پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۴۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استانی شدن انتخابات مجلس به نفع منافع و مصالح ملی است

هر چند که برخی نمایندگان از بیم کم شدن حضورشان در دید مردم، مخالف استانی شدن انتخابات هستند اما تحقق این مسئله به یقین به نفع منافع و مصالح ملی است.

استانی شدن انتخابات مجلس به نفع منافع و مصالح ملی است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عبدالله رضیان عضو فراکسیون مستقلین مجلس در ارزیابی از مزیت ها و معایب استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: یکی از بزرگترین چالش های پیش روی نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان شهرستانی، انتظار و درخواست مردم برای رفع مشکلات جاری و روزمره است و نمایندگان هم به دلیل نیاز به رأی مردم، خودشان را وارد مقولاتی می کنند تا بتوانند رضایت موکلانشان را همچنان حفظ کرده و در کانون توجه باشند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: شرایط به گونه ای شده که نمایندگان در راهروهای مجلس و دستگاه های اجرایی نوعاً در پی چانه زنی و صحبت با مدیران اجرایی برای حل مشکلات خُرد موکلان شان هستند و کمتر به فکر مسائل کلان و ملی هستند به همین دلیل برخی نمایندگان مجلس برای رفع این نقیصه، طرح استانی شدن انتخابات مجلس را به جریان انداختند تا قوه مقننه به ریل اصلی اش که قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن است، بازگردند.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس ادامه داد: هر چند که برخی نمایندگان از بیم کم شدن حضورشان در دید مردم، با این طرح مخالف هستند اما استانی شدن انتخابات به یقین به نفع منافع و مصالح ملی است در حالی که ارتقای جایگاه و منزلت نمایندگی از خُرد و منطقه ای به کلان و ملی، موقعیت بهتری را برای تصویب قوانین جامع تر و ایجاد شرایط بهتر برای همان مناطق دور افتاده روستایی و شهرستانی که این نمایندگان در سطحی محدود در حال انجامش هستند، فراهم می کند.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس، استانی شدن انتخابات را مرتبط با شوراهای شهر و روستا دانست و افزود: به نظر بنده قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا اشکالات جدی دارد، به عنوان نمونه اعضای برخی شوراهای محلی که نمونه های آن هم کم نیست به جای پیگیری و رفع مشکلات و مطالبات مردم، به فکر زد و بند و حداکثری کردن منافع خودشان هستند از این روست که معتقدم همزمان با استانی شدن انتخابات مجلس باید ساختار و جایگاه پارلمان های شهری و شهرداری ها نیز اصلاح شده و ارتقا یابد.

رضیان، استانی شدن انتخابات مجلس را همچنین موجب احیای نظام حزبی دانست و افزود: یکی از شروط احیای نظام حزبی و جایگزین شدن این نظام به جای نظام فعلی، استانی شدن انتخابات مجلس است. هر چند که ممکن است در کوتاه مدت توفیقی حاصل نشود اما به یقین در دراز مدت موجب احیا و فعال تر شدن نظام حزبی می شود البته حرکت به این سمت نیازمند پاسخگوتر شدن احزاب است که در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

استانی شدن انتخابات

،

انتخابات مجلس

،

استانی شدن انتخابات مجلس

ثبت نظرات
captcha