پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۹۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تصویب لوایح FATF در هاله ای از ابهام

بحث ها بر سر رد یا تصویب لوایح چهارگانه گروه ویژه اقدام مالی مشترک (FATF) همچنان در مجمع تشخیص مصلحت پابرجاست. مخالفان و موافقان این لوایح در تلاش هستند تا هر کدام نظر خود را بر این موضوع اعمال کنند.

تصویب لوایح FATF در هاله ای از ابهام

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، موافقان مطرح کرده اند که در صورت تایید این لوایح کشور از بحران های اقتصادی عبور خواهد کرد و جامعه بین الملل به کشور اعتماد می کند اما از سوی دیگر مخالفان این لوایح همچنان بر طبل ضرر این لوایح در کشور می کوبند و مصر هستند که نباید به این لوایح ورود پیدا کرد. با این حال خبرها مبنی بر این است که فضای داخلی مجمع با تصویب این لوایح موافق است اما به جهت برخی موضوعات هنوز به نتیجه نرسیده اند. البته مخالفان این لوایح مدعی هستند که مقام معظم رهبری با تصویب آن مخالف هستند این در حالی است که برخی از مقامات رسمی کشور عنوان کردند که ایشان با این لوایح مخالفتی ندارند.

در تاریخ 3 اسفند ماه جاری پس از آنکه ایران هیچ تصمیمی درباره این لوایح اتخاذ نکرد، کار گروه اقدام مالی (FATF) تعلیق ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی را به مدت 4 ماه دیگر تمدید کرد. برخی از کارشناسان معتقدند که این کارگروه به جهت آنکه برخی اخبار مثبت در این زمینه از سوی ایران به آنها رسیده، این تمدید را برای ایران جایز دانستند. این موضوع در حالی است که برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت در گفت وگو با رسانه ها تصویب پیوستن به پالرمو و CFT را بعید می دانند. این گونه مباحث که چند وجه دارد برخی با گفتن کلمه «نه» تنها فضا را متشنج کرده و اجازه نمی دهند تا اعضای دیگر مجمع در فضای آرام درباره این موضوع تصمیم بگیرند.

لازم به ذکر است که تمامی کارشناسان بر این اعتقاد دارند که تصویب یا رد این لوایح به نظرات تخصصی نیاز دارد اما طی چند ماه گذشته شاهد این موضوع بوده ایم که از سوی برخی از تریبون ها نظراتی درباره (FATF) مطرح می شود که دال بر هیچ سند و مدرک کارشناسی و تخصصی ندارد. اختلافات بر سر تصویب یا رد این لوایح به اندازه ای شدت یافته است که برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان مربوطه مطرح کرده اند که لازم است تا این لوایح را به رفراندوم گذاشته تا مشخص شود که جامعه با پذیرش این لوایح موافق هستند یا خیر. بنابراین نباید از سوی مردم سخن گفت.

**قبلا موافق، حالا مخالف؟
سخنگوی هیات رئیسه مجلس درباره اینکه چرا بحث های کارشناسی به جای محافل تخصصی سر از تریبون های نماز جمعه در می آورد اظهار داشت: من فکر می کنم ائمه محترم نماز جمعه هستند بالاخره تریبونی در اختیار دارند تا نقطه نظراتشان را اعلام کنند و حتما هم از روی دلسوزی است که این موضوعات را بیان می کنند که البته مسئولیت شرعی آن با خود این عزیزان است. اما اینکه چرا این مسائل امروز اتفاق می افتد و قبلا چنین مباحثی مطرح نمی شد جای سوال است. مذاکرات با اروپایی ها در موضوعات مختلف از جمله برجام، پالرمو و CFT و (FATF) از زمان آقای احمدی نژاد هم مطرح بود و اتفاقا مسئولیت موضوع هم با آقای جلیلی بود که ایشان امروز منتقد است و آن زمان نه تنها منتقد نبود بلکه موافق هم بود؛ موضوع همان موضوع است اما اینکه چه اتفاقی افتاده است که این دوستان آن زمان با تمام قوت موافق آن بودند و حالا با تمام قوت مخالف آن هستند؟

این موضوعی است که به نظرم باید درباره آن پاسخ بدهند. بهروز نعمتی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است در این چهارماه به یک نتیجه ای برسیم یا خیر گفت: ان شاءا... امیدواریم مصالح نظام و مصالح کشور را در نظر بگیرند و دوستان با توجه به فضایی که امروز در کشور وجود دارد از مساله گرانی ها گرفته تا موضوع ارزی کشور که عمدتا به ناتوانی ما در برقراری ارتباطات مالی بازمی گردد موضوعاتی است که دوستان باید فکر کنند و برای آن راه حلی پیدا کنند اینکه یک موضوعی را همه دنیا بپذیرد و من تنها بگویم قبول نمی کنم موضوع درستی نیست. مضاف بر اینکه برخی از مقام معظم رهبری هزینه می کنند درحالی که عملا در موضوع CFT مقام معظم رهبری فرموده بودند مجلس و دولت خودشان تصمیم بگیرند.

**تصویب لوایح بعید است!
یک عضو مجمع تشخیص نظام اظهار داشت: در عرف بین المللی اولین شرط مذاکرات عدم اعتماد است. ذات کشورهای غربی استعماری است و طبیعی است به ایران که به گفته خودشان پرچم اقتدار آمریکا در منطقه را از حالت افراشته به شکل نیمه افراشته درآورده، امتیاز نمی دهند. حسین مظفر ادامه داد: اکنون باید تصمیم عاقلانه ای درباره پالرمو و CFT بگیریم. برای این منظور لازم است فاصله بین ضرر و دفع ضرر روشن شود که کار مجمع تشخیص نیز همین است. به گفته او، پیوستن به پالرمو و CFT نیازمند کسب دو سوم آرا در مجمع تشخیص مصلحت نظام است که بعید به نظر می رسد تصویب شود.

مظفر با استفاده از کلمات کلیدی مانند وضعیت حقوق زنان و یا برنامه موشکی ایران بر اثبات سخنان خود تاکید کرده و ادامه داد: در بیانیه اتحادیه اروپا شروطی درباره برنامه موشکی ایران، وضعیت حقوق زنان، حمایت از سوریه، یمن و حزب ا... لبنان و نظایر آن عنوان شده که واقعا تعجب آور است و گویا قصد تمسخر ایران را داشته اند. او همچنین در خاتمه با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت همچنان در حال بررسی پالرمو و CFT است، گفت: هنوز زمان اعلام نظر نهایی در این رابطه مشخص نیست و همچنان در حال بررسی موضوع هستیم. اما اگر اروپا به دور از خدعه به ضمانت های عملی و تعهدات اطمینان آور در قبال برجام عمل کند، ممکن است این موضوع روی نظر مجمع اثر بگذارد.

منبع: روزنامه آرمان
 

منبع ایرنا
کلید واژه :

FATF

ثبت نظرات
captcha