پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۴۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

درباره یک ناکامیِ تلخ؛

چرا به ژاپن باختیم؟ / رویا یا توهم؟

«فوتبال منهای تنش موفق می شود» معلوم است، حاشیه مثل افیونی می ماند که همه چیز را خراب می کند و از بین می برد. تیم ملی در شرایطی برای شکستن طلسم ۴۳ ساله به امارات رفته بود که حاشیه ها از سر و کولش بالا می رفتند. اینکه همدلی به واسطه حاشیه های خودساخته به حدی بود که عده ای آشکارا راضی به ناکامی بودند، اینکه آقای سرمربی که قرارداد ملیون یورویی داشت، حتی بعد از پیروزی در یک هشتم نهایی هم دست از کِش دادن به دعوا بر نمی دارد و فوتبالی ها را رودرروی یک تیم خاص قرار می دهد، اینکه آقای مهاجم به جای اینکه بعد از شکست دادن چپن سهمی برای خود در شادی عمومی پیدا کند، هیس نشان می دهد...

چرا به ژاپن باختیم؟ / رویا یا توهم؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «واقعیت، مثل یک سیلی محکمی است که به صورت می خورد و برق از سر می پراند»

«ایران ۰، ژاپن ۳» ثبت این نتیجه در پایان بازی، موجی از افسوس و ناراحتی و حتی خشم را موجب شد. خب! طبیعی بود، وقتی تیم ملی درخشید و در حالی که ۱۲ گل زده بود، هیچ گلی نخورده بود همه امیدِ زیادی برای رسیدن به فینال که سهل است، قهرمان شدن داشته باشند. اما از آنجایی که واقع بینی اصلی اصولی است، حالا که ناراحتی و واکنش های احساسی فروکش کرده است، می توان دلیل هایی آورد و ثابت کرد که قهرمانی برای ما رویا نبود، توهم بود.

اول: «فوتبال به زیر ساخت ها احتیاج دارد تا بتواند در مسیر پیشرفت قدم های مثبتی بردارد» سئوال این است، آیا فوتبال ایران از امکانات لازم برخوردار است؟ جواب چیزی جزء «نه» نمی تواند باشد. در ایران اصراری عجیب وجود دارد که فوتبال در چنبره دولت باشد و دقیقا به همین دلیل از منابع مالی عظیم بخش خصوصی محروم می شود. اگر هم چندسال یکبار کسی پیدا می شود، به فوتبال پول تزریق کند، یکی دو سال بعد می فهمد که راه را اشتباه آمده است. البته در این بین استثنا هایی هستند که هنوز هم معلوم نیست، خوشی این روز های شان چقدر دوام خواهد آورد. موفقیت در فوتبال قبل از اینکه به برتری تاکتیکی و تکنیکی نیاز داشته باشد، ساختار می خواهد. ساختار یعنی زمین تمرین مناسب، ساختار یعنی توجه به فوتبال از رده پایه، ساختار یعنی برنامه ریزی منظم، ساختار یعنی دستِ غیرفوتبالی ها از فوتبال کوتاه شود و ساختار یعنی و. سئوال این است، فوتبال ایران کدام یک از این «مهم» ها را دارد؟ جواب چیزی جزء «نه» نمی- تواند باشد.

دوم: «فوتبال منهای تنش موفق می شود» معلوم است، حاشیه مثل افیونی می ماند که همه چیز را خراب می کند و از بین می برد. تیم ملی در شرایطی برای شکستن طلسم ۴۳ ساله به امارات رفته بود که حاشیه ها از سر و کولش بالا می رفتند. اینکه تاج رییس می ماند یا مشمول قانون بازنشستگان می شود، اینکه همدلی به واسطه حاشیه های خودساخته به حدی بود که عده ای آشکارا راضی به ناکامی بودند، اینکه آقای سرمربی که قرارداد ملیون یورویی داشت، حتی بعد از پیروزی در یک هشتم نهایی هم دست از کِش دادن به دعوا بر نمی دارد و فوتبالی ها را رودرروی یک تیم خاص قرار می دهد، اینکه آقای مهاجم به جای اینکه بعد از شکست دادن چپن سهمی برای خود در شادی عمومی پیدا کند، هیس نشان می دهد و اینکه های دیگر نشان از یک مساله دارد. تیم ملی در کنار رقابت با آسیایی ها، بخشی از انرژی خود را صرف جنگ با دشمنان! داخلی کرده بود. سئوال این است، با کوهی از حاشیه ها، می توان تمرکز لازم را برای دیکته کردن برتری فنی برابر رقیبان داشت؟ جواب چیزی جزء «نه» نمی تواند باشد.

سوم: مرحوم ناصرحجازی در آخرین باری که در میهمان برنامه ۹۰ بود، با گفتن اینکه «همه چیزمان، به همه چیزمان می آید» حق مطلب را درباره ایران و ایرانی ادا کرد. در شرایطی که همه به خود اجازه اظهار نظر می دهند تا درباره بالا رفتن نرخ ارز، برجام، پالرمو و. اظهارنظری داشته باشند، چرا جواد خیابانی که برای تبلیغ ستاره_مربع های فلان اپلیکشین روزی چند ساعت روی آنتن شبکه ورزش است، درست در لحظه هایی که خون به مغز مردمِ عصبانی نمی رسد، طوری صحبت کند که گویی علامهِ دهرِ فوتبال است و اگر کی روش نظراتش را می شنید، قهرمان می شدیم، خودش ر. ا. بایکوت کند و نظرش را نگوید. خب! وقتی کارشناس ما خیابانی می شود و عضو هیات رییسه فدراسیون ۲۴ ساعت قبل از دیدار با ژاپنی ها از پایان همکاری با کی روش می گوید، وقتی فلان مربیِ بیکار اینطور می گوید که باید قهرمان شویم، باید از حرکت بازیکنانی که توپ را رها کرده و به داور حمله ور می شوند، تعجب کنیم. مگر نه اینکه همه چیزمان به همه چیزمان، به همه چیزمان می آید؟ سئوال این است، چنین جامعه ای شایسته برتری و قهرمانی است؟ جواب چیزی جزء «نه» نمی تواند باشد.

تکمله: منطق حکم می کند، از تجربه ها درس بگیریم و برای آینده برنامه ریزی کنیم و از شکست ها پلی برای پیروزی ها بسازیم. سئوال این است، از شکست ها پلی برای پیروزی ها می سازیم؟ جواب دادن به این سئوال را به افکار عمومی می سپاریم.

منبع انتخاب
کلید واژه :

فوتبال

،

ایران و ژاپن

،

جام ملت های آسیا

ثبت نظرات
captcha