پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۹۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دستور ویژه وزیر راه برای بهبود وضعیت جاده ها قبل از نوروز ۹۸

وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا قبل از آغاز سفرهای نوروزی نسبت به ترمیم جاده ها اقدام شود. وی همچنین از راهداران درخواست کرد تا مانع از تجاوز ساخت و سازها به حریم قانونی جاده شوند.

دستور ویژه وزیر راه برای بهبود وضعیت جاده ها قبل از نوروز ۹۸

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد اسلامی در گردهمایی رؤسای ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان های سراسر کشور ضمن تشکر و قدردانی از زحمات تمامی راهداران در طول شبانه روز که با وجود شرایط آب و هوایی مختلف و نامناسب مشغول به خدمت گذاری هستند و خانواده های آنها با صبر و تحمل کمک می کنند تا مردم در جاده ها آرامش خاطر داشته باشند اظهار کرد: اولین مسئله ای که باید از این به بعد رعایت شود این است که در خصوص مرز بین استان ها دیگر تعارف و دعوایی نبینیم تا اختلافات کنار گذاشته شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که به دلیل نبود اعتبار علی رغم اینکه جاده توسط شرکت ساخت ایجاد می شود اما به طور کامل تکمیل نمی شود و این مسئله سرمایه اصلی را نیز از بین می برد و موجب می شود تا شرایط تردد و امکانات رفاهی آنگونه که باید و شاید مناسب نباشد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال جاری ۷۰۰ کیلومتر بزرگراه احداث و اضافه شده است که ۲۰۰ کیلومتر آن تماماً کامل شده است بیان کرد: ۵۰۰ کیلومتر دیگر آسفالت شده اما خط کشی، ایمن سازی و گاردریل ندارد و این ۵۰۰ کیلومتر نیز با تفاهم نامه ای که بین راهداری و شرکت ساخت به امضا رسیده تکمیل و بهره برداری خواهد شد.

اسلامی با اشاره به نقاط پر حادثه و یا دارای سابقه وقوع حادثه خاطرنشان کرد: متأسفانه کامیون ها در نقاطی که معادن وجود دارند تردد می کنند و عموماً در حالیکه جاده های فرعی برای طرح ترافیکی خاصی تعبیه شدند اما این کامیون داران با عبور از چنین جاده های فرعی زندگی مردم منطقه را مختل می کنند. بنابراین باید این مسئله مورد اصلاح واقع شود و متأسفانه بودجه و اعتبارات نیز به حدی نیست که بتوانیم باند دوم را در جاده های فرعی اضافه کنیم.

اسلامی در ادامه با اعلام اینکه تمامی راه های اصلی و فرعی کشور اسکن شده است اظهار کرد: کیفیت آسفالت کلیه راه های اصلی و فرعی کشور در مانیتورینگ سازمان راهداری وجود دارد و بنابراین از وضع موجود مطلع هستیم و باید به کمک آن اولویت ها را درست تشخیص داده و بر اساس نیاز نسبت به پیشبرد مسائل اقدام کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه قبل از زمان سفرهای نوروزی باید نقاط بحرانی که نیازمند رسیدگی هستند در دستور کار جهت بهبود وضعیت قرار گیرند، گفت: باید ترمیم آسفالت ها به فوریت انجام شود تا در آستانه نوروز مشکلی برای تردد مردم در مسیرهای جاده ای وجود نداشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به برداشت غیر مجاز و عدم لایروبی رودخانه ها اشاره کرد و گفت: برداشت غیرمجاز از رودخانه ها موجب نشست پل ها می شود و علاوه بر این عدم لایروبی این نقاط به پل ها آسیب می رساند و این وظیفه سازمان راهداری است که از پل ها مراقبت کند.

اسلامی ادامه داد: نگهداری از پل و راه بسیار مهم است و باید به بهترین شکل ممکن توسط سازمان راهداری مد نظر قرار گیرد. چرا که کنترل و مهار آسیب ها در محدوده های تعریف شده مهمترین وظیفه راهداران است.

وی در ادامه به مراقبت از تجاوز ساخت و سازهای مختلف به حریم قانونی راه تاکید و اظهار کرد: راهداران موظف هستند که قبل از انجام ساخت و سازهای مختلف که موجب تجاوز به حریم راه می شود نظارت های ویژه را در دستور کار قرار دهند و هر گونه مماشات و غفلتی باید با برخورد همراه شود. چرا که به هیچ وجه اجازه تجاوز به حریم راه مورد قبول نیست و باید حریم قانونی راه به صورت دقیق مورد محافظت قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به ایجاد ظرفیت های پشتیبانی سفر اشاره و بیان کرد: مجتمع های بین راهی یکی از موارد ظرفیت سازی به منظور پشتیبانی سفر است و باید بهترین نوع مجتمع های بین راهی با کیفیت بالا به مردم خدمت رسانی کنند و اجازه ندهیم که با سرمایه گذاری ضعیف و فعالیت نامناسب مردم از خدمات نامطلوب بهره مند شوند. متأسفانه دو مرکز بین راهی در نزدیکی پایتخت با کمترین امکانات وجود دارند که به هیچ وجه در خور شأن مردم نیستند و باید کنترل ها در این خصوص بیشتر شود.

محمد اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه شرکت های حمل و نقل مسافری باید اتوبوس های خود را مکلف کنند که در بهترین اماکن بین راهی توقف نمایند گفت: نباید در هر مکانی توقف صورت گیرد و این موضوع خواسته مردم از وزارت راه و شهرسازی است و باید به صورت ویژه در دستور کار باشد.

وی همچنین به نظارت هر چه بیشتر بر فعالیت خودروهای امداد جاده ای تاکید کرد و گفت: یکی از برنامه های اساسی در ایام پیش رو نظارت بر فعالیت خودروهای امداد جاده ای است و این مسئله باید تحت نظارت خاص انجام شود. شرکت هایی که مسئولیت پذیر هستند باید امداد جاده ای را بر عهده گیرند و کلیه فعالیت آنها اعم از خدمت رسانی و میزان تعرفه ها باید تحت نظارت و کنترل باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پیش بینی می شود که در ایام نوروز سال جاری میزان سفرهای جاده ای بیشتر باشد و از مردم می خواهیم که حداکثر انضباط را حین رانندگی در دستور کار قرار دهند و تا بیشترین حد ممکن احتیاط کنند و از انجام هر گونه رفتار مخاطره آمیز حین رانندگی پرهیز نمایند تا سال کم حادثه ای را سپری کنیم.

اسلامی با تاکید بر اینکه دستگاه های ستاد سفر برای ارتقای خدمات سفر باید هماهنگ باشند، گفت: راهداران باید در نقاط بحرانی با حضور پیش هنگام خود مانع از وقوع اتفاقات شوند و در نقاطی که با سقوط بهمن و یا ریزش سنگ همراه است بیشترین دقت را داشته باشند و از قبل آمادگی های لازم را کسب کنند تا با عکس العمل سریع نسبت به پاکسازی محل اقدام کنند.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

محمد اسلامی

،

وزیر راه

،

وضعیت جاده ها

،

نوروز ۹۸

ثبت نظرات
captcha