پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۳۰۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نامه کمیسیون شوراها به «لاریجانی» برای رفع ابهام مصوبه مجلس درباره ممانعت از کاندیداتوری

کولیوند رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور با بیان این که «مصوبه امروز مجلس درباره ممانعت از کاندیداتوری نمایندگان با سابقه سه دوره متوالی نمایندگی، خلاف قانون اساسی است» گفت: با توجه به ابهام در این مصوبه امروز کمیسیون شوراها نامه ای به رئیس مجلس جهت اصلاحیه این مصوبه می نویسد که در صورت پذیرش در جلسه علنی فردا این مصوبه اصلاح می شود.

نامه کمیسیون شوراها به «لاریجانی» برای رفع ابهام مصوبه مجلس درباره ممانعت از کاندیداتوری

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور با بیان این که «مصوبه امروز مجلس درباره ممانعت از کاندیداتوری نمایندگان با سابقه سه دوره متوالی نمایندگی، خلاف قانون اساسی است» گفت: با توجه به ابهام در این مصوبه امروز کمیسیون شوراها نامه ای به رئیس مجلس جهت اصلاحیه این مصوبه می نویسد که در صورت پذیرش در جلسه علنی فردا این مصوبه اصلاح می شود.

محمدجواد کولیوند اظهار کرد: قانون اساسی به صراحت درباره دوره های ریاست جمهوری مشخص کرده که یک فرد تنها می تواند دو دوره متوالی رئیس جمهور باشد اما درباره نمایندگان مجلس و شوراها چیزی وجود ندارد این یعنی قید و محدودیت زمانی در این باره وجود ندارد.

وی با بیان اینکه «با این مصوبه مجلس، نخبه ها از بین می روند» توضیح داد: کار مجلس ریل گذاری است مجلس حکیم بوده و باید قوانین پخته را ارائه کند ما هم قبول داریم که مجلس به بانوان، جوانان و میان سال ها و حتی پیرمردها نیاز دارد اما نباید خودمان با این مصوبه این حق را از هر کدام از اقشار جامعه بگیریم لذا مصوبه امروز مجلس با قانون اساسی مغایرت دارد به همین دلیل پیش بینی می کنم شورای نگهبان این مصوبه را رد کند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه «این موضوع در جلسه امروز کمیسیون شوراها بررسی خواهد شد» گفت: این مصوبه ابهام دارد از آن جهت که معلوم نیست تکلیف کسی که در میاندوره وارد مجلس می شود چیست باید آن را به عنوان یک دوره یا نیم دوره محسوب کنیم یا اینکه وضعیت کسی که در میانه مجلس به عنوان وزیر یا سفیر انتخاب می شود و می خواهد در دوره بعدی به مجلس برگردد، چه خواهد شد و سوابق او چطور محاسبه می شود.

کولیوند اضافه کرد: با توجه به این ابهامات امروز نامه ای به رئیس مجلس از طرف کمیسیون خواهیم داد که در صورت قبول کردن رئیس مجلس به وجود ابهام در این مصوبه، فردا پیشنهاد اصلاحی به صحن خواهیم داد که اگر دو سوم نمایندگان به این پیشنهاد رأی دهند این مصوبه لغو خواهد شد و در غیر این صورت باید منتظر نظر شورای نگهبان باشیم.

امروز نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات بندی را تصویب کردند که به موجب آن نمایندگانی که سه دوره متوالی سابقه نمایندگی دارند نمی تواند در دوره بعد کاندیدا شوند.

منبع انتخاب
کلید واژه :

کولیوند

،

رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور

،

مجلس

ثبت نظرات
captcha