پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۰۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تصمیم گیران FATF در انتظار شگفتی

نمی توان در بازار اقتصاد جهانی وارد شد و در وضعیت فعالانه قرار گرفت و قواعد بازی بین المللی را پذیرا نشد.

تصمیم گیران FATF در انتظار شگفتی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی مطهرنیا آینده پژوه سیاسی و اجتماعی در یادداشتی در روزنامه آرمان، نوشته است: تصمیم گیری تاخیری؛ اصولا در بافت موقعیتی از زمان در ساحت اراده سیاسی چهره نشان می دهد که تصمیم گیرندگان یا به دنبال وارد شدن به یک وضعیت بهتر برای تصمیم شایسته تر هستند و یا اینکه دچار بافت موقعیتی به اصطلاح کیش و مات شده اند. زمانی می توان اذعان کرد که جهتگیری نخست یعنی اصول به یک وضعیت بهتر برای تصمیم گیری و ارائه تصمیم در صحن علنی وجود دارد که بازی قطبی شده نباشد، به عبارت دیگر پاسخ تصمیم گیرندگان «آری یا نه» نباشد. در اینجا پرسشی مطرح می شود که آیا FATF وضعیتی است که می توان جز «آری یا نه» پاسخی دیگر به آن داد؟ به نظر می رسد که اینگونه نیست.

بنابراین این «تصمیم گیری تاخیری» در وضعیت کیش و مات صورت می پذیرد و از این منظر موجب می شود تا رقبا به این ادراک دست پیدا کنند که سیستم در گرفتن تصمیم با اختلال اراده درونی رو به روست و در وضعیتی قرار گرفته که اگر بپذیرد باید بسیاری از مسائل و هزینه ها را برای خود هموار کند و اگر نپذیرد باید مسائلی از نوع دیگر را متحمل شود. از این رو طی ایجاد فضایی است که اصطلاحا مطرح می شود از این ستون به آن ستون فرج است.

تصمیم گیری تاخیری در باب FATF نشان دهنده آن است که تصمیم گیرندگان دچار بافت موقعیتی هستند که در انتظار یک شگفتی و ایجاد فضای استفاده از زمان باقی مانده در چارچوب تمدید زمان FATF است و آنها سعی می کنند از این اولتیماتوم و فضای ناشی از آن بهره برند و در آخرین وقت های موجود در باب این تصمیم نهایی خود «بله یا نه» را بگویند، آنجاست که باید انتخاب بزرگی میان بد و بدتر صورت گیرد و آنجاست که دیگر انتخاب خوب یا قدرتمندانه ای وجود نخواهد داشت.

نوع تفکر سازمان های بین المللی ناشی از اصول شکل گیری آنهاست. سازمان های بین المللی دارای اساسنامه و آیین نامه اجرایی هستند که براساس این اساسنامه ها و آیین نامه ها و هدف از تشکیل این آیین نامه ها و منظور از تشکیل این سازمان ها توامان عمل می کنند. این سازمان به وجود آمده است تا بتواند از پولشویی بین المللی با لوایح 4گانه خود در جهت سالم سازی مراودات اقتصاد بین المللی با قواعد بازی پذیرفته شده قدرت های اقتصادی در جهان پیش رود.

آنهایی که این سازمان ها را به وجود می آورند و اجراهای بین المللی را از نظر اهرم های فشار در دست دارند به دنبال منافع خود هستند و نمی توان اصل اساسی منافع را در این زمینه نادیده گرفت. کشورهایی که به FATF وارد شدند کشورهایی مدعی یک اقتصاد منطقه ای و جهانی شده هستند. اعضایFATF کسانی هستند که از منظر اقتصادی در جهان کارنامه بالایی دارند و در یک موقعیت تثبیت شده اقتصادی قصد فعالیت دارند.

این کشورها باید قواعد موجود را پذیرا و براساس قواعد بازی میان خود، منافع همگان را در عین رقابت با یکدیگر تضمین کنند تا بتوانند در بازار بازی اقتصادی پیچیده جهانی در عین حالی که با یکدیگر رقیب هستند، همکاری توأمان برای رسیدن به اهدافی مشخص داشته باشند. بنابراین نمی توان در بازار اقتصاد جهانی وارد شد و در وضعیت فعالانه قرار گرفت و قواعد بازی بین المللی را پذیرا نشد.

آنها دیگرانی را که این قواعد را نپذیرند در بازی خود راه نخواهند داد و اگر یکی از اعضا نسبت به یک عضو دیگر اراده نماید که برعلیه آن عمل کند، براساس اتحاد درونی آنها همگی علیه او وارد عمل خواهند شد. بنابراین هنگامی که آمریکا و کشورهای عضو FATF طی آن برآیند که راه های مبادلات تجاری ایران را کاملا مسدود کنند و زمینه های اجماع درونی را فراهم کنند این موضوع می تواند برای ایران بسی هزینه آور باشد.

برای ایجاد یک اجماع درونی در FATF علیه ایران به نظر می رسد این سازمان باید زمینه هایی را ایجاد کند تا بتواند افکار عمومی نخبگان یعنی کشورهای موجود در این سازمان و گروه بین المللی را به گونه ای اقناع کند که بتواند اجماع نهایی علیه ایران را در زمان مناسب و متناسب با درخواست اعضای این سازمان بین المللی علیه ایران فراهم کند.

فرصت 4ماه نخست و 4 ماه دومی که به ایران داده شده است اگر محاسبه دقیق وجود داشته باشد 4ماه دوم به زمانی می رسد که ایالات متحده آمریکا در پی تحریم نفتی کامل ایران بربیاید و منطبق با آن 4ماه که آمریکایی ها در یک آینده نگری معنادار دنبال می کنند، این فرصت هم تمام خواهد شد. در حالی که دو بار فرصت دادن به ایران در صورت عدم پذیرش FATF از سوی گروه بین المللی FATF و سازمان هایی که با این سیستم ارتباط پیدا می کنند موجب خواهد شد که اقناع درونی علیه ایران از سوی آمریکایی ها بهتر فراهم شود، مگر آنکه در این چهار ماه شگفتی رخ دهد.

در ایالات متحده آمریکا ترامپ دیگر نتواند قدرت خود را شکل دهد و یا رئیس جمهوری بر سر کار بیاید که درست بر ضد ترامپ و علیه اهداف نوشته شده سازمان های فرادولتی در ایالات متحده آمریکا، مساله ایران را روی میز در سال 2018 قرار داده و دیگر به ایران به عنوان یک چالش نگاه نکنند که به صورت یک هدف تعیین شده برای سال های آینده دیده اند. در پایان باید اذعان کرد که فرصت دادن های مجدد با توجه به تنظیم زمانی که در ارتباط با ایران در دستور کار قرار گرفته تنظیم شده است و متوجه ایجاد اجماع بین المللی بیشتر علیه ایران شده است.
 

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

مطهرنیا

،

اف ای تی اف

،

FATF

ثبت نظرات
captcha