پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۷۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واشنگتن در شوک

علی رغم اینکه هفته گذشته رسانه های آمریکایی از توافق میان دموکرات ها و جمهوری خواهان برای بودجه دیوار مرزی و جلوگیری از تعطیلی مجدد دولت فدرال خبر داده بودند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اعلام وضعیت اضطراری، کنگره آمریکا را برای ساختن این دیوار مرزی با مکزیک دور زد.

واشنگتن در شوک

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در واقع آن طور که منابع مطلع اعلام کرده اند، ترامپ توافق میان جمهوری خواهان و دموکرات ها را نپذیرفته است. او با این حرکت می تواند طبق اختیارات رئیس جمهوری، بودجه دیوار مرزی را از منابع دیگر تامین کند به طوری که گفته می شود قرار است این رقم از بودجه ارتش به احداث دیوار مرزی تخصیص پیدا کند.

به گفته تحلیلگران این اقدام کاخ سفید دامن زدن به نوعی شکاف اساسی در داخل هیئت حاکمه ایالات متحده است. ترامپ تاکید می کند که برای احداث دیوار مرزی باید مبلغی در حدود 5.7 میلیارد دلار در اختیار دولت گذاشته شود، در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا این رقم را به چیزی در حدود 1.4 میلیارد دلار کاهش داده است. در همین رابطه، ترامپ توانسته با اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی علاوه بر تامین بودجه مورد نیاز، از تعطیلی مجدد دولت نیز جلوگیری کند.

**آغاز جنگ حقوقی در آمریکا
ماه گذشته در پی اختلاف میان نمایندگان دموکرات کنگره با کاخ سفید، بخش هایی از دولت فدرال آمریکا بیش از یک ماه تعطیل و به موازات آن در حدود 800 هزار کارمند دولتی از حقوق و مزایای خود محروم شدند. این تعطیلی که در تاریخ آمریکا بی سابقه بوده است همچنین سبب شده تا به عقیده کارشناسان بیش از 10 میلیارد دلار به بخش های مختلف اقتصادی و خدماتی آمریکا خسارت وارد شود.

حال ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی، می تواند بدون رای کنگره، اقدامات خود برای احداث دیوار مرزی با مکزیک را اجرایی کند. البته طبق قانون 1976 کنگره، رئیس جمهوری موظف است در مورد علت اعلام وضعیت اضطراری ادله و مدارک قانع کننده داشته باشد و از سوی دیگر در صورت اجماع نمایندگان دو مجلس آمریکا این وضعیت اضطراری می تواند ملغی شود.

اما به گفته تحلیلگران چنین اجماعی از سوی مجالس آمریکا در حال حاضر مشاهده نمی شود، زیرا هر چند که کنگره آمریکا در اختیار دموکرات ها قرار دارد، اما از سوی دیگر سنای آمریکا دارای اکثریت جمهوری خواه است و به همین دلیل ترامپ با علم به اینکه در هیچ کدام از این مجالس بیش از دو سوم آرا علیه وضعیت اضطراری نخواهد بود، با خاطری آسوده توانسته وزن کشی سیاسی در مقابل دموکرات های کنگره را به نفع خود تمام کند.

گفته می شود این فرمان ترامپ از همان ساعات اولیه با واکنش های بسیار شدیدی مواجه شده و مشاجرات حقوقی زیادی پیرامون آن صورت گرفته است. در همین رابطه نمایندگان دموکرات تصریح کرده اند که اعلام وضعیت اضطراری از سوی کاخ سفید تنها برای احداث یک دیوار مرزی مطابق با قانون نبوده و دونالد ترامپ را به سوء استفاده از قدرت متهم کرده اند. حتی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با اعلام مخالفت شدید خود از این تصمیم رئیس جمهوری، خطاب به ترامپ گفته است که به زودی در دادگاه با او روبه رو خواهیم شد.

دموکرات های آمریکا همچنین گفته اند که به جای اختصاص این میزان بودجه برای ساختن دیوار در مرز مکزیک، لازم است این بودجه را در محل های دیگری که اولویت دارند اختصاص دهند. در راستای همین مشاجرات حقوقی و افزوده شدن به دامنه آن، اخبار منتشر شده حاکی از آن است که تا لحظه تنظیم این گزارش زمین داران تگزاس و اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا از دولت شکایت کرده و اعضای کمیسیون حقوقی کنگره نیز با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری، اعلام کرده اند که این فرمان کاخ سفید را مورد بررسی قرار خواهند داد.

در همین راستا و بنا به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، جری نادر از اعضای این کمیسیون به شبکه خبری سی ان ان گفته که این مسئله می تواند بزرگ ترین چالش برای نظام قانون اساسی آمریکا باشد؛ زیرا اگر ترامپ در این مسیر موفق شود، بدعتی خواهد بود تا با افزوده شدن به قدرت روسای جمهوری، تفکیک قوا آسیبی جدی ببیند. از سوی دیگر هر چند دموکرات ها تاکید کرده اند که به شدت در قبال این تصمیم ایستادگی خواهند کرد و چندین شکایت نیز به همین منظور تهیه و تقدیم دادگاه شده است، اما روند و مدت رسیدگی و همچنین نتیجه آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

**شکاف در میان جمهوری خواهان
در چنین شرایطی کاخ سفید به صراحت گفته که به هر نحو ممکن این دیوار را خواهد ساخت و بخش عمده ای از بودجه آن را نیز از پنتاگون تامین خواهد کرد. ترامپ همچنین روز گذشته با خبرنگارانی که او را در خصوص این تصمیم سوال پیچ کرده بودند وارد یک مشاجره لفظی شد و آنها را متهم به سیاسی کاری کرد. به همین دلیل وزن کشی سیاسی در آمریکا میان کاخ سفید و دموکرات ها وارد فاز جدیدی شده است، چرا که علاوه بر دامن زدن به اختلافات جاری، اکنون جمهوری خواهان نیز از این تصمیم ترامپ نگران بوده و با آن مخالفت کرده اند.

آنها معتقدند در صورتی که دموکرات ها این موضوع را به دادگاه بکشند، احتمال ایجاد شکاف میان آنها افزایش می یابد به همین دلیل پیشنهاد کرده اند که هر چه زودتر بودجه مورد نظر ترامپ را تامین کنند تا این وضعیت اضطراری لغو شود.

انتهای پیام

منبع روزنامه ابتکار

منبع ایرنا
کلید واژه :

واشنگتن در شوک

،

توافق میان دموکرات ها و جمهوری خواهان

،

دیوار مرزی

ثبت نظرات
captcha