پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۴۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هایکو ماس: راه اندازی SPV نشانه حرکت ما در مسیری متحد و مصمم در داخل اروپاست

وزیر امورخارجه آلمان با اشاره به راه اندازی قریب الوقوع کانال ویزه مالی با ایران گفت: این اقدام نشان دهنده حرکت ما در مسیری متحد و مصمم در داخل اتحادیه اروپا است.

هایکو ماس: راه اندازی SPV نشانه حرکت ما در مسیری متحد و مصمم در داخل اروپاست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از شبکه دویچه وله، چند کشور اروپایی برای تسهیل تجارت با ایران پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه تهران یک کانال ویژه مالی با ایران ایجاد کرده اند که محل استقرار آن در فرانسه و ریاستش به عهده یک بانکدار بزرگ آلمانی خواهد بود.

هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان روز پنج شنبه (امروز) پس از دیدار با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود در بخارست پایتخت رومانی در جمع خبرنگاران گفت: در حال راه اندازی ساز و کاری برای حفظ تجارت با ایران هستیم.

وی افزود: این اقدام به روشنی مشخص می کند که ما در حال حرکت در مسیر خود به گونه ای متحد و مصمم در داخل اتحادیه اروپا هستیم، حتی اگر دیگران دیدگاهی متفاوت داشته باشند.

این سازوکار که نام جدید آن اینس تکس به معنی ابزار حمایت از تبادلات تجاری است، در فرانسه ثبت شده و توسط پر فیشر ۶۹ ساله، بانکدار برجسته آلمانی و رئیس پیشین کامرتس بانک هدایت خواهد شد. این سه کشور اروپایی، یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان سهامداران آن هستند و امیدوارند که دیگر کشورهای اروپایی پس از این، به آن بپیوندند.

با این حال یک مقام ارشد دولت آلمان روز پنج شنبه گفت که انتظار نمی رود کشورهای دیگر اروپایی (غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس) به زودی به سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران موسوم به SPV بپیوندند.

بنابر این گزارش، اتحادیه اروپا مدت هاست که برای آماده سازی این سازوکار تلاش می کند. راب مالی رئیس پیشین بخش خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و عضو اندیشکده گروه بین المللی بحران معتقد است که تأثیر اقتصادی این کانال کم خواهد بود.

پس از اعلام خبر ایجاد اینس تکس توسط انگلیس، فرانسه و آلمان سفارت آمریکا در برلین اعلام کرد که به دنبال جزئیات بیشتر درباره این سازوکار است و این اقدام اروپا تأثیری بر سیاست واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر تهران ندارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

کانال ویژه مالی

،

ایران و اروپا

ثبت نظرات
captcha