پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک اقتصاددان هشدار داد

محاسبه اشتباه درآمد ارزی بانک مرکزی عامل تورم می شود

درپی تصویب طرح یک فوریتی الزام بانک مرکزی نسبت به پرداخت ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی الحساب که روز گذشته در مجلس صورت گرفت، یک اقتصاددان تصریح کرد که خطا در محاسبه درآمد ارزی بانک مرکزی، محرک افزایش قیمت هاست.

محاسبه اشتباه درآمد ارزی بانک مرکزی عامل تورم می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، آلبرت بغزیان استاد دانشگاه تهران با اشاره به تصویب طرح یک فوریتی مبنی بر الزام بانک مرکزی به پرداخت ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی الحساب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر محاسبه میزان درآمد بانک مرکزی از خرید و فروش ارز توسط مجلس صحیح نباشد، پرداخت این مبلغ در حکم استقراض دولت از بانک مرکزی بوده و موجب افزایش تورم می شود.

وی ادامه داد: پرداخت مالیات بر درآمد ناشی از خرید و فروش ارز قبلاً نیز در قانون بودجه می آمد و توسط بانک مرکزی پرداخت شده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: در واقع آنچه امروز موجب اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی شده، نحوه محاسبه میزان این درآمد است که باید توسط کارشناسان امر بررسی و توافقی میان طرفین حاصل شود.

بغزیان تصریح کرد: اگر میزان درآمد حاصله به درستی محاسبه و مالیات مربوطه پرداخت شود، مشکل ساز نیست، اما اگر بنا به ادعای بانک مرکزی چنین درآمدی حاصل نشده باشد پرداخت چنین مبلغی فقط از طریق چاپ پول توسط بانک مرکزی امکانپذیر خواهد بود؛ لذا بدیهی است این اقدام باعث رشد نقدینگی و پایه پولی می شود و نهایتاً محرکی برای تورم و افزایش قیمت ها خواهد بود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

محاسبه اشتباه درآمد ارزی

،

درآمد ارزی

،

بانک مرکزی

ثبت نظرات
captcha