پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۸۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

منازعه قدرت سعودی

محمد بن سلمان با وجود اینکه فقط یک قدم با رسیدن به تخت پادشاهی فاصله دارد، اما به دلیل مخدوش شدن اعتبارش در میان سیاستمداران غربی، به عنوان اصلی ترین متحد دربار سعودی و ماجراجویی های پرهزینه اش از جمله جنگ یمن، قتل مخالفان در خارج از کشور و تجهیز تروریست های تکفیری در جنگ های نیابتی منطقه ای علیه عراق و سوریه، جایگاه متزلزلی دارد.

منازعه قدرت سعودی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه اعتماد در سرمقاله ای به قلم احمد دستمالچیان، آورده است: مدتی است که اختلاف میان ولیعهد و پادشاه بر سر مسائل کلان و استراتژیک اداره کشور کاملا علنی شده است. آنچه از تحولات عربستان سعودی به روشنی مشاهده می شود این است که پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی در پرونده های عمده با یکدیگر اختلاف دیدگاه دارند.

چنین اختلافاتی در مورد مساله پرونده صلح اعراب و اسراییل نمود پیدا کرده بود، زمانی که ولیعهد عربستان سعودی از اظهارنظر در مورد طرح صلح ادعایی امریکا موسوم به «معامله قرن» منع شده بود و تلاش های او برای مذاکره با مقام های اسراییلی از سوی دربار ممنوع شد. در ادامه ناتوانی در جمع و جور کردن پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و بازتاب گسترده آن در رسانه های جهان، پادشاه سعودی را نسبت به عملکرد پسرش بسیار ناخرسند و خشمگین کرد و باعث شد با وجود تمام اختیاراتی که برای پسرش گذاشته بود، شخصا وارد عمل شود و تلاش کند تا بخشی از خسارات ناشی از این اقدام را کنترل کند.

سلمان بن عبدالعزیز، همانند همه پادشاهان پیشین سعودی در نیم قرن گذشته، معتقد به رویکرد به غرب و اتحاد با ایالات متحده امریکاست و اتحاد استراتژیک با غرب را مهم ترین سیاست خارجی عربستان سعودی تلقی می کند. در برابر ولیعهد جوان و جاه طلب سعودی، تصور می کند که در شرایط حاضر می تواند با تهدید غرب به شرق نگاه کند. در همین راستا، محمد بن سلمان تلاش کرد تا با سفر اخیرش به پاکستان، هندوستان و چین، استراتژی نگاه به شرق خود را عملی کند و در شرایطی که تصویر او در رسانه های غربی به دلیل اقداماتش در انحصار قدرت و سرکوب مخالفان به شدت مخدوش شده است، تلاش کرد تا به نوعی پایگاه جدیدی برای خود بسازد. این تحولات چهار سال بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز و جانشینی سلمان بن عبدالعزیز، نشانه استمرار تنازع قوا در دربار عربستان سعودی است و نشان می دهد که رقبای تخت سلطنت سعودی همچنان هر یک برای رسیدن به این تخت تلاش می کنند.

مشخص است که همچنان شاهزادگان سعودی چشم به جایگاه سلطنت دارند و همچنان یک نیروی باثبات در ریاض مستقر نشده است. اقدامات غیرمعمول و خارج از عرف محمد بن سلمان، از زمان رسیدن پدرش به قدرت، باعث شده است تا اختلافات در میان خانواده سلطنتی شدت بگیرد. اولین اقدام بن سلمان، در آغاز جنگ یمن به محض رسیدن به قدرت با مخالفت گروهی از مقام های بلند پایه مواجه شد که بلندپایه ترین قربانی آن ولیعهد وقت سعودی، مقرن بن عبدالعزیز، برادر پادشاه بود. گام بعدی محمد بن سلمان برای نزدیک کردن خودش به قدرت و حذف رقبا، استعفای اجباری و تحت فشار محمد بن نایف، عموزاده اش از مقام ولیعهدی بود، حالا یک سال و نیم بعد از رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی، آخرین مانع در برابر او برای رسیدن به تخت سلطنت، شخص پدرش است.

بن سلمان آماده می شود که با ایجاد ائتلافی از متحدانش در دربار سعودی، شرایط را برای سلطنت خودش آماده کند و بسیاری معتقدند که انتصاب خالد بن سلمان، برادر کوچک ترش به قائم مقامی در وزارت دفاع، با انگیزه آماده کردن ولیعهد تازه برای دوران پادشاهی باشد و هدف آماده کردن خالد برای مقام وزارت دفاع و ولایتعهدی بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان است.

هر چند که محمد بن سلمان، تاکنون در انحصار قدرت در اختیار خودش و کنار زدن رقبا موفق عمل کرده است، اما همچنان رقبایی در دربار سعودی برای قدرت او وجود دارند. اما ناظران معتقدند که به زودی موعد تعیین تکلیف وضعیت آینده پادشاهی سعودی فراخواهد رسید. محمد بن سلمان با وجود اینکه فقط یک قدم با رسیدن به تخت پادشاهی فاصله دارد، اما به دلیل مخدوش شدن اعتبارش در میان سیاستمداران غربی، به عنوان اصلی ترین متحد دربار سعودی و ماجراجویی های پرهزینه اش از جمله جنگ یمن، قتل مخالفان در خارج از کشور و تجهیز تروریست های تکفیری در جنگ های نیابتی منطقه ای علیه عراق و سوریه، جایگاه متزلزلی دارد.

محمد بن سلمان متوجه این موضوع است که اگر نتواند به سرعت هر چه تمام تر خودش را به عنوان فعال مایشاء دربار سعودی قالب کند، آنگاه به دلیل تردیدهای غربی، مخالفت های داخلی و بازخورد اقدامات جنجالی و ریسک هایش ممکن است تمام امتیازها و موقعیت ها را از دست بدهد. در برابر محمد بن سلمان، افراد دیگری همچون احمد بن عبدالعزیز از نسل اول شاهزادگان سعودی در کنار محمد بن نایف و متعب بن عبدالله از نسل دوم شاهزادگان، در کمین جایگاه محمد بن سلمان نشسته اند و به شدت با سیاست های او مخالفند. وقت برای بن سلمان خیلی زود می گذرد و او مجبور است که به سرعت برای همه این موانع، دست اندازها و مخالفان چاره اندیشی کند و هیچ بعید نیست که در تصورات این جوان جاه طلب، کودتایی بی صدا علیه پدرش هم در حال امکان سنجی و ارزیابی باشد.
 

انتهای پیام

منبع ایرنا
کلید واژه :

عربستان سعودی

،

محمد بن سلمان

ثبت نظرات
captcha