قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۵۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پژوهشگران سنگاپور انجام دادند

افزایش روغن دانه های گیاهان با روش اصلاح ژنتیکی

پژوهشگران سنگاپور در بررسی جدیدی توانستند روغن دانه های گیاهان را با روش اصلاح ژنتیکی افزایش دهند.

افزایش روغن دانه های گیاهان با روش اصلاح ژنتیکی

و به نقل از ای ساینس نیوز، پژوهشگران "دانشگاه صنعتی نانیانگ"(NTU) سنگاپور، روش جدیدی ابداع کرده اند که نشان می دهد اصلاح ژنتیکی می تواند روغن طبیعی دانه ها را در شرایط آزمایشگاهی، تا ۱۵ درصد افزایش دهد.

این روش جدید را می توان برای افزایش روغن محصولاتی مانند کانولا، سویا و آفتابگردان به کار گرفت تا تقاضا برای این گونه روغن ها، در سطح جهانی پاسخ داده شود.

این پژوهش جدید، به سرپرستی "وی ما"(Wei Ma)، استادیار علوم زیستی این دانشگاه صورت گرفته است. وی ما و گروهش در پژوهش خود، اصلاح یک پروتئین خاص موسوم به "رینکلد 1" (WRI1) را پیشنهاد می کنند که پروتئینی اصلی در گیاهانی است که روغن تولید می کنند و موجب می شود ذخیره روغن در دانه های گیاه افزایش یابد.

دانه های اصلاح شده توانستند افزایش روغن را با موفقیت در آزمایشگاه نشان دهند و ۱۵ درصد بیش از میزان طبیعی، روغن تولید کنند.

وی ما در این باره گفت: روغن دانه گیاه، یک ترکیب ضروری در رژیم غذایی روزانه به شمار می رود و صنعت کشاورزی در جستجوی یافتن راه هایی برای افزایش محصولات گیاهی و کاهش عوارض محیطی کاشت محصول است. پژوهش ما می تواند روشی پایدار و کم هزینه برای افزایش تولید روغن دانه ها ارائه دهد و فرصت های جدیدی برای پژوهش در زمینه کشاورزی فراهم کند.

قابلیت افزایش روغن با یک روش پایدار، می تواند نتایج اقتصادی برتری به همراه داشته باشد. پژوهش دیگری که پیشتر انجام شد، نشان داده است افزایش ۱.۵ درصدی روغن سویا می تواند سودی برابر با ۱.۲۶ میلیارد دلار به همراه داشته باشد.

افزایش روغن دانه ها می تواند برای تولید سوخت های زیستی هم سودمند باشد. سوخت های زیستی، نوعی از سوخت های پاک هستند که از منابع آلی مانند روغن سبزیجات تولید می شوند. این سوخت ها، کاربردهای گوناگونی دارند و می توان از آنها برای تأمین نیروی خودرو، کشتی و حتی هواپیما نیز استفاده کرد.

وی ما افزود: تقاضای جهانی برای سوخت سبز، به سرعت در حال گسترش است و تخمین زده می شود که میزان تقاضا در سال ۲۰۳۰ دو برابر شود. پژوهش ما علاوه بر افزایش کاربرد این سوخت ها، می تواند منبع پاک تر و پایدارتری به جای سوخت های کنونی ارائه دهد. افزایش تولید روغن محصولاتی مانند سویا، آفتابگردان و کانولا، برای داشتن آینده ای سبزتر ضروری است.

پژوهشگران در حال حاضر در جستجوی شرکای تجاری هستند تا کار با این روش جدید را آغاز کنند.

این پژوهش، در مجله "Plant Signaling Behavior" به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha