پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۸۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

به «در» می گوییم «دیوار» بشنود

رشد عجیب و بی سابقه جرائم و کلاهبرداری ها در فضای مجازی سبب واکنش های تندی از سوی دادستانی شده است.

به «در» می گوییم «دیوار» بشنود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در ادامه در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: دادستان کل کشور که مسوول این آشفتگی در فضای مجازی را وزیر ارتباطات می داند بارها نسبت به حجم گسترده کلاهبرداری ها هشدار داده است؛ اما به نظر می رسد مردم جامعه نیز که حالا بسیاری از خدمات روزمره خود را از طریق استارتاپ ها و فضای مجازی دریافت می کنند، می بایست اندکی نسبت به امنیت اطلاعات خود محافظه کارتر شوند و آگاهی بیشتری نسبت به گذشته از فضای مجازی کسب کنند.

«حمله سایبری به کسب وکارهای آنلاین»؛ این تیتری است که از یک هفته گذشته بسیاری از رسانه های تخصصی حوزه IT به آن پرداخته اند. بنابر آنچه اعلام شده حمله یا حمله کنندگان تاکنون توانسته اند به بیش از 20وب سایت کسب و کارهای اینترنتی حمله و از آن ها درخواست بیت کوین کنند؛ در حالی که بررسی ها
نشان می دهد این حمله از چهار هفته پیش آغاز شده است.

اما شاید با خود فکر کنید این حملات سایبری تا چه اندازه می تواند برای شهروندان خطرناک باشد؟ حمله به کسب و کارهای اینترنتی می تواند اطلاعات کاربران را به سرقت ببرد که اغلب آن ها با انگیزه های مالی در کشور انجام می شود. اما یکی دیگر از مشکلاتی که این روزها شهروندان ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند، کلاهبرداری است. آن هم نه از سوی هکرهای سایبری بلکه از سوی کلاهبردارانی که خود را به اشکال مختلفی مانند خریدار و فروشنده جا می زنند. سرقت اطلاعات از طرق مختلف مانند دستگاه های POS و درگاه های الکترونیکی بارها و بارها شهروندان را به اداره پلیس کشانده تا از کم شدن موجودی حساب های شان شکایت کنند. استارتاپ ها و استفاده نادرست مردم جامعه از آن ها؛ یکی از بسترهایی هستند که این مجال را برای کلاهبرداران فراهم می کنند.

**چوپانی که سکه یافت
یکی از روش های کلاهبرداری سایبری که سارقان اینترنتی همیشه از آن استفاده می کنند، ارسال پیامک های جعلی در حوزه سهام عدالت و پرداخت یارانه است که البته بدیهی است مردم باید برای دریافت اطلاعات و اخبار صحیح حتماً به سایت های رسمی این سازمان ها مراجعه کنند و در حوزه یارانه، وب سایت سازمان هدفمندی یارانه ها آخرین اخبار رسمی را اعلام می کند. با این وجود باز هم افراد زیادی هستند که به علت عدم آگاهی در دام این کلاهبرداران گیر می کنند.

کلاهبرداران با این هدف این پیامک های جعلی را طراحی و ارسال می کنند که وقتی کاربران برای اصلاح حساب بانکی به اطلاعات ثبت شده خود مراجعه می کنند، آن ها به واسطه درگاه جعلی فیشینگی که ایجاد کرده اند به حساب افراد دسترسی پیدا کرده و برداشت کنند. یکی از جرم هایی که در این زمینه به وفور اتفاق می افتد، مسأله کارت به کارت است؛ به عنوان مثال با افراد تماس گرفته شده و فرد خود را نماینده رسانه ملی معرفی می کند.

به شما اعلام می شود که باید برای دریافت جایزه تان به پای دستگاه خودپرداز بروید یا اینکه به رمز دوم برای پرداخت جوایزتان نیازمندیم یا پیامک هایی جعلی مبنی بر اینکه من یک روستایی بی سواد هستم و سکه های قدیمی را پیدا کرده و به کمک شما نیازمندم! این ها پیامک هایی است که احتمالاً هرکدام از ما بارها و بارها دریافت کرده ایم.

همین چند روز پیش بود که پلیس فتا از وجود 10هزار پرونده شکایت برای سایت دیوار خبر داد. 10 هزار پرونده برای یک سایت؛ و این فقط بخشی از افرادی هستند که احتمالاً به دلیل بالا بودن میزان خسارت شان دردسرهای شکایت را به جان خریده اند و قطعاً افراد زیاد دیگری وجود دارند که پول از دست رفته خود را تاوان اشتباه شان دانستند و پیگری قضایی نکردند. شاید یکی از دلایل شکایت نکردن این باشد که کلاهبرداران در مبالغ کم، اما از تعداد افراد زیادی شروع به سودجویی می کنند و به همین دلیل افراد پیگیر مبلغ ناچیز از دست رفته شان نمی شوند.

این یکی از ترفندهایی است که کلاهبرداران همواره از آن استفاده کرده و متأسفانه همیشه هم جواب داده است. این ترفند توسط کلاهبرداران در سایت دیوار نیز انجام شده است. در سایت دیوار هشدارهای متعددی درباره عدم پرداخت بیعانه توسط کاربران داده شده و اکنون قسمت عمده مشکل سایت دیوار، بیعانه ای است که پرداخت می شود. به طور مثال، فرد مجرم با ارائه یک محصول با قیمت وسوسه کننده، از خریدار می خواهد به سرعت مبلغ بیعانه ای را واریز و به این صورت کلاهبرداری می کند.

**شکایت های حقیقی از فروشگاه های مجازی
در هفته گذشته معاون حقوقی پلیس فتا اعلام کرد: طبق آخرین آمار که اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی اعلام کرده، 80 تا 100هزار وب سایت فروشگاه های آنلاین داریم که 40هزار فروشگاه مجوز داشته و 40هزار فروشگاه در نوبت تأیید هستند.

سرهنگ حسین رمضانی، معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا گفت: 10هزار پرونده شکایت در سایت دیوار در 10ماه اخیر تشکیل شده است که ما همواره با مسوولان این وب سایت در پلیس فتا و دادستانی کل جلسه داشته ایم و مشکلات موجود را در میان گذاشته ایم.

وی درباره مشکلات پیش آمده در بستر این سایت گفت: «احراز هویت یک مسأله اصلی است، چرا که نمی توان هویت کسی را در سایت دیوار یا سایت هایی نظیر شیپور و ... احراز کرد؛ مجرمی که قصد ارتکاب مجرمانه دارد با هویت جعلی کالایی را که موجود نیست برای فروش آگهی می کند و بعد بیعانه دریافت کرده و این گونه جرائم به وجود می آید.»

در همین راستا آقای جاویدنیا، معاون دادستان کل کشور در فضای مجازی در این خصوص گفته است: «بالای 95درصد تذکراتی که از طریق دبیرخانه به سایت و استارتاپ های داخلی می دهیم، مورد اثر واقع شده و کار به فیلترینگ نمی رسد، بیشتر فیلترینگ صورت گرفته نسبت به سایت های خارجی و سایت هایی است که در فضای مجرمانه فعالیت دارند.» اما پلیس فتای تهران در خصوص شروط پلیس برای ادامه فعالیت سایت دیوار اعلام کرد که «تعهد این سایت به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم خود و دیگری لزوم پرداخت خسارت به شاکیان در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و...» دو شرط برای ادامه فعالیت این سایت هستند.

رشد جرائم اینترنتی فقط به 10هزار شکایت از سایت دیوار ختم نمی شود و ماجرا بسیار گسترده تر از این ارقام است. به طوری که دادستان کل کشور در آخرین نشست خود از رشد 140درصدی جرائم اینترنتی نسبت به سال گذشته خبر داده است، رشد 300درصدی کلاهبرداری اینترنتی ظرف تنها یک سال موضوعی است که سبب انتقادات شدید دادستان کل کشور نسبت به وزیر ارتباطات شده است.

منبع: روزنامه صبح نو
 

منبع ایرنا
کلید واژه :

کلاهبرداری

،

فضای مجازی

ثبت نظرات
captcha