پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۷۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

گروه نقاشان پشت شیشه ایران در تازه ترین نمایشگاه خود با عنوان چهل نقش سیزده مجموعه از سیزده هنرمند این گروه را به نمایش گذاشت

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  این نمایشگاه در نگارخانه صنایع ملی سعدآباد برگزار شد و با استقبال کم نظیر هنردوستان قرار گرفت. در چهل نقش با آثاری روبرو شدیم که جایگاه این هنر و هنرمندان آن را تثبیت کرد. در نمایشگاه مذکور آثاری را به نظاره نشستیم که با چیره دستی خاصی بر پشت شیشه نقش شده بودند. آثاری با شیوه های اجرایی متنوع که بطور یقین کمتر هنرمند شیشه نگاری می تواند دست به خلق آنها در آن سطح بزند. در این رابطه با استاد سعید رضاخان (پدر معنوی نقاشی پشت ایران) که مدیر گروه نقاشان پشت شیشه ایران است به گفتگو نشسته ایم تا از این هنر و نکات آن برایمان بگوید. 

لطفا از هدف خود در رابطه با برگزاری نمایشگاه چهل نقش بگویید. 
در نمایشگاه چهل نقش هدف های گوناگونی را دنبال می کردیم که از آن جمله می توانم به نشان دادن قابلیت های بالای نقاشی پشت شیشه اشاره کنم. برخی این هنر را در ۶ گروه گل و مرغ، خیالی سازی، شمایل نگاری، شبیه سازی، مناظر شهری و خوشنویسی پشت شیشه محدود می کنند. یکی از اهداف ما نشان دادن وسعت این تکنیک بود. هدف دیگر ما از برگزاری چهل نقش نشان دادن قابلیت های بالای گروه بود. این که در گروه نقاشان پشت شیشه ایران از شهرهای مختلف با شیوه های گوناگون، هنرمندان زیادی حضور دارند و با قلمی بسیار قوی به فعالیت می پردازند. هدف دیگر به تثبیت گروه از نظر تولید فکر و خلق آثار جدید در زمان کوتاه باز می گشت. اضافه بر این موارد از آنجا که به پایان سال نزدیک می شویم؛ خواستیم اعضای گروه یکدیگر را ببینند و یک خاطره خوب در این شب های زمستانی در ذهن دوستان ایجاد شود. 

گروه نقاشان پشت شیشه از چه تاریخی تشکیل شد و چرا؟ 
این گروه بصورت رسمی از شهریور ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد و در آذر ۱۳۹۵ نخستین نمایشگاه خود را با عنوان طره طبیعت برگزار کرد. البته آشنایی دوستان و کار هنری به پیش از آن باز می گشت و قبل از آن هسته اولیه گروه شکل گرفته بود. در مورد اینکه چرا گروه راه اندازی شد باید بگویم؛ زمانی که دیدیم روی بخش دولتی برای گسترش این هنر نمی توانیم حساب چندانی باز کنیم به این فکر افتادیم که یک گروه تشکیل دهیم و نقاشی پشت شیشه را تبلیغ کنیم. در طی این مدت نیز در حد توانمان فعالیت کردیم و این هنر را پیش بردیم به شکلی که توانستیم بزرگترین گروه را در سطح کشور ایجاد کنیم. گروهی که از تعدادی گروه مستقل تشکیل شده است و بسیار فعال و سیستماتیک عمل می کند. 

آیا در این نمایشگاه هنرمند جدیدی را هم معرفی کردید؟ 
چهل نقش جزو معدود نمایشگاه هایی است که در آن هیچ هنرمند جدیدی را معرفی نکرده ایم و تمامی دوستان از اعضای پیشین هستند. مدتها بود که ما در هر برنامه، چند نقاش پشت شیشه را به دنیای این هنر معرفی می کردیم و این یکی از تفاوت هایی است که این نمایشگاه با نمایشگاه های پیشین دارد. 

چرا این بار چنین اتفاقی افتاد و کسی را معرفی نکردید؟ 
دلیل برگزاری چهل نقش بسیار متفاوت بود و علت هم همین است. در روز آخر نمایشگاه رویای شیشه ای که به عنوان یک رکورد در تعداد نفرات شرکت کننده مطرح است؛ از آقای مریخی (مدیر نگارخانه صنایع دستی ملی) خواستیم تا برای بازدید از آثار دوستان به نگارخانه سعدآباد تشریف بیاورند ایشان هم لطف کردند و آمدند. برخی از آثار برایشان قابل توجه بود. ما هم پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه را در نگارخانه صنایع دستی ملی دادیم. آقای مریخی هم پذیرفت و قرار شد تا دوستانی را که نمونه آثارشان تایید شده بود برای برگزاری یک نمایشگاه گروهی دعوت کنیم. در کل از حدود ۲۵ نفر برای برگزاری چهل نقش دعوت شد که هرکدام از دوستان بنا به دلایلی انصراف دادند و در نهایت سیزده هنرمند به همراه چهار تن از دوستان برای پیگیری امور مربوط به نمایشگاه باقی ماندند. دلیل اینکه نفر جدیدی را در این نمایشگاه معرفی نکردیم همین بود. در ضمن طبق گفتگویی که با آقای مریخی شده بود قرار بر این شد هر کدام از شرکت کنندگان با مجموعه آثار در نمایشگاه حاضر شود و به این طریق نوع کار و سبک شخصی هر فرد بصورت کامل مشخص شود. به همین دلیل ما عضو جدیدی را به نمایشگاه نیاوردیم که البته امیدوارم در نمایشگاه بعدی جبران کنیم. 

چرا نمایشگاه های شما بصورت موضوعی نیست و بصورت آزاد برگزار می شوند؟ 
این موضوع در مورد نمایشگاه های گروهی ما صادق است ولی در مورد نمایشگاه های انفرادی که اعضای گروه برگزار می کنند باید بگویم که بصورت کامل موضوعی است. دلیل چنین کاری در نوپا بودن نقاشی پشت شیشه است. باید یک نکته را خوب به خاطر داشته باشیم که این هنر تا همین سه سال پیش در حاشیه قرار داشته و تعداد هنرمندان فعال در این رشته بسیار محدود بوده است. در حال حاضر فقط ما در نظر داریم تا شیوه های مختلف اجرا در پشت شیشه را به نمایش بگذاریم و با جذب هنرمندان قدیمی و هنرآموزان جدید این هنر را از انزوا خارج کنیم که خوب تا اندازه زیادی هم موفق بودیم. با این وجود کم کم باید به موضوعی شدن نمایشگاه بپردازیم. البته البته موضوعات باید در ابتدا کلی باشند و با گذشت زمان جزعی و تخصصی شوند. 

در چهل نقش آثار چه کسانی با چه موضوعی به نمایش گذاشته شد؟ 
نام دوستان حاضر در نمایشگاه در سایت ها و خبرگزاری ها درج شده است. مانند همیشه برادران نقاش که خانوادگی در این کار بوده و هستند آثاری با موضوع خیالی نگاری و شمایل نگاری آوردند. خانم کاوندی هم با مجموعه ای از آثار طبیعت گرایانه و حقیقت گرایانه حاضر شد. خانم عارفه نیک بیان هم که کوچکترین شرکت کننده این نمایشگاه بود و از اعضای گروه سرکار خانم سلمانی نژاد است با مجموعه ای از پرتره های ذهنی حاضر شد. آقای محمد رضا محمدی هم با پرتره هایی به شیوه خودش از افراد و شخصیت های معاصر به چهل نقش آمد. خانم ویدا حق شناس نیز با مجموعه ای از خط_ نقاشی شرکت کرد. خانم عاطفه تقی پور نیز یک مجموعه با موضوع گل را به سعدآباد آورد. مجموعه ای که معرف نگارخانه، آموزشگاه و نوع آموزش های ایشان در ارتباط با نقاشی پشت شیشه بود. خانم عاطفه باقری هم که از اعضای گروه خانم نسرین غلامی فرد است؛ مجموعه ای از بناهای قدیمی سمنان را که به روش قلمگیری نقش کرده بود به نمایش گذاشت. سرکار خانم فریبا مطهری هم که در زمینه گل و مرغ و تذهیب سابقه ای طولانی دارد با تابلوهایی ارزشمند وارد شد. خانم فائزه خالقی هم مانند نمایشگاه های پیشین خود با آثار بازسازی شده از کاشی های دوره قاجار شرکت کرد و خانم بختیاری کیا که از اعضای گروه خانم محرابی است با مجموعه ای از پرندگان که بر اثر ضربه های قلمو ایجاد شده بودند به نگارخانه صنایع دستی ملی پا گذاشت. خودم هم با یک مجموعه جغد آمدم. در نمایشگاه رویای شیشه ای ۳ اثر از این مجموعه را به نمایش گذاشتم و حالا با یک مجموعه کامل تر در صنایع ملی حاضر شدم. علی داناییان هم طبق معمول با تعدادی از مجموعه گل و گلدانهایش که در حال ذوب شدن و از میان رفتن هستند به نمایشگاه آمد. 

در پوستر نمایشگاه با چهار نام دیگر روبرو می شویم. جریان آنها چیست؟ 
از آنجا که دوست داشتیم یک نمایشگاه به یادماندنی و خاص در پایان سال ۹۷ داشته باشیم از حضور خانم ها نوشین طاهران پور، نغمه بیک زاده، زهرا بخشی پور و نرگس الفتی هم استفاده کردیم. این دوستان کارهای ستادی نمایشگاه را بر عهده داشتند و خدا را شکر موفق هم بودند. 

چرا در دل گروه شما گروه های کوچکتر وجود دارد و به این شیوه گروه نقاشان پشت شیشه ایران را اداره می کنید؟ 
در ابتدا که گروه شکل گرفت نحوه سازماندهی هنرمندان این چنین نبود ولی با گذشت زمان و زیاد شدن اعضا، بهتر دیدیم که اینگونه باشد. زیرا کنترل گروه آسان تر است. هرکدام از سرگروه ها تیم خودش را دارد و گروه خودش را رهبری می کند. در ضمن استقلال گروه های کوچک باعث فعالیت بیشتر آنها می شود. به این نحو هر سرگروه سعی می کند گروه خودش را بالا بکشاند و فعال باقی بماند. یعنی یک نوع رقابت میان گروه ها ایجاد می شود. 

در کل نمایشگاه چهل نقش را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
یک برنامه موفق و عالی بود که به تمام اهداف رسیدیم. ما می خواستیم گروه را در میان چند جمعیت مختلف معرفی کنیم که این اتفاق به خوبی افتاد. ما در نظر داشتیم تا کاربردی بودن این هنر را مطرح کنیم که این نیز محقق شد. از دیگر موفقیت های ما معرفی گروه نقاشان پشت شیشه ایران در میان مجموعه داران بود که این مطلب نیز با موفقیت صورت گرفت. در کل یک برنامه خوب داشتیم. 

ممنون که وقت خود را به ما دادید. 
من هم سپاسگزارم.

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

ظهوری دوباره از استاد رضاخان در سعدآباد

کلید واژه :

استاد رضاخان

،

استاد سعید رضاخان

،

سعید رضاخان

،

نگارخانه صنایع ملی سعدآباد

،

نقاشی پشت شیشه

ثبت نظرات
captcha