پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۸۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سناریو های پیش روی اصلاح طلبان تا 1400

برخی اصلاح طلبان حضور در انتخابات به شکل کنونی را نوعی گدایی قدرت قلمداد کرده و ترجیح می دهند که با جیب خالی به بازار نروند تا مجبور شوند که جنس نامرغوب بخرند، اما دسته دیگر معتقدند که باید در صحنه حضور داشت و رویه موفق ائتلاف را مثل ادوار گذشته ادامه داد.

سناریو های پیش روی اصلاح طلبان تا 1400

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در گزیده ای از این گزارش آمده است: بسیاری از هم اکنون برای انتخابات 98 و 1400 نقشه می کشند. البته روش صحیح نیز این است که از هم اکنون با تشکیل اتاق های فکر روند تحولات در جامعه را در نظر گرفت تا در موعد معین و مشخص به درستی به کنشگری و نقش آفرینی پرداخت.

از این جهت برخی اصلاح طلبان حضور در انتخابات به شکل کنونی را نوعی گدایی قدرت قلمداد کرده و ترجیح می دهند که با جیب خالی به بازار نروند تا مجبور شوند که جنس نامرغوب بخرند، اما دسته دیگر معتقدند که باید در صحنه حضور داشت و رویه موفق ائتلاف را مثل ادوار گذشته ادامه داد. از این جهت است که بسیاری از ائتلاف نانوشته اصلاح طلبان با لاریجانی خبر می دهند. در هر صورت باید به انتظار نشست و روند تحولات را نظاره کرد تا در آینده اصلاح طلبان چه تصمیمی و با کدام رویکرد اتخاد خواهند کرد.

**سناریوهای پیش رو
گرچه 2 سال تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در سال 1400 باقی است و کسر قابل توجهی از اصلاح طلبان نیز پرداختن به این موضوع را کمی زودتر از حد انتظار می دانند، اما برخی اهل تحلیل که با رویکرد آینده نگرانه به پدیده ها و پدیدارهای سیاسی می نگرند از هم اکنون به تحلیل روندها تا 1400 می پردازند و «Road map» یا نقش راه خود را بر این اساس طراحی می کنند.

از این رو چندین سناریو برای کنش سیاسی اصلاح طلبان در ساحت سیاست جامعه مد نظر است. گرچه در یک نگاه کلی در جریان اصلاحات هنوز اختلاف نظر اول چیزی است که رخ می نمایاند. چرا که هنوز مشخص نیست که رویکرد آنها مشارکت در انتخابات یا تحریم انتخابات است. سناریوی نخست تحریم انتخابات است که اصلاح طلبان ثمره آن را در انتخابات مجلس هفتم و هشتم تجربه کرده اند که جز ماندن در حاشیه قدرت چیزی عایدشان نمی کند.

البته برخی معتقدند که می توان با تهدید به تحریم انتخابات و فشار روانی فضا را به گونه ای پیش برد که شرایط بهتری بر ای اصلاح طلبان در انتخابات رقم بخورد، اما اصلاح طلبان خود بهتر می دانند که اساسا چنین فرضیه ای باطل است و رخ نخواهد داد. لذا سناریوی دوم یعنی ائتلاف پیش می آید. این سناریو بیشتر قرین به واقعیت است و عملگرایان اصلاح طلب نیر آن را بر می تابند. از این جهت است که بسیاری پیروزی اصلاح طلبان در 1400 را منوط به ادامه ائتلاف و روابط حسنه با اشخاصی چون ناطق نوری و لاریجانی می دانند. تعریف و تمجید های گاه و بیگاه اصلاح طلبان از نقش لاریجانی در ریاست مجلس، رأی به کابینه، برجام و FATF نیز مصداق ادامه این ائتلاف و حمایت است.

لذا اگر این تعاریف را در کنار دوگانه جهانگیری- لاریجانی قرار دهیم می توان جدی ترین سناریوی اصلاح طلبان را شاهد بود. سناریوی سوم اصلاح طلبان رد ائتلاف و حضور مستقل با پرچم اصلاح طلبی است. سناریویی که اخیرا محسن میردامادی آن را مطرح کرده که اصلاح طلبان در انتخابات 1400 یک تیم اصلاح طلب و خوشنام معرفی کنند نه یک کاندیدای خاص. بدین نحو که یک نفر در راس قرار گیرد و از همان ابتدا مشخص کند که هر اصلاح طلبی را در کجا به خدمت خواهد گرفت. گرچه گذر زمان بسیاری از تحلیل ها را تغییر خواهد داد، اما باید دید اصلاح طلبان در نهایت تن به ائتلاف با لاریجانی و حمایت از او می دهند یا با مارک اصلاح طلبی و تیمی خوشنام در انتخابات 1400 نقش آفرینی خواهند کرد.

**ائتلاف هویت اصلاح طلبی را مخدوش می کند
یک فعال سیاسی اصلاح طلب در ارتباط با کنش سیاسی اصلاح طلبان در انتخابات 98 و 1400 اظهار داشت: ما باید تابع شرایط باشیم، بدین معنی که اگر این امکان ایجاد شد که جریان اصلاح طلب بتواند از حداکثر حضورش استفاده کند باید به عرصه انتخابات بیاییم.

علی تاجرنیا گفت: کار حزب و جریان سیاسی حضور در رقابت ها است به شرط اینکه امکان و فرصت عرض اندام و استفاده از ظرفیت ها برایش فراهم شود. وی افزود: نمی توان از ترس اینکه سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان کم شده یا ممکن است مردم اقبال نکنند در انتخابات حضور پیدا نکنیم. من فکر می کنم در چنین زمان هایی باید حضور پیدا کرد و حرف ها را زد و اگر مردم رأی ندادند طبیعتا سعی می کنیم خود را اصلاح کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب اتحادملت ادامه داد: البته این دیدگاه که معتقد است اگر حتی کاندیداهای اصلاح طلب را رد صلاحیت کردند باید به هر قیمت با استفاده از افراد مستقل و حتی میانه رو در انتخابات حاضر بود مخالف با هویت بخشی جریان اصلاح طلبی است و آنهایی که می گویند به خاطر مصالح سیاسی با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنیم هویت اصلاح طلبی را مخدوش می کنند. تاجرنیا تاکید کرد: افکار عمومی نیز نخواهد پذیرفت که از ایده ها و شعارهای اولیه به دلیل مصلحت سنجی های درون قدرت کوتاه بیاییم. البته در این دوره باید بپذیریم که بخش عمده ای از سرمایه اصلاح طلبان هزینه شده و بازتولید آن نیازمند کار گفتمانی و سازمان یافته تشکیلاتی سنگین است.

**اصلاح طلبان باهم درگیر نشوند
یک فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص زمان آغاز فعالیت های انتخاباتی اظهار داشت: سال آینده سال انتخابات است و من فکر می کنم حتی برای شروع فعالیت ها کمی دیر شده باشد. محمدرضا خباز گفت: در کشور ما به دلیل فقدان احزاب، شروع فعالیت ها از یک سال قبل کار درستی است. اصلاح طلبان ان شاء ا... از انتخابات های سال های 92 به بعد که تصمیم های درستی اتخاذ کردند درس بگیرند و این دوره هم موفق باشند.

وی افزود: این امر البته مشروط به این است که مانند سال های 84 و 88 خودشان با هم درگیر نشوند. اتفاق بسیار نامیمون و نامبارکی که سال های 84 و 88 رخ داد و اصلاح طلبان چند کاندیدا را وارد صحنه کردند و شد آن که شد. امیدوارم شیرینی کار درست سال های 92 به بعد زمینه را برای همراهی و همدلی اصلاح طلبان فراهم کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درارتباط با فعالیت های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: شورای عالی سیاست گذاری مشروط بر اینکه دقیقا منویات رئیس دولت اصلاحات را اجرا کند، موفق خواهد شد. درست نیست که از نام و محبوبیت ایشان استفاده شده اما به منویات ایشان عمل نشود. خباز تصریح کرد: انتظار ما از شورای عالی بالاست چراکه این افراد عقلای جریان اصلاح طلبی هستند باید از جزم اندیشی فاصله بگیرند تا با همدلی و همراهی تصمیمات درست را اتخاذ کنند.

منبع: روزنامه آرمان
 

منبع ایرنا
کلید واژه :

اصلاح طلبان

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha