قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۴۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاندار: نگرانی از ورود سیلاب افغانستان به سیستان وجود ندارد / ۳۱ نقطه آسیب پذیر شناسایی شده

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب غیر قابل کنترل کشور افغانستان با حداکثر ممکن و بدون خسارت در حال وارد شدن به رودخانه هیرمند است و نگرانی برای آن وجود ندارد.

استاندار: نگرانی از ورود سیلاب افغانستان به سیستان وجود ندارد / ۳۱ نقطه آسیب پذیر شناسایی شده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب غیر قابل کنترل کشور افغانستان با حداکثر ممکن و بدون خسارت در حال وارد شدن به رودخانه هیرمند است و نگرانی برای آن وجود ندارد.

احمد علی موهبتی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از منطقه سیستان اظهار داشت: هم اینک آب با حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع بر ثانیه و ارتفاع ۳.۹۰ سانتی متر در حال ورود به منطقه سیستان است.

وی ادامه داد: مسئولان حوزه شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان و پنج شهرستان شمالی استان پای کار هستند و در روز های گذشته تمهیدات خوبی را برای ورود آب و استفاده از نعمت الهی پیش بینی کرده اند.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در بارندگی های اسفندماه، ۳۱ نقطه آسیب پذیر در سیستان شناسایی شد گفت: همزمان با اوج گرفتن آب سیلاب ورودی به منطقه در روز های گذشته همه دستگاه های دولتی و عمومی از ظرفیت های خود حداکثر استفاده برای جلوگیری از بروز خسارت این سیلاب کردند.

وی با قدردانی از بخش خصوصی در همکاری برای کنترل سیلاب اخیر بیان کرد: بخش خصوصی در این روز ها با تعطیل کردن کار خود و پای کار آمدن در کنار دستگاه های دولتی نسبت به استحکام بخشیدن لازم رودخانه ها و کانال های سیستان اقدام کردند.

موهبتی گفت: سه نشست مدیریت مدیریت بحران استان در سیستان برای مدیریت سیلاب تشکیل شد.

وی افزود: همزمان با افزایش آب در شب های گذشته نگرانی هایی به وجود آمد، اما با همت و هماهنگی که صورت گرفت هم اینک سیلاب در حال هدایت به مسیر های مورد نظر است و نگرانی وجود ندارد.

استاندار سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد که با آورد خوب رودخانه هیرمند بتوان ذخیره لازم در چاه نیمه ها و تالاب بین المللی هامون برای جلوگیری از توفان های شن، بحث های زیست محیطی و رونق صید و دامداری در منطقه داشته باشیم.

وی ادامه داد: امید می رود که این سیلاب زندگی در سیستان را متحول و باری دیگر در این منطقه که روزگاری انبار غلیه ایران بود حداکثر تولیدات را داشته باشیم.

سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.

این سیلاب ها پس از بارندگی های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و آب شدن برف های کوه های هندوکش در بالا دست این رودخانه از شب گذشته (جمعه شب) سیلاب شدت بیشتری گرفته است.

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.

رودخانه هیرمند از کوه های بابایغما از رشته کوه های هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می شود.

آب این رودخانه از ۲۰ سال پیش تاکنون به سبب قهر طبیعت و برخی عوامل دیگر قطع شده بود و تنها در زمستان برخی سال ها سیلاب های جزئی ناشی از بارندگی ها به صورت دشتمال از داخل افغانستان وارد سیستان می شد که مدت زمان جریان آب بسیار کوتاه بود و به تالاب بین المللی هامون نمی رسید.
سیلاب رودخانه هیرمند خارج از کنترل کشور همسایه است و به عنوان حق آبه سیستان محسوب نمی شود.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha