پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۵۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شیکاگو تریبیون: فرصت ۱۲۰ روزه ترامپ برای گزارش قتل جمال خاشقچی به پایان رسید / کاخ سفید از ارائه گزارش خودداری می کند

روزنامه شیکاگو تریبیون روز شنبه نوشت، با توجه به اتمام فرصت ۱۲۰ روزه کاخ سفید در حمایت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از ارائه گزارش قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی اجتناب می کند.

شیکاگو تریبیون: فرصت ۱۲۰ روزه ترامپ برای گزارش قتل جمال خاشقچی به پایان رسید / کاخ سفید از ارائه گزارش خودداری می کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه شیکاگو تریبیون روز شنبه نوشت، با توجه به اتمام فرصت ۱۲۰ روزه کاخ سفید در حمایت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از ارائه گزارش قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی اجتناب می کند.

 به نقل از این روزنامه آمریکایی، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا باید تا انتهای روز گذشته جمعه گزارش نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در دست داشتن در قتل جمال خاشقچی منتقد سعودی را به کنگره ارائه می کرد، اما با گذشت یک روز از پایان موعد ۱۲۰ روزه همچنان هیچ خبری از دولت این گزارش نیست.
با توجه به اتمام مهلت تعیین شده، سناتور های آمریکایی به دنبال آن هستند تا با مشخص شدن نقش ولیعهد سعودی، تحریم های جدید حقوق بشری علیه عربستان سعودی به دلیل قتل خاشقچی آغاز کنند.
یک مقام ارشد دولت ترامپ در مصاحبه با روزنامه شیکاگو تریبیون گفت، رئیس جمهوری آمریکا می تواند با اختیار خود درخواست کمیته های کنگره را به تأخیر بیندازد و در این میان دولت آمریکا به مشورت خود با کنگره برای مشخص کردن عاملان قتل خاشقچی ادامه خواهد داد.
پیش از این نیز آژانس های اطلاعاتی آمریکا طی گزارش هایی اعلام کردند که نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در قتل خاشقچی قطعی است، اما با این وجود دولت عربستان تا کنون این ادعا را نپذیرفته و عنوان می کند که هیچ شخصیت پادشاهی در این قتل دست نداشته است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نوامبر سال گذشته گفت، صرف نظر از اینکه حاکمان عربستان در این قتل مرتکب اشتباه شده اند، گفت، ما خواهان کاهش روابط امریکا با عربستان سعودی نیستیم.
به نوشته روزنامه شیکاگو تریبیون، دونالد ترامپ بار ها با نادیده گرفتن شواهد قطعی سازمان های اطلاعاتی کشور، خواهان دریافت سند غیرقابل انکار برای ثابت کردن نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقچی است.
به دنبال بی توجهی دولت دونالد ترامپ برای بررسی نقش عاملان قتل خاشقچی، «رابرت مننداز» سناتور ایالت نیوجرسی می گوید، زمان آن رسیده که کنگره خود شخصاً وارد برخی از پرونده های عربستان سعودی مانند حمله به یمن و قتل خاشقچی شود و منتظر تصمیمات دولت نباشد.
از طرف دیگر، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه و «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا بار ها اذعان کردند که قتل خاشقچی به دستور بن سلمان انجام شده است.
کورکر بعد از اطلاع یافتن از گزارش های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره پرونده خاشقچی گفته بود: شک ندارم که ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقچی را صادر کرده و ما نمی توانیم این موضوع را بپذیریم.
گفتنی است، سنای آمریکا ۲۳ آذر ماه دو قطعنامه را تصویب کرد که یکی از آن ها خواهان پایان دادن به حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان در جنگ یمن و به معنای دیگر تحریم تسلیحاتی عربستان است و دیگری مبتنی بر معرفی کردن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به عنوان مسئول قتل خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی است.
خاشقچی ستون نویس واشنگتن پست ۱۰ مهر ماه برای انجام امور شخصی خود وارد کنسولگری عربستان در ترکیه شد، اما هرگز از آن خارج نشد. سعودی ها پس از ۱۸ روز تکذیب و انکار، در نهایت اعتراف کردند که وی در کنسولگری به قتل رسیده است.

منبع انتخاب
کلید واژه :

خاشقچی

،

روزنامه نگار عربستانی

،

بن سلمان

،

آمریکا

،

ترامپ

ثبت نظرات
captcha