پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۹۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

الجزیره:

کدام شیخ نشین های امارات به ایران پیام داده اند؟ / ائتلاف ابوظبی و ریاض علیه تهران در آستانه مرگ؟

اغلب تحلیلگران مسائل منطقه ای بر صحت اطلاعاتی که از سوی علی شمخانی، دبیر شورای علی امنیت ملی ایران در مورد ارسال پیامهای سرّی دوستانه برخی مسئولان اماراتی به تهران تاکید می کنند؛ پیامهایی مبنی بر مخالفت اماراتی ها با تنش زایی سیاسی و نظامی با ایران و ضرورت گفتگو بین دو طرف.

کدام شیخ نشین های امارات به ایران پیام داده اند؟ / ائتلاف ابوظبی و ریاض علیه تهران در آستانه مرگ؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، اغلب تحلیلگران مسائل منطقه ای بر صحت اطلاعاتی که از سوی علی شمخانی، دبیر شورای علی امنیت ملی ایران در مورد ارسال پیامهای سرّی دوستانه برخی مسئولان اماراتی به تهران تاکید می کنند؛ پیامهایی مبنی بر مخالفت اماراتی ها با تنش زایی سیاسی و نظامی با ایران و ضرورت گفتگو بین دو طرف در همین رابطه، تحلیلگران به الجزیره می گویند شیخ نشین های الفجیره، الشارجه و دبی، روابط و منافع مستحکمی با تهران دارند و این امارتها از سیاست ابوظبی در قبال ایران راضی نیستند.

ایشان ضمن اشاره به اختلافات عمیق بین ابوظبی و ریاض، وجود انسجام و هماهنگی که این دو سعی در نشان دادن آن دارند را نفی نموده و تاکید کردند که اختلافات قوی بین این دو در مورد یمن وجود دارد و هر یک از دولتهای امارات و عربستان از گروههایی حمایت می کنند که اختلافات شدیدی با یکدیگر دارند؛ همانطور که ابوظبی از بازگشایی سفارت خود در دمشق صحبت کرده و در مقابل، عربستان موضع مخالفی در مورد استمرار نظام حاکم در سوریه دارند.

بازی روی دو طناب

از سوی دیگر، عمر عیاصره، نویسنده و تحلیلگر سیاسی بعید نمی داند که امارات متحده عربی پیامهای دوستانه ای را به ایران فرستاده باشد، که با مواضع عداوت آمیز علنی آن علیه ایران مغایرت دارد.

عیاصره تاکید می کند که شیخ نشین ابوظبی بر این اظهار دوستی های دیگر شیخ نشین ها با تهران نظارت داشته و از آن آگاه است و تنها به دلیل نگرانی که از برانگیخته شدن خشم ریاض دارد، این دوستی را علنی نمی کند، بویژه بعد از آنکه روشن شد سرنوشت ناتو عربی با شکست مواجه شده و با مخالفت قطر و عمان و تردید اردن و کویت برای پیوستن به آن، موفقیتی نخواهد داشت.

عیاصره حاکمان ابوظبی را در تعامل با حاکمان فعلی ریاض زیرک و باهوش توصیف کرده و گفت: سعودیها می دانند چه چیزی را «نمی خواهند»، اما اماراتی می دانند که چه «می خواهند».

وی تاکید کرد که ائتلاف عربستان و امارات در حال مبارزه با مرگ است و روند فروپاشی خود را اغاز کرده است؛ بویژه در زمان حاضر که سعودیها مطمئن شده اند که امارات در حال بازی در باغ پشتی اش است و روی هر دو بند ایران و عربستان بازی می کند!

در مقابل، علی ناصرالدین، دیگر تحلیلگر الجزیره معتقد است که پیش از بیان توضیحی از سوی امارات در مورد صحبتهای علی شمخانی، نمی توان در مورد این مساله حکم صادر کرد. علاوه بر آنکه ممکن است مسئولان ایرانی اینگونه اظهار نظر ها را با هدف ایجاد اختلاف بین عربستان و امارات مطرح کرده باشند.

ناصرالدین با اینکه منکر وجود اختلافاتی بین ریاض و ابوظبی نشد، بر وجود توافق و انسجام بین این دو، در خصوص مسائل کلی تاکید کرد

منبع انتخاب
کلید واژه :

امارات

،

ایران

ثبت نظرات
captcha