پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۰۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشریه آتلانتیک:

آیا سندرز می تواند از نخستین گردنه ی مهم انتخابات 2020 به سلامت عبور کند؟

او سوسیالیستی ۷۷ ساله است که وقتی سرحال باشد، زبان جانسوزی دارد. هنوز بسیاری از دموکرات ها او را در شکست هیلاری کلینتون از ترامپ مقصر می دانند. پس از اینکه او رسماً حضور خود برای بار دوم در رقابت انتخاباتی را اعلام کرد، موفق شد در رقم منابع مالی گردآوری شده برای کمپین تبلیغاتی خود از تمام کاندیداهای دیگر سبقت بگیرد.

آیا سندرز می تواند از نخستین گردنه ی مهم انتخابات 2020 به سلامت عبور کند؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ادوارد آیزاک دوور در نشریه آتلانتیک نوشت: او سوسیالیستی ۷۷ ساله است که وقتی سرحال باشد، زبان جانسوزی دارد. هنوز بسیاری از دموکرات ها او را در شکست هیلاری کلینتون از ترامپ مقصر می دانند. پس از اینکه او رسماً حضور خود برای بار دوم در رقابت انتخاباتی را اعلام کرد، موفق شد در رقم منابع مالی گردآوری شده برای کمپین تبلیغاتی خود از تمام کاندیداهای دیگر سبقت بگیرد. در هشت ساعت اول ۳.۳ میلیون دلار جمع شد که بیش از دو برابر رقم ۱.۵ میلیون دلاری برای کامالا هریس در ۲۴ ساعت اول بود. انتظار می رود فراخوان او برای ثبت نام یک میلیون نفر در وبسایت به عنوان نمادی از حمایت مردمی به زودی محقق شود. هیچ کدام از سایر کاندیداهای متعارف حزب دموکرات قادر نخواهند بود به چنین رکوردی دست پیدا کنند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در نظرسنجی های مقدماتی نیز او پس از جو بایدن در رده دوم قرار دارد. اعضای ستاد او نیز معتقدند که سندرز در برخی نقاط کشور که رای دهندگان به ترامپ از او مأیوس شده اند، پایگاه رای خوبی دارد و همچنین میان کسانی که سیاست رای ندادن را دنبال می کردند. 

برایان فالون، استراتژیست دموکرات و سخنگوی کلینتون در دور قبلی انتخابات، می گوید: «روی کاغذ پیش از ورود رسمی جو بایدن به انتخابات، سندرز از تمامی کاندیداهای دیگر دموکرات شانس بیشتری دارد. او راغبترین حامیان را دارد که از دور قبلی انتخابات ۲۰۱۶ همچنان پیرو او هستند. او قادر است از محل کمک های فردی و اندک، منابع مالی چشمگیری گردآوری کند. او دقیقا در موقعیتی مخالف با زمان شروع کمپین تبلیغاتی خود در دور قبلی قرار دارد». رقبای دموکرات او معتقدند که این وضع ادامه نخواهد یافت. اما او میلیون ها دلار منابع مالی جذب می کند، بیست هزار نفر را در هر رویداد انتخاباتی گرد هم می آورد و موجب می شود که رقبایش بسیار کوچک دیده شوند. با این حال هنوز رقبای سندرز معتقدند این وضعیت تا سال آینده برقرار نخواهد ماند.

گفته می شود رقابت دوشادوش سندرز با رقبای متعدد دموکرات، وضعیت متفاوتی با رقابت انفرادی او علیه هیلاری که هرگز کارنامه کاری الهام بخشی نداشته خواهد داشت. او فرسوده می شود و به زیر سایه سایر رقبای تازه نفس در حزب دموکرات خواهد رفت و ناچار خواهد بود به تمام زوایای تاریک تجربه کاری و سابقه اش که در دور پیشین بی پاسخ ماند، پاسخ دهد. اگر اتفاق دیگری نیز رخ ندهد، در نهایت زمانی می رسد که رای دهندگان دموکرات به این نتیجه می رسند که احتمال پیروزی او بر ترامپ دور از واقعیت است. این ها مواضع رقبای او در حال حاضر هستند. دلیلش این است که تاکنون رقابت ها به این شکل بوده است. به نظر می رسد حضور او در انتخابات موجب تغییر قواعد رقابت خواهد شد.

سندرز با اعلام زودهنگام ورود به انتخابات، تلاش کرد نشان دهد که او کاندیدای بسیار جدی تری نسبت به دور پیشین است. او این بار بسیار حساب شده تر، ورود خود به انتخابات را اعلام کرد.  او در ایمیل ارسالی به فهرست عظیم هوادارانش می گوید: «خواهران و برادران، من و شما با هم و کمپین انتخاباتی ما، سرآغاز یک انقلاب سیاسی است. اکنون زمان به تکامل رساندن این انقلاب و تحقق بخشیدن به رویایی است که برای آن مبارزه کردیم».

 با حساب کردن روی احتمال گردآوری منابع مالی حدود ۲۰۰ میلیون دلاری، ستاد سندرز برای یک عملیات تمام و کمال انتخاباتی برنامه ریزی کرده است. این امر شامل نمایش دادن طیف وسیع هوادارن او از لحاظ جغرافیایی و طبقاتی نیز می شود. فایز شاکر، از همکاران پیشین هری رید نیز کار خود به عنوان مدیر سیاسی اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا را رها کرده تا به عنوان یکی از مدیران ستاد تبلیغاتی سندرز شروع به کار کند. علاوه بر تجربیات وسیعی که دارد، او نخستین مدیر تبلیغاتی مسلمان برای یک کاندیدای ریاست جمهوری در آمریکا خواهد بود. مدیر سیاسی ستاد او نیز آنالیلیا مخیا خواهد که با ریشه های دومینیکنی و کلمبیایی، قبلا رهبری کمپین هایی برای حقوق ساعتی ۱۵ دلار و پرداخت حقوق برای روزهای بیماری را در کارنامه داشته است. معاون او نیز سارا بداوی خواهد بود که قبلا مدیریت امور دولتی کمیته کمپین پیشتازانه تحولات را بر عهده داشته است. این گروه لیبرال پیشتر در انتخابات ۲۰۱۲ به کمپین الیزابت وارن برای سنا کمک کرده بودند. این تشکیلات به ارسال حجم انبوهی از ایمیل، ویدیو و تصاویر توییتری خواهد پرداخت که سندرز و تیم او امید دارند بتوانند با استفاده از آنها، حرکت آغاز شده خود در دور قبلی انتخابات را به خیزشی عظیم تبدیل کنند.

رو کانا نماینده دموکرات کالیفرنیا که حامی کاندیداتوری سندرز است، می گوید: «برنی سندرز همواره مخالفانی دارد چراکه او برای اهدافی مبارزه می کند که در تضاد با منافع برخی است. او با پشتوانه کمک های مالی انبوه و فردی و انرژی فراوان پیشتازی می کند که می دانیم عواملی سرنوشت ساز هستند».

از هفته ها قبل، تاریکی بر ستاد الیزابت وارن مستولی شده و مشاوران او همزمان با اعلام ورود سندرز به انتخابات، دست کم امید یافتند که اکنون دو جبهه قدرتمند که خواهان تحول واقعی در ساختار سیاسی و اقتصادی کشور هستند، پا به عرصه گذاشته اند. در حالی که هنوز وارن هدفش رسیدن به کاخ سفید است، او و مشاورانش باید در نحوه رسیدن به این هدف تجدیدنظر کنند. مشاوران او معتقدند که طی ماه های آتی سندرز با کمپین تبلیغاتی قدرتمندش او را به حاشیه خواهد راند. اما در بلندمدت اگر او قادر باشد خود را در رقابت حفظ کند، ممکن است فرصتی پیش بیاید که بتواند خود را دوباره مطرح کند؛ به خصوص اگر سندرز دچار لغزش شود. در این صورت ممکن است همانند مک کین در انتخابات ۲۰۰۸، با روی گرداندن مردم از سندرز و سایر کاندیداها، وارن به عنوان چهره قابل اعتماد حزب دموکرات برگزیده شود. در عین حال سایر کاندیداها نیز در انتظار نشسته اند تا شاهد باشند که سندرز و وارن یکدیگر را در رقابت فرسوده کنند. در میان آنها دو چهره امیدوارتر به ناکامی چپ ها، کوری بوکر و کامالا هریس هستند که هر دو سوابق خوبی در پروگرسیو بودن دارند و برای کسب پایگاه رایی متنوع تر تلاش می کنند. هریس در یکی از نشست های انتخاباتی اخیر خود نیز با اظهار این جمله بر این حقیقت مهر تایید زد: «هر چه بیشتر، خوشحال تر. به نظرم عالی است». به این ترتیب فضا برای حضور سایر کاندیداهای چپ مانند سناتور شرود براون از اوهایو و جف مرکلی از اورگان تنگ تر می شود. اکنون با حضور سندرز، تولسی گابارد نماینده هاوایی نیز برای متمایز کردن خود با مشکل مواجه خواهد شد.

اما جناح اعتدالی نیز امیدوار است با جلب توجه افکار عمومی به نحوه برخورد ترامپ با کاندیداتوری سندرز، رای دهندگان را به سوی خود بکشاند. ستاد ترامپ در واکنش به اعلام کاندیداتوری سندرز گفته بود: «برنی سندرز از حالا برنده رقابت درون حزبی دموکرات هاست چراکه تمام کاندیداها نوعی سوسیالیسم را ترویج می کنند. اما مردم آمریکا سیاست افزایش مالیات، درمان رایگان دولتی و کد دادن به دیکتاتورهایی مانند حاکمان ونزوئلا را هرگز نمی پذیرند. تنها ترامپ است که در مقام ریاست جمهوری، آمریکا را امن، پررونق و روبه پیشرفت نگه می دارد».

اگر اولویت قرار باشد شکست دادن ترامپ باشد، اعتدالی ها می خواهند رای دهندگان دریابند که در صورت انتخاب سندرز، ترامپ تمام بیست ماه آینده را به صحبت از مخاطرات سوسیالیسم اختصاص خواهد داد. این موضع سناتور مینسوتا، امی کلوبوچار است که خود را یک پراگماتیست نشان می دهد. او اخیرا اعلام کرد که از درمان رایگان همگانی و تحصیلات آکادمیک رایگان تنها در صورتی حمایت می کند که یک فرشته جادویی باشد.

با تمام اینها، احتمالا نامزدی که بسیار با دقت کمپین سندرز را رصد می کند، جو بایدن است. او معتقد است که نظرسنجی ها و پیشتازی او نشان می دهد که رای دهندگان آنقدرها که رسانه ها تبلیغ می کنند طرفدار رویکردهای چپی نسبت به درمان و توافق زیست محیطی نیستند. او در مراحل نهایی تصمیم گیری برای ورود به عرصه رقابت است اما اطمینان دارد که سیاست سندرز، نه برای کشور و نه برای شکست دادن ترامپ کارایی ندارد. بایدن اخیرا در کنفرانس امنیتی مونیخ طی سخنانی که شباهت زیادی به اعلامیه ورود به انتخابات داشت، گفت: «مطمئنا نسبت به آینده و پیامدهای دنیای به سرعت در حال تحول ما برای خانواده های جامانده، نگرانی وجود دارد. این انقلاب چهارم صنعتی، اضطراب زیادی به دنبال آورده و من فکر می کنم دلیل اصلی احساس نااطمینانی میان ماست».

منبع انتخاب
کلید واژه :

سندرز

،

آمریکا

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha