پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۱۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نخست وزیر انگلیس 24 ساعت قبل از رأی گیری پارلمان: با اروپا به توافقی رسیده ایم که نگرانی ها درباره برگزیت را برطرف می کند

کمتر از 24 ساعت مانده به رأی گیری تاریخی پارلمان انگلیس درباره توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، نخست وزیر انگلیس ادعا کرد که در گفت وگو با رهبران اتحادیه اروپا به توافقی رسیده که نگرانی اصلی قانون گذاران انگلیسی برای حمایت از توافق برگزیت را برطرف می کند.

نخست وزیر انگلیس 24 ساعت قبل از رأی گیری پارلمان: با اروپا به توافقی رسیده ایم که نگرانی ها درباره برگزیت را برطرف می کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، کمتر از 24 ساعت مانده به رأی گیری تاریخی پارلمان انگلیس درباره توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، نخست وزیر انگلیس ادعا کرد که در گفت وگو با رهبران اتحادیه اروپا به توافقی رسیده که نگرانی اصلی قانون گذاران انگلیسی برای حمایت از توافق برگزیت را برطرف می کند.

«ترزا می» که برای دیدار با مقام های اروپایی به استراسبورگ سفرکرده با صدور بیانیه ای گفت: نوامبر گذشته پس از دو سال مذاکرات طاقت فرسا با اتحادیه اروپا به توافقی دست یافتم که معتقدم به تصمیم مردم برای خروج از اتحادیه اروپا احترام می گذارد.
وی با مروری بر آثار مثبت این توافق اشاره کرد که نمایندگان مجلس در رأی گیری دو ماه پیش نسبت به آینده مرزی ایرلند شمالی ابراز نگرانی کردند. «می» توضیح داد که وجود یک سازوکار ضمانتی درباره ایرلند شمالی اقدامی کاملاً درست بوده اما نباید به یک فرآیند دائمی تبدیل شود.
وی اذعان داشت که توافق قبلی به روشنی این مساله را مورد اشاره قرار نمی داد و به این ترتیب ضروری بود که تغییرات الزام آوری در این زمینه صورت گیرد.
به گزارش ایرنا، بخشی عمده نگرانی قانون گذاران انگلیسی به آینده وضع ایرلند شمالی و قوانین تجاری حاکم بر این منطقه، به پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برمی گردد. اکنون که انگلیس عضو اتحادیه اروپاست، پست مرزی، ایست بازرسی و گمرکی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود ندارد.
دولت انگلیس در توافقنامه برگزیت با اتحادیه اروپا دربندی موسوم به بک استاپ ضمانت داده که این وضعیت در آینده حفظ خواهد شد. به این ترتیب تا زمانی که روابط تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا مشخص نشود، انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا می ماند و ایرلند شمالی هم تابع قوانین بازار مشترک اتحادیه اروپا می ماند.
بااین حال منتقدان معتقد هستند که وضعیت ویژه ایرلند شمالی تمامیت ارضی انگلیس را زیر سئوال می برد و از دائمی شدن آن ابراز نگرانی می کنند.
نخست وزیر انگلیس در این بیانیه تصریح کرد که دو طرف توافق کردند سند مشترکی را منتشر کنند که در آن تضمین شود اتحادیه اروپا قادر به اعمال دائمی طرح بک استاپ نخواهد بود. بر اساس این سند، چنانچه اتحادیه اروپا تخلف کند انگلیس حق اعتراض و این امکان را خواهد داشت که بک استاپ را متوقف کند.
وی افزود: انگلیس همچنین بیانیه ای را با موافقت اتحادیه اروپا صادر خواهد کرد که هیچ مانعی بر سر راه توقف طرح بک استاپ وجود نخواهد داشت.
«می» بابیان اینکه انتظار دارد نمایندگان مجلس در رأی گیری سه شنبه شب به توافقنامه برگزیت رأی موافق بدهند، افزود: اکنون زمان آن رسیده که متحد شویم، از توافق اصلاح شده حمایت کنیم و رأی مردم را اجرا کنیم.
نمایندگان مجلس انگلیس شامگاه سه شنبه برای دومین بار درباره توافقنامه برگزیت رأی گیری خواهند کرد. آن ها دو ماه پیش آن ها با اختلاف سنگین 230 رأی به این توافق رأی مخالف داده و خواستار تغییراتی در این توافقنامه شدند.
استیو بارکلی وزیر برگزیت گفت که دولت به وظیفه خود برای اصلاح طرح بک استاپ عمل کرده و اکنون زمان آن رسیده است که نمایندگان برای خروج منظم از اتحادیه اروپا به این توافق رأی دهند.
بااین حال رهبر حزب اصلی مخالف دولت معتقد است که مذاکرات نخست وزیر شکست خورده است و توافق صورت گرفته با انتظارات پارلمان مغایرت دارد. جرمی کوربین تاکید کرد: ازآنجاکه پارلمان با توافقنامه قبلی دولت مخالفت کرد، نخست وزیر به صورت بی مسئولانه ای وقت کشی کرد و نتوانست که در اصل توافق تغییراتی را ایجاد کند.
او بر همین اساس از نمایندگان خواسته تا برای دومین بار به توافقنامه "سرهم بندی شده" نخست وزیر رأی مخالف بدهند.
منابع انگلیسی معتقدند اصلاحات صورت گرفته به حدی پیچیده است که برخی نمایندگان از درک ابعاد حقوقی آن عاجز مانده اند. وینس کیبل رهبر حزب لیبرال دمکرات انگلیس با انتشار پیامی در توییتر نوشت: توافق های آخر شب در استراسبورگ و صدور بیانیه از روی استیصال مؤید هرج ومرج در پرونده برگزیت است.
وی تصریح کرد که انگلیس قادر به دست یابی به توافق بهتری جز ادامه عضویت در اتحادیه اروپا نیست.
ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا با انتشار پیامی در توییتر نوشت که توافق به دست آمده با نخست وزیر انگلیس بایستی بهانه را از قانون گذاران انگلیسی گرفته باشد. او نوشته است: انتخاب مشخص است: یا توافق می شود یا اینکه برگزیت هرگز رخ نخواهد داد.
یونکر درعین حال حمایت از توافقنامه برگزیت را دین سیاستمداران انگلیس به تاریخ کشورشان توصیف کرد.
انگلیس در حالی به پیشواز مهلت قانونی خروج از اتحادیه اروپا می رود که هنوز به توافقی درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا نرسیده است. در صورت مخالفت پارلمان با توافقنامه برگزیت، نخست وزیر انگلیس معتقد است که برگزیت بلاتکلیف خواهد شد و حتی ممکن است هرگز محقق نشود.

منبع انتخاب
کلید واژه :

برگزیت

،

پارلمان انگلستان

ثبت نظرات
captcha