پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۲۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

تهران - اتحاد آنلاین - معاون میراث سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از گفت: خوشبختانه تاکنون هیچگونه خسارتی اعم از عمده و بزرگ به میراث جهانی شوشتر در خوزستان وارد نشده است.

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد حسن طالبیان شنبه شب در گفتگو با خبرنگار فرهنگی اتحاد آنلاین با اشاره به شدت و مدت و میزان بارندگی های اخیر در کشور به ویزه استان خوزستان ،گفت: بخش های جداره شمالی آسیاب ها در شوشتر فروریخته است و در محوطه آسیب ها سیلاب وجود دارد و به علت حجم زیاد آب امکان لایروبی وجود ندارد و ما منتظر فروکش کردن آب هستیم.
وی درخصوص دلیل حضور نماینده یونسکو در شوشتر هم ،گفت: 5 و 6 ماه قبل توافق هایی به منظور حضور نماینده یونسکو به منظور ارزیابی رانش زمین که در منطقه شوشتر اتفاق افتاده، انجام گرفت و حالا با وقوع سیلاب این متخصص برای هردو موضوع بررسی و تحقیق می کند.
به گفته وی سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها ،بندها ،آسیاب ها ،آبشارها ، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند.
معاون میراث فرهنگی یادآورشد: سیلاب کرخه و دز تاکنون مناطق روستایی و شهری در شوش، اهواز، شوشتر، شادگان، کارون، دشت آزادگان، حمیدیه، باوی و هویزه را به زیر آب برده است. به دنبال سرریز کانال چمران در حمیدیه و کانال سلمان همچنین سرریز زهکش نیشکر دهخدا، محله عین 2 در اهواز با سیلاب مواجه شد که بعد از آن استاندار خوزستان در روز چهارشنبه دستور تخلیه محله های عین2، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات را صادر کرد.
وی افزود: در پی این سیلاب، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 250 روستای خوزستان صادر شده و تاکنون 105 روستا را سیلاب گرفته است. به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
به گفته غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در فروردین امسال حدود 10میلیارد متر مکعب سیلاب وارد خوزستان شده است.
در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است. این سازه ها مربوط به دوره ساسانی است و در شوشتر، خیابان شریعتی، میدان آبشارها واقع شده است.
این اثر با نام مجموعه تاریخی آبشارهای شوشتر در تاریخ 17 آذر 1377 با شمارهٔ ثبت 2180 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تاکنون بیش از 113هزار نفر از ساکنان مناطق سیل زده شمال ،مرکز و غرب خوزستان در 67 اردوگاه موقت اسکان یافته اند.
فراهنگ ** 3377 ** 1355

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha