پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۱۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سال ٩٨، تلویزیون را غافلگیر کرد!/ از اجراهای تکراری تا ابتکارهای خام

سال نو امسال هم گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه های تحویل سال غافلگیر شده بود. نبود برنامه ریزی، برنامه های زنده تکراری و دم دستی و برخی به اصطلاح ابتکارات که واضح به نظر می رسید تنها در حد یک ایده خام ابتدایی است و به اندازه کافی پخته نشده، موجب شد تا برنامه های امسال تحویل سال نو در صداوسیما جذابیت آنچنانی نداشته باشد و حتی در برخی موارد مورد تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی قرار بگیرد. در عوض اما بازار قرعه کشی های پیامکی و اعلام کدهای دستوری در شبکه های تلویزیونی داغ بود.

سال ٩٨، تلویزیون را غافلگیر کرد!/ از اجراهای تکراری تا ابتکارهای خام

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  روزنامه شهروند نوشت: آیا سال نو امسال صداوسیما را غافلگیر کرد؟ شواهد از این امر حکایت دارد. گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه های تحویل سال نو غافلگیر شده بود. نبود برنامه ریزی، برنامه های زنده تکراری و دم دستی و برخی به اصطلاح ابتکارات که واضح به نظر می رسید تنها در حد یک ایده خام ابتدایی است و به اندازه کافی پخته نشده، موجب شد تا برنامه های امسال تحویل سال نو در صداوسیما جذابیت آنچنانی نداشته باشد و حتی در برخی موارد مورد تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی قرار بگیرد. در عوض اما بازار قرعه کشی های پیامکی و اعلام کدهای دستوری در شبکه های تلویزیونی داغ بود.

امسال شبکه های یک، دو، سه، چهار، پنج، افق و آی فیلم با ویژه برنامه هایی میهمان خانه های مردم بودند. با این حال، برآورد مجموعه برنامه های پخش شده این است که تلویزیون امسال نیز نتوانست جریانی تازه به راه انداخته و برنامه هایی با ایده های نو و خلاقانه را روانه آنتن کند، این درحالی است که چندی پیش مرتضی میرباقری، معاون سیما عنوان کرده بود تعدد برنامه های تحویل سال تلویزیون به این دلیل است که هر شبکه بناست از زاویه ای خاص و منحصربه فرد به استقبال تحویل سال برود و تکراری در کار نیست.

شبکه یک طبق روال چند سال اخیر خود بار دیگر اجرای ویژه برنامه تحویل سال را به علی ضیا سپرد، البته ویژه برنامه امسال به صورت مستقل و در قالب یک برنامه جدید روی آنتن نرفت و ضیا در قالب ویژه برنامه «فرمول یک» که در طول سال نیز از شبکه یک پخش شده بود، از چند شب زودتر میهمان خانه های مردم شد.

او امسال با راه اندازی نظرسنجی درباره ۱۱ چهره مردمی موفق سال ۹۷ تلاش کرده بود تا ایده ای نو و متفاوت را اجرا کند و برنامه نسبتا متفاوتی را در مقایسه با سال های گذشته به تماشا بگذارد که البته می توان گفت تا حدودی موفق بود، به همین دلیل بخش اعظمی از میهمانان تحویل سال این برنامه نیز به همین بخش اختصاص داشتند. در عین حال چهره های فرهنگی، هنری، ورزشی و … نیز در بخش های مختلف در برنامه حضور پیدا کردند که البته گفت وگوی چندان جذابی با ضیا نداشتند. همچنین تقلید نه چندان جالب از مسابقه یک برنامه تلویزیونی که این روزها هم درحال پخش است و شوخی های بی مورد مجری از دیگر نکات منفی این برنامه بود.

شبکه دو امسال نیز ویژه برنامه ای را با اجرای ژیلا صادقی با نام «پل فروردین» در روزهای گذشته پخش کرد که البته در ویژه برنامه تحویل سال امیرحسین آرمان، بازیگر سینما و تلویزیون نیز در اجرا به صادقی ملحق شد تا برنامه تا حدودی از یکنواختی دربیاید که البته این طور از آب درنیامد و ناتوانی آرمان در اجرای یک برنامه تلویزیونی بشدت مشهود بود.

احسان علیخانی با وجود آن که خیلی تمایلی به اجرای ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه سیما نداشت، اما به اصرار مدیران شبکه سه این مسئولیت را پذیرفت. او سال های گذشته با ویژه برنامه هایی چون «سه ستاره» و «بهار نارنج» در لحظه سال تحویل میهمان خانه های مردم می شد، اما امسال که مشغول پروژه «عصر جدید» بود، برنامه تحویل سال را نیز در قالب قسمت ویژه این برنامه روانه آنتن کرد.

اما سبک و سیاق اجرای علیخانی در این برنامه هیچ تازگی و تفاوتی با برنامه های پیشین او نداشت و درواقع این برنامه هم کپی دیگری از برنامه های تحویل سال شبکه سه سیما در سال های گذشته بود. گویی علیخانی تنها قصد دارد کاری انجام داده باشد، نه این که ابتکاری جدید به کار ببندد.

شبکه چهار میزبان سعدی و حافظ!
شبکه چهار به نظر می رسید که بنا داشت امسال خیلی از رقبایش عقب نیفتد، به همین دلیل مدیران شبکه برنامه ویژه ای را برای تحویل سال در نظر گرفتند با نام «همیشه بهار» که امیرحسین مدرس اجرای آن را برعهده داشت.

در تیزرهای این برنامه اشاره شده بود از میهمانانی دعوت می شود که تا به امروز در تلویزیون حاضر نشده بودند و این مسأله کنجکاوی مخاطبان را برمی انگیزد تا پای برنامه نشسته و با میهمانان آشنا شوند، اما آن چه از قاب تلویزیون پخش شد، حسابی آنها را ناامید کرد، هر چند ایده نسبتا جدیدی بود. در این برنامه شخصیت های دو شاعر بزرگ ایران؛ حافظ و سعدی با گریم به عنوان میهمان به برنامه دعوت شدند. ابتکاری که تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی و به راه افتادن هشتگ های بسیار را در پی داشت. انتقادها بسیار زیاد بودند از این که چرا ایرج میرزا را نبرده اند تا برایشان شعرهای منشوری بخواند تا این که سعدی با کتانی نایکی رفته شبکه چهار و بحث هایی درباره استفاده مواد صنعتی و سنتی!

اما چه شد خالق شاهنامه اساطیری و شاعران ایران قدیم به روی صفحه تلویزیون آمدند؟ امیرحسین مدرس شاعر، خواننده و مجری سیما در ابتدا تاکید کرد که از همان دیشب این هجمه ها را دیده است و سپس ادامه داد: «باستانی تعبیر نادرستی است. شاعران ادبیات کهن. باستانی مربوط به اوایل تاریخ می شود، مثل زمان داریوش، کوروش، کیومرث و جمشید. شاعران حاضر در این برنامه مربوط به پس از اسلام هستند.»

البته مدرس از ایده ای دفاع می کند که برای خودش نبوده، اما نمی خواهد تلاش همکارانش را نفی کند: «ایده این بخش ها از من نبود. نویسنده ای داشت که خود از نویسندگان موفق فیلم، سریال، رادیو و تئاتر است. تا جایی که من اطلاع دارم، قرار شد برخلاف برنامه های دیگر شبکه ها که چهره های مختلف رشته های هنری را دعوت می کنند، ما به مشاهیر تاریخی و فرهنگی و ادبی مان بپردازیم و جان بخشی کنیم و در تنظیم دیالوگ ها در قالب گفت وگویی بسیار کوتاه، با شخصیت و زندگی و مهمترین آثارشان آشنا شویم.»

منبع انتخاب
کلید واژه :

صدا و سیما

،

عید

ثبت نظرات
captcha