پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۴۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در گفت و گو با «العربی الجدید»؛

حیدر العبادی: نه ضد ایرانم نه ضد آمریکا نه سعودی / اگر طرح عقب نشینی نیروهای آمریکایی تحت فشار ایران باشد، خجالت آور است / نحوه اداره دولت به وسیله من، به مذاق خیلی ها در منطقه خوش نمی آمد

حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق می گوید: منافع عراق باید عراقیِ صرف باشد و سیاستمداران باید مسئولیت تصمیم های خود را پذیرفته و پشت دیگران مخفی نشوند. ما با هیچ کس دشمنی نداریم، نه علیه ایران هستیم، نه عربستان یا آمریکا. ما با منافع خود هستیم و این، منافع است که قطب نمای تصمیمات را مشخص می کند، اگر طبق جهت نمای ایرانی، آمریکایی یا سعودی حرکت کنیم، امیدی به استقرار و بازگشت سلامت به دولت نیست.

حیدر العبادی: نه ضد ایرانم نه ضد آمریکا نه سعودی / اگر طرح عقب نشینی نیروهای آمریکایی تحت فشار ایران باشد، خجالت آور است / نحوه اداره دولت به وسیله من، به مذاق خیلی ها در منطقه خوش نمی آمد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد الباسم در العربی الجدید نوشت: حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق در گفتگویی با العربی الجدید، به تعدادی از سوالاتی پاسخ داد که ذهن بسیاری از مردم عراق را به خود مشغول کرده بود.

به گزارش سرویس بین الملل «اتحاد آنلاین»؛ پرسش ها و پاسخ های این مصاحبه به شرح زیر است:

در ابتدای بحران فعلی، که با تاخیر در تشکیل دولت شدیدتر شد، احزاب وعده داده بودند که نخست وزیر جدید در اتحاد آنلاین وزرایش آزاد است، اما انچه اکنون در حال وقوع است، با بیانیه های حزبی سابق منطبق نیست و آنچه به اصطلاح سهمیه بندی نامیده می شود، بازگشته است. چگونه این مساله را تفسیر می کنید؟

تشکیل حکومت فعلی به شکلی بدتر از سهمیه بندی انجام شد؛ چرا که تنها ادعا های سیاسی حزبی مبتنی بر کناره گیری از سهمیه خواهی مطرح شد، اما در باطن، پست ها و مقام ها تنها بین برخی جریان های سیاسی تقسیم شد. ما در ائتلاف النصر، سهمیه خود از وزرا را به عادل عبدالمهدی واگذار کرده و به او گفتیم شما در مورد اتحاد آنلاین هر کس که می خواهید، آزاد هستید. اما آنچه اتفاق افتاد، این بود که سهمیه ائتلاف النصر به دیگر تشکل ها داده شد. نباید پشت شعار ها پنهان شد، یا دولت، دولت سهمیه بندی، یا یک دولت تکنوکرات مستقل است. اما آنچه جریان دارد، تنها شبیه به یک بازار سیاسی است که متاسفانه اکثر معامله ها در آن، زیر میز و به صورت پنهانی انجام می شود.

صحنه سیاسی عراق در مورد حضور نظامیان خارجی در کشور، درگیر تنش های زیادی است؛ آیا این نیرو ها طبق یک توافق امنیتی در زمان حکومت نوری مالکی در عراق حضور دارند؟ یا براساس درخواست عراق در دوران مبارزه با داعش به این کشور آمده اند؟ و اینکه ایا امکان اخراج نیرو های خارجی از عراق، با استفاده از قانون پارلمانی وجود دارد؟

بله، نیرو های آمریکایی براساس درخواست دولت نوری مالکی در عراق حضور پیدا کردند و زمانی که قدرت به من واگذار شد، نیرو های آمریکایی حضور داشتند و درگیر جنگ با داعش بودند. کاری که من کردم، توسعه بخشیدن به تابعیت های این قدرت ها و تبدیل آن ها به قدرت های مشترکی از تمام دولت های خواهان مبارزه با داعش بود. هدف از این اقدام، نیاز ما به تنوع کشور هایی بود که از عراق حمایت می کردند؛ تا به این وسیله، تنها متکی بر یک دولت نشده و تحت تحکم آن درنیاییم. باقی ماندن این نیرو ها و نیاز به آنها، یک مساله دولتی است و امروز، دولت مسئول ارزیابی آن است. این موضع نباید در معرض مزایده های سیاسی قرار گیرد، به این دلیل که امنیت و استقرار کشور، بر همه چیز اولویت دارد.

اینکه گفته می شود درخواست عقب نشینی نیرو های خارجی و بویژه، آمریکایی ها از عراق، تحت فشار های ایران به قوای سیاسی عراق مطرح می شود، تا چه اندازه صحت دارد؟

خجالت آور است که در مورد منافع کشور و امنیت آن، براساس کم و کیف درگیری های منطقه ای و بین المللی، تصمیم گیری شود و امیدوارم اینگونه نباشد. منافع عراق باید عراقیِ صرف باشد و سیاستمداران باید مسئولیت تصمیم های خود را پذیرفته و پشت دیگران مخفی نشوند. ما با هیچ کس دشمنی نداریم، نه علیه ایران هستیم، نه عربستان یا آمریکا. ما با منافع خود هستیم و این، منافع است که قطب نمای تصمیمات را مشخص می کند، اگر طبق جهت نمای ایرانی، آمریکایی یا سعودی حرکت کنیم، امیدی به استقرار و بازگشت سلامت به دولت نیست.

مردم می خواهند در مورد واقعیت وتوی ایرانی علیه العبادی بدانند، دلیل آن چه بود؟

اجازه بدهید صریح باشم: من دولت را براساس منافع عراق اداره می کردم، و این مساله به مزاج خیلی ها خوش نمی آید. اما باید بر این نکته تاکد کنم که نه ضد ایران هستم، و نه ضد آمریکا با عربستان؛ و در طول ریاستم روابط سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ما با همه در بهترین حالت قرار داشت. برخی قوای عراقی و منطقه ای از آزادی اراده ما و شیوه اداره کشور رضایت نداشتند و همین مساله موجب می شود امکان بنا نهادن روابط مستحکم بین دولتها، سخت شود. برای عراق، منطقه و جهان بهتر آن است که این کشور، آزاد بوده و تبدیل به یک مرکز توازن مثبت بین استراتژی های درگیر، شود. منطق ماجراجویی های جنگی تنها باعث نابودی منطقه می شود. خوانش من از موضع ایران، از زاویه منافع آن و میزان تحقق این منافع، از طریق اسلوب اداره دولت عراق در زمان نخست وزیری من، صورت می گیرد.

العبادی را به عنوان نماینده محور آمریکا در عراق می دانند، در حالی که دولت نوری مالکی، نماینده محور ایران شناخته می شود. تا چه میزان با این نامگذاری ها موافق هستید؟ و ایا دولت عبدالمهدی با یکی از این دو محور است؟

هیچگاه آمریکایی نبوده ام و نخواهم بود. هر کس می خواهد العبادی را دارای گرایش آمریکایی، ایرانی یا سعودی بداند، انتظارش به طول خواهند انجامید. من اصل و نسب عراقی دارم و تصور می کنم قرار دادنم در محور آمریکایی نیز جزئی از رقابت های سیاسی است. اما در مورد عبدالمهدی، ما با اشخاص تعامل نداریم، بلکه با سیاست ها مواجه هستیم. این سیاست است که بر جهان حکومت می کند.

تا چه حد بقای نیرو های حشد الشعبی در مناطق آزاد شده را امری ضروری می دانید؟

حشد الشعبی یک قدرت مبارز ملی است که وابستگی های قومی و طایفه ای دارد. دیدگاه من این بود که حشد الشعبی باید از تصمیمات سیاسی دوری کند، علاوه بر اینکه حضور این قوا برای حفظ دستاورد های مربوط به آزادسازی و مقابله با تهدیدات احتمالی، ضروری است؛ بویژه انکه دو استان الانبار و نینوا همچنان نگران بازگشت حملات تروریستی داعش هستند.

بله، ما داعش را شکست دادیم و کمرش را شکستیم، اما هنوز برخی گروهک های پنهان وابسته به آن وجود دارند که دستگاه های اطلاعاتی عراق به دنبال آن ها هستند. به عقیده من، تهدید اساسی و چالش بزرگ، در سیاست هایی است که باید اتخاذ شود؛ لازم است شهر ها بار دیگر اباد شوند و اقدامات منظمی صورت گیرد تا شرایط ظهور دوباره داعش فراهم نشود.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha