پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۸۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازگشت امنیت و شفافیت در کشف قیمت ارز

سالی که با دلار 4200 تومانی شروع شد حالا قرار است با سامانه ای متشکل برای ارز تمام شود. پس از آنکه سامانه ارزی نیما برای مبادلات ارزی راه اندازی شد بسیاری از فعالان بازرگانی از این سامانه گلایه داشتند که نرخ در این بازار به صورت واقعی تعریف نمی شود و مداخله های دولت در این سامانه فسادزا نیز بوده است.

بازگشت امنیت و شفافیت در کشف قیمت ارز

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در روز های اخیر خبر تشکیل بازار متشکل ارزی به وسیله چند نهاد منتشر شده و قرار است این بازار در گام اول متشکل کردن معاملات نقدی شروع به کار کند.

**یک بازار و چند مشکل
بازار ارز در دنیا بیشتر شبیه بازار سبزه میدان تهران است. این بازارها عموما سازماندهی نشده اند که به OTC نیز مشهور هستند و به صورت غیرمتمرکز فعالیت می کنند. بانک مرکزی در تمامی سال های گذشته، ارز نقد خود را از طریق چند صراف معتمد توزیع می کرد و مسوولی در بانک با آنها تماس می گرفت و با توافق روی قیمت این ارز را توزیع می کرد.

این شیوه از توزیع همواره شائبه های فساد نیز با خود داشت. یکی از معروف ترین افرادی که در این سال ها ادعا کرد که ارز بانک مرکزی را به این شیوه توزیع کرده است، بابک زنجانی بود که روایت کرد پس از سربازی که در بانک مرکزی خدمت کرده است با مسوولان بانک آشنا بوده است و در زمانی که دلار 300 تومان بود و همه انتظار دلار هزار تومانی را داشتند، او مامور توزیع ارز می شود.

او تعریف می کند که در آن زمان مردم می رفتند شب تا صبح در صف بانک ها می خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار بفروشند. در همین شرایط برای زنجانی این فرصت ایجاد می شود که در کنار 4 یا 5 نفر دیگر دلارها را توزیع کنند. او مدعی است در آن روز 17 میلیون دلار ارز در بازار توزیع می کند و 17 میلیون تومان هم در آن سال ها کارمزد می گیرد.

برای اصلاح این روش و در اواسط دی ماه سال جاری همتی، رییس کل بانک مرکزی از مصوبه شورای عالی پول و اعتبار جهت راه اندازی بازار متشکل ارزی برای ساماندهی بازار ارز و پاسخگویی به نیازهای طبیعی مردم خبر داد. اتفاقی که پیش بینی می شد هم به تغییر شیوه توزیع و هم تغییر قیمت گذاری و رسیدن به قیمت تعادلی بازار منجر شود. شکل گیری بازار متشکل این امکان را ایجاد می کند که بانک مرکزی با روش حراج، دلارهای خود را بفروشد و خریداران مجاز این امکان را دارند که در فضای رقابتی و شفاف، ارزهای بانک را خریداری کنند.

همتی در آبان ماه گفته بود که در خیابان و کوچه و پس کوچه ها نمی توان بازار ارز را شکل داد و نباید بازار غیرمتشکل داشته باشیم. حالا به نظر می رسد، بازار خرید و فروش نقد دلار در بازار متشکل ارزی مطابق خواست همتی به صورت شفاف و الکترونیکی امکان پذیر خواهد شد.

رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان نیز با حمایت از تعیین بازار متشکل به این نکته تاکید کرد که این اقدام در نهایت منجر به شفافیت در کشف قیمت ها در بازار می شود. او همچنین بیان کرد در حالی که مرجع تعیین روزانه نرخ ارز در حال حاضر مشخص نیست و محلی مجهول دارد اما روزانه نرخ ها به بازار اعلام می شود ولی با تشکیل بازار متشکل معاملات ارزی، قیمت گذاری و فعالیت شفاف و واقعی مشابه بازار سرمایه ایجاد خواهد شد. دبیرکل کانون صرافان با اشاره به غیرقانونی شدن فعالیت بازار سبزه میدان نقش بازار متشکل در سروسامان دادن به معاملات ارزی را مهم ارزیابی کرد.

**بازار چگونه خواهد بود؟
این بازار، دارای یک هیات مدیره خواهد بود که 5 شخص حقوقی در آن حضور دارند. اعضای هیات مدیره این نهاد، بانک مرکزی، فرابورس، کانون صرافان ایران، کانون بانک های خصوصی و کانون بانک های دولتی خواهند بود که پیش بینی شده است امروز (سه شنبه) این بازار را در ثبت شرکت ها رسمی کنند. دستورالعمل و مقررات ناظر بر این بازار به محض ثبت از طرف شورای پول و اعتبار آماده خواهد شد و از همین رو هنوز تاریخ شروع به کار بازار متشکل اعلام نشده است.

اتفاقی که با تصویب دستورالعمل های چگونگی اخذ مالیات به فعالان اقتصادی پیام خواهد داد که چگونه در بازار عمل کنند. این بازار همچون ارکان بازار سرمایه از تابلوی معاملاتی مستقلی برخوردار خواهد بود اما تحت نظارت بانک مرکزی راهبری خواهد شد. با این همه نرم افزار معاملاتی این بازار مبتنی بر بستر نرم افزار بومی شرکت فرابورس ایران است که به طور مستقل در این بازار فعالیت خواهد کرد.

در حالی که فرابورس مسوولیت طراحی تکنیکی این بازار را برعهده دارد، مسوولان این نهاد از توضیح موارد و جزییات بیشتر درباره این بازار خودداری و اعلام کردند که مسوولیت مدیریت و اجرای این نهاد با بانک مرکزی است. مسوولان بانک مرکزی هم در ماه های گذشته از پاسخگویی به رسانه ها خودداری می کنند و در این مورد از ارایه توضیحات بیشتر طفره رفتند.

**شفافیت، کارکرد مهم
یکی از قوانین و مقرراتی که بر بازارهای متشکل حاکم است، مشخص بودن هویت خریداران و فروشندگان است. این بدین معناست که قرار نیست افراد حقیقی در این بازار فعالیت کنند و نهایتا در بازار متشکل ارزی، مهم ترین فروشنده ارز همان بانک مرکزی و بانک ها هستند که به حدود 600 صرافی رسمی بانکی و غیربانکی فرصت خرید می دهند. بازار خرید و فروش مردم با بانک مرکزی اما همچنان به صورت غیرمتمرکز باقی خواهد ماند و صرافان مشابه کارگزاران بوررس به نمایندگی از شرکت ها و افراد خرید و فروش را انجام خواهند داد.

در گام نخست بازار متشکل معاملات ارزی، معاملات نقد صورت می پذیرد ولی قرار است در فازهای بعدی گواهی سپرده ارزی یا اوراق آتی نیز مورد معامله قرار گیرد. این در حالی است که در بازارهای جهانی تنها ارزهای خرید و فروش آتی در بازار متشکل فروخته می شود و در دنیا عموما شبکه ارزی نقدی بین بانک هاست. مثلا در بازارهای تبادل ارز که فارکس هم نامیده می شوند، این شبکه بین بانک هاست و مبادله میان این گروه رخ می دهد و به صورت نامتشکل اتفاق می افتد.

با توجه به شفافیت بالای این نوع معاملات هر نرخی که در این بازار با عنوان قیمت روز اسکناس کشف قیمت شود با عنوان مبنای قیمت و تعیین کننده نرخ ها در بازار رسمی و غیررسمی همچون کانال های ارزی کانادا، ترکیه یا دوبی می شود. امری که می تواند به حضور نرخ های چندگانه و غیررسمی در بازار پایان دهد. واقعی شدن قیمت هم به دلیل امکان مشارکت صرافی های بیشتری است که در این بازار حضور دارند و توزیع هم راحت تر و مستقیم تر به مردم صورت می گیرد.

منبع: روزنامه اعتماد

منبع ایرنا
کلید واژه :

دلار

،

قیمت دلار

ثبت نظرات
captcha