پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۴۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ارائه مدلی برای محافظت دقیق تر از خطوط انتقال برق و ساختمان ها در برابر صاعقه

استاد تمام دانشکده برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تحقیقات خود و دانشجویانش، که بیش ترین میزان ارجاعات در دنیا را داشته و باعث شده اسم او در لیست دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا قرار گیرد، گفت: ایده ما روش یا مدل جدیدی برای محاسبه نرخ خطای حفاظت در برابر صاعقه است که از مدل شاخه پیشرونده (leader progression model) استفاده می کند و بر اساس آن می توان با دقت بیشتری از خطوط انتقال برق، پست های فشار قوی، ساختمان ها و ... در برابر صاعقه محافظت کرد.

ارائه مدلی برای محافظت دقیق تر از خطوط انتقال برق و ساختمان ها در برابر صاعقه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بهروز وحیدی ابتدا به تشریح "خطای حفاظت در برابر صاعقه" پرداخت و توضیح داد: رویدادی که در طی آن صاعقه با عبور از سیم های محافظ خط انتقال به هادی های فاز اصابت می کند، خطای حفاظت از صاعقه نام دارد. در عمل هرچقدر نرخ خطای حفاظت از صاعقه خطوط انتقال کمتر باشد، قابلیت اطمینان در سیستم قدرت بهبود می یابد.

وی مهم ترین دستاورد این تحقیقات را "محاسبه دقیق تر قطعی خطوط انتقال در برابر صاعقه" دانست و ادامه داد: قبلاً بر مبنای احتمال و بدون داشتن دقت خیلی زیاد، تعداد صاعقه های برخورنده به خط انتقال را محاسبه می کردند. این در حالی است که ما روشی را بر مبنای "شاخه پیشرونده صاعقه" یا (leader progression model) و ترکیب با فرکتال که تاکنون اجرا نشده بود، اجرا کردیم. بر مبنای این مدل، حرکت شاخه پیشرونده یا لیدر از روی میدان الکتریکی و محاسبه میدان با روش "شبیه سازی بار" (charge simulation method) انجام شده و محل برخورد صاعقه با دقت خیلی بیشتری پیدا می شود.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن معرفی "حفاظت در برابر صاعقه خطوط، پست های فشار قوی و ساختمان ها"، "مدل سازی ترانسفورماتورهای قدرت"، "عایق های ترانسفورماتور" و "کیفیت توان" به عنوان مهم ترین حوزه های تحقیقات خود، یادآور شد: در سال ۶۷ "منحنی ایزوکرونیک" یا منحنی تعداد روزهای رعد و برقی در سال برای ایران در قالب تز کارشناسی ارشد ارائه شده است. بر اساس آمار ۱۱ ساله هواشناسی که در آن زمان وجود داشت، تعداد روزهای دارای رعد و برق در سال در تهران ۱۶ روز به دست آمد که بیشتر در حوالی اردیبهشت و خرداد (ماه مه انگلیسی) اتفاق می افتاد.

وحیدی با اشاره به اینکه بالاترین تعداد روزهای رعد و برقی در آن سال، ۲۵ روز به بالا و مربوط به شمال ایران و نواحی تبریز به بالا بوده است، خاطرنشان کرد: وقوع صاعقه می تواند به قطعی خطوط انتقال برق بینجامد و نیز چنان چه صاعقه با مخازن سوخت در پالایشگاه ها یا محل نگهداری مواد شیمیایی در کارخانه ها برخورد کند، موجب بروز آتش سوزی خواهد شد.

وی همچنین صدمات احتمالی صاعقه به زاغه مهمات، سایت های موشکی، رادارها و نیز به طور کلی ساختمان ها را یادآور شد و گفت: برج میلاد گاهی صاعقه می خورد؛ البته برق گیر بالای این برج صاعقه را به زمین هدایت می کند، اما می توان گفت که ساختمان های بلند بیشتر در معرض صاعقه هستند.

این دانشمند یک درصد برتر پراستناد دنیا در پایان اعلام کرد که نتایج تحقیقات او و دانشجویانش به حیطه کاری وزارت نیرو و شرکت توانیر مربوط است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha