پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۷۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حمله رسانه نزدیک به سعودی به قطر: مواضع دوحه در مونیخ، یک «شبه هماهنگی از پیش تعیین شده» با تهران بود / قطر هم مانند ایران می گوید مشکلات را سر میز مذاکره حل کنیم

العرب نزدیک به عربستان سعودی مدعی شد: مونیخ؛ ایران و قطر در جریان یک شبه هماهنگی از پیش تعیین شده، در مورد خطرات امنیتی بزرگی که منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، هشدار می دهند.

حمله رسانه نزدیک به سعودی به قطر: مواضع دوحه در مونیخ، یک «شبه هماهنگی از پیش تعیین شده» با تهران بود / قطر هم مانند ایران می گوید مشکلات را سر میز مذاکره حل کنیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، العرب نزدیک به عربستان سعودی مدعی شد: مونیخ؛ ایران و قطر در جریان یک شبه هماهنگی از پیش تعیین شده، در مورد خطرات امنیتی بزرگی که منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، هشدار می دهند.

در ادامه این مطلب آمده است: صحبت های محمد جواد ظریف و شیخ محمد بن عبدالرحمن ال ثانی در کنفرانس مونیخ نشان می دهد که این دو تلاش می کنند اتهامات بین المللی که در مورد بر هم زدن استقرار منطقه و حمایت از تروریسم متوجه آنهاست را رد کنند.

در همین رابطه، وزیر خارجه قطر با تکیه بر مذاکره، بعنوان راه حل هر مشکلی با ایران تاکید کرد و ضمن اشاره به نشست بین المللی ورشو گفت: «ایالات متحده تلاشی برای صحبت در مورد مسائل خاورمیانه نمی کند و اگر مشکلی با ایران وجود دارد، باید بر سر میز مذاکره حل شود».

در ادامه، ظریف در حالی که تلاش می کرد نگاه ها را از مونیخ دور کرده و متوجه نشست ورشو کند، اسرائیل را عامل نا امنی و بر هم خوردن استقرار منطقه دانست، که ممکن است باعث بروز جنگی علیه ایران شود. وی همچنین بر دولت های اروپایی بخاطر عدم انتقاد از رفتار اسرائیل و ایالات متحده، خرده گرفت.

العرب ادعا کرد: به گفته منابع دیپلماتیک اروپایی، ظریف تلاش می کند این حقیقت را نادیده بگیرد که موضع اروپا در مورد نگرانی از برنامه های هسته ای و موشکی ایران، با واشنگتن، مشترک است و اختلاف بین اروپا و دولت امریکا متعلق به شیوه مقابله با ایران است.

به نوشته العرب، دیپلمات ها بر این عقیده اند که تهران تلاش می کند تمام نزاع ها علیه ایران را در دایره درگیری دو جانبه بین تهران و واشنگتن محصور کند، بویژه آنکه ظریف در صحبت های خود، از بیزاری آمیخته با جهل نمایندگان دولت آمریکا، سخن گفته و ایالات متحده را متهم به دشمنی با ایران کرد.

تحلیلگران، همنوایی در صحبت های مسئولان ایران و قطر در مورد تمایل به گفتگو برای حل بحرانها، جالب توجه خواندند.

این در حالی است که وزیر خارجه قطر تصریح کرد که در حال حاضر هیچ گفتگوی بین دوحه، عربستان و امارات در جریان نیست. وی افزود: دوحه هیچ مانعی برای تلاش در راستای حل بحران با دولت های خلیجی ندارد.

لازم به ذکر است منطقه خلیج فارس شاهد بدترین بحران در طول تاریخ خود است؛ بحرانی که از تاریه ۵ ژوئن ۲۰۱۷ با تحریم قطر از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر، آغاز شد.

منبع انتخاب
کلید واژه :

قطر و ایران

،

عربستان

ثبت نظرات
captcha