که این ابزار در این حوزه کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این تجهیزات در کشور تولید نمی شوند، خاطر نشان کرد: تجهیزات خارجی نیز به دلایل گرانی، طرفداری ندارند و در صورت موجود بودن، از سوی شرکت های سازنده، خدمات پس از فروش، ارائه نمی شود و این امر موجب شده اقبالی از سوی شرکت های طراح برای تهیه این سیستم ها از خارج کشور وجود نداشته باشد.

کبریایی افزود: به منظور ایجاد زیر ساخت های تحقیقاتی، در این مطالعات توانستیم سیستم اپتیکال "پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات را طراحی کنیم که در برخی قسمت ها نسبت به نمونه های خارجی برتری دارد.

این محقق با بیان اینکه دانش فنی این ابزار در اختیار دو شرکت آلمانی قرار دارد، یادآور شد: به دلیل پیچیدگی تجهیزات اندازه گیری، شرکت های محدودی در دنیا از جمله ناسا، دنتک، لاویژن، دی ال آور و اسپریتک در این زمینه فعالیت می کنند و در این پروژه به این فناوری پیشرفته دست یافتیم.

وی سیستم پرتونگار مرئی طراحی شده را نوعی سیستم اندازه گیری توصیف کرد و ادامه داد: طول موج بعضی از امواج الکترومغناطیسی مرئی هستند مانند نوری که ما می بینیم و برخی دیگر از آنها مثل ماورای بنفش، نور غیر مرئی به شمار می آیند و در این پروژه ابزار ساخته شده در خصوص تصویربرداری از نورهای مرئی است.

کبریایی، کاربرد این سیستم را در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و آزمایشگاه ها ذکر و خاطر نشان کرد: علاوه بر آن از این ابزار به طور محدود می توان در بخش کنترل کیفیت برخی کارخانه ها نیز استفاده کرد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این ابزار، سیستم هایی هستند که توانایی اندازه گیری اندازه ذرات به قطر میکرون و سنجش سرعت ذرات در حد سرعت های مافوق صوت را دارند، افزود: اگر ذره ای ریز شود و سرعتش بالا برود، امکان تصویربرداری از آن بسیار سخت می شود؛ چراکه تصویر به دست آمده از این ذره "کِش" می آید؛ از این رو نیاز است تا ذره مورد نظر فریز شود و فریز کردن عکس نیز یک فرآیند بسیار دشوار است.

به گفته این محقق، این سیستم این قابلیت را دارد که در یک لحظه، پدیده را فریز کرده و از آن عکس بگیرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha