قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۴۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایتریوم 90؛ گامی به سوی درمان سرطان کبد

همزمان با سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای از دستاوردی در صنعت هسته ای کشورمان رونمایی شد که بر اساس آن، ایران توانسته است در تولید و آزمایش یکی از مهم ترین رادیوداروها که در درمان سرطان کبد موثر است در کنار معدود کشورهای تولیدکننده آن در دنیا قرار گیرد.

ایتریوم 90؛ گامی به سوی درمان سرطان کبد

سرطان کبد یکی از کشنده ترین سرطان های گوارشی است و در حال حاضر جزو شش سرطان شایع در مردان است و طبق گزارش ها در حدود ۲۰۰ نفر در سال به سرطان کبد مبتلا می شوند.

بیماران مبتلا به سرطان کبد اولیه و متاستاتیک که قابل عمل جراحی نیستند با رادیوداروی 90 Resin Microspheres نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ درصد امید به حیات مجدد پیدا کرده و به کیفیت بسیار بهتری از زندگی دست پیدا می کنند.

فاز آزمایشگاهی و پیش بالینی این دارو با موفقیت به اتمام رسیده و در حال گذران فاز بالینی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شیراز است.

شرکت پارس ایزوتوپ تولیدکننده این رادیودارو در کشور است که چندی پیش از سوی آمریکا مورد تحریم ضد بشری قرار گرفت.

بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته تمامی تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران که در چارچوب برجام معلق شده بود بازگشت اما علاوه بر آن تحریم ها متأسفانه آمریکا بخش های دارو و غذا و دیگر ابعاد انسانی و نیز در حوزه تولید رادیودارو و ایمنی هسته ای تحریم هایی را علیه ایران اضافه کرد که با انتقاد شدید ایران رو به رو شد. این درحالی است که این بخش ها مرتبط با ابعاد انسانی و بشری است و هیچ گاه نباید طبق قوانین بین المللی مورد تحریم کشورها قرار گیرد.

رادیوداروی ایتریوم ۹۰ تا به حال بر روی ۱۲ بیمار مبتلا به سرطان کبد تست شده است.

قیمت این رادیودارو ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ یورو است که به دلیل بومی سازی برای بیماران داخلی بسیار ارزان تر در دسترس خواهد بود.

علاوه بر تأمین بازار داخل امکان صادرات این رادیودارو میسر است.

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha