پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

باز هم سهم های کوچک بازار سرمایه را دست گرفتند

امروز قیمت سهم های کوچک در بورس و فرابورس ایران با کاهش همراه شد اما تعدادی از سهم های بزرگ و شاخص ساز از افت فزاینده نماگر اصلی بازار جلوگیری کردند. سهم های فلزی، پتروشیمی، دارویی و بانکی بیش از دیگر سهم ها در نوسانات بازار سرمایه تاثیرگذار بودند.

باز هم سهم های کوچک بازار سرمایه را دست گرفتند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امروز قیمت سهم های کوچک در بورس و فرابورس ایران با کاهش همراه شد اما تعدادی از سهم های بزرگ و شاخص ساز از افت فزاینده نماگر اصلی بازار جلوگیری کردند. سهم های فلزی، پتروشیمی، دارویی و بانکی بیش از دیگر سهم ها در نوسانات بازار سرمایه تاثیرگذار بودند.

به گزارش ایسنا، امروز بورس تهران به رهبری برخی از سهم های فلزی در کنار تعدادی از نمادهای پتروشیمی توانست همچنان شاهد رشد نماگر اصلی بازار باشد، اما افت قیمت سهم های کوچک تر همچون گروه های دارویی شاخص هم وزن را به سمت پایین هدایت کرد.

از ابتدای سال جاری با افزایش قیمت ارزهای خارجی قیمت سهم های شرکت هایی که صادرات محور هستند رشد کرد. این موضوع در صورت های مالی ۹ ماهه شرکت ها که در کدال منتشر شده نیز تأثر داشت، چرا که سود هر سهم در این صورت های مالی نشان دهنده رشد فزاینده ای نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز هزینه شرکت ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد بسیاری از کارشناسان معتقدند که سودی که شرکت های صادرات محور در صورت های مالی این دوره اعلام کردند در دوره مشابه سال آینده اصلاح خواهد شد.

در عین حال تحلیل گران بازار سهام در این روزها معتقدند که در شرایط فعلی عدم ورود ارز ناشی از صادرات به کشور می تواند ریسک های سیستماتیک شرکت های صادرات محور را تحت تأثیر قرار دهد. این موضوعات در این روزها بر داد و ستدهای فعالان بازار سهام تأثیر داشته است.

امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۳۵۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۵۸ هزار و ۳۹۴ واحدی رسید. اما شاخص کل هم وزن در حرکتی معکوس با ۸.۷۴ واحد افت تا رقم ۲۹ هزار و ۴۲۸ پایین رفت. شاخص آزاد شناور نیز با ۵۹۱ رشد رقم ۱۷۳ هزار و ۵۷۱ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و بازار دوم هر کدام به ترتیب ۳۳۲ و ۳۴۵ واحد رشد را نشان دادند.

ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی فجر و پتروشیمی مبین چهار نمادی بودند که بیشتر تأثیر افزاینده روی شاخص های بازار سرمایه داشتند معاملات هر یک از شرکت های نام برده به ترتیب ۲۴۴،۱۶۴،۵۷ و ۴۶ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص های بازار داشت.

در عین حال لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی، معدنی و صنعتی چادرملو، ایران خودرو و بانک پاسارگاد چهار نمادی بودند که سعی در کاهش شاخص های بازار داشتند هریک از نمادهای یاد شده به ترتیب ۳۳،۲۴،۲۲ و ۲۱ واحد تأثیر کاهنده روی دماسنج های بازار داشتند.

امروز در سهم های شاخص سازی که در گروه فلزات اساسی هستند شاهد صف های خرید بودیم؛ به طوری که نماد شرکت های سهامی ذوب آهن اصفهان، ملی صنایع مس ایران، مس شهید باهنر و کالسیمین جزو شرکت های بودند که بیش از ۱۴ درصد رشد قیمت را تجربه کردند. علاوه بر سهم های یاد شده تعداد دیگری از سهم های این گروه دارای رشد فزاینده بودند.

گروه مواد و محصولات دارویی نیز امروز جزو تاثیرگذارترین سهم ها در بازار سهام بودند. بسیاری از سهم های این گروه با کاهش قیمت ۰.۱ درصد تا ۳.۵ درصد مواجه شدند اما تعدادی کمی از سهم ها نیز رشد قیمت را تجربه کردند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر سهم ها قیمت کاهنده ای را تجربه کردند که این کاهش قیمت ها اکثراً از ۰.۲ درصد تا ۲.۵ درصد بود.

در گروه بانک ها و مؤسسات اعتباری نیز به جز سه سهم بانک پارسیان، پست بانک و بانک دی مابقی با کاهش قمیت روبرو بودند. هرچند که کاهش قیمت تعدادی از سهم ها کمتر از یک در صد بود.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به ۴۷۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به ۱۵۳ هزار و ۴۲۷ رسید.

آیفکس ۰.۸۴ واحد کاهش یافت و در تراز ۱۹۲۲.۷۹ ایستاد. ارزش معاملات فرا بورس ایران به رقم ۵۱۸ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم ۸۴۰ میلیون سهم اوراق مالی را تجربه کرد. همچنین تعداد معاملات این بازار رقم ۱۰۴۷ نوبت بود.

منبع انتخاب
کلید واژه :

سهم های کوچک

،

بازار سرمایه

،

بورس و فرابورس ایران

ثبت نظرات
captcha