پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۳۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محکومان شهری که زندانی نمی شوند!

مجموعه قضایی شهرستان ابرکوه بنا دارد در یک ابتکار عمل در رابطه با محکومینی که هیچ نوع سابقه کیفری نداشته و مرتکب جرائم کوچکی می شوند، مجازات جایگزین حبس را مورد حکم قرار دهد.

محکومان شهری که زندانی نمی شوند!

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دادرس کیفری و انقلاب شهرستان ابرکوه گفت: مجموعه قضایی شهرستان ابرکوه بنا دارد در یک ابتکار عمل در رابطه با محکومینی که هیچ نوع سابقه کیفری نداشته و مرتکب جرائم کوچکی می شوند، مجازات جایگزین حبس را مورد حکم قرار دهد.

علی خادمی مجومرد در این مورد اظهار کرد: مجموعه قضایی شهرستان ابرکوه بنا دارد در یک ابتکار عمل در رابطه با محکومینی که هیچ نوع سابقه کیفری نداشته و مرتکب جرائم کوچکی می شوند، مجازات جایگزین حبس از جمله نصب بنر و چاپ و انتشار پوستر با موضوعات تعیین شده در سطح شهر، خریداری و توزیع کتاب در مساجد و اماکن عمومی، استفاده از پابند الکترونیکی، انتشار حکم در فضای مجازی و روزنامه، حفظ قرآن در مدت زمان معین و غیره تعیین کند.

وی این شهرستان را پرچم دار و پایلوت مبارزه با رباخواری دانست و گفت: این که در ابرکوه یک وحدت عمومی از سوی مردم، مسئولان اجرایی و قضایی برای مبارزه با ربا شکل گرفته است، دلیل بر فراوانی این جرم نیست.

وی ادامه داد: این اراده جمعی بیشتر به علت مطالبه غالب مردم، منفور بودن جرم ربا و جلوگیری از خدشه دار شدن وجهه مذهبی شهرستان از سال 97 و پس از دادن فرصت توبه، استرداد مال و جلب رضایت شاکی به رباخواران، آغاز شد.

خادمی تصریح کرد: با آغاز این طرح عده ای از متهمین هشدارها را جدی گرفته و اقدام به جلب رضایت شاکی و استرداد اموال کرده و برخی نیز همچنان بر استمرار جرم خود اصرار می ورزند که دستگاه قضایی در رابطه با آنان هیچ گونه مسامحه نخواهد داشت و برای آنان اشد مجازات را در نظر می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در یکی از معدود آراء قضایی پیرامون پرونده ربا به علت کهولت سن متهم، جلب رضایت شاکی و استرداد اموال و برخی مجازات تکمیلی در نظر گرفته شده که پس از قطعی شدن رأی به مرحله اجرا گذاشته می شود، ضمن اینکه در چنین مواردی بر طبق مواد 46 تا 54 قانون مجازات اسلامی، مجازات متهم تعلیق می شود.

این مقام قضایی پیرامون تعلیق مجازات با اشاره به ماده 54 قانون مجازات اسلامی نیز گفت: هرگاه محکوم از تاریخ صدور قرار تا پایان مدت تعلیق، مرتکب یکی از جرائم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت شود، پس از قطعیت حکم اخیر، دادگاه، قرار تعلیق را لغو و دستور اجرای حکم معلق را نیز صادر می کند لذا در صورت تکرار جرم، اشد مجازات به علاوه مجازات تکمیلی اعمال می شود.

ربا یکی از بزرگ ترین گناهان است که از آن به عنوان مبارزه با خداوند یاد شده، قانون گذار نیز در قانون مجازات اسلامی این عمل را جرم انگاری کرده و برای ربا گیرنده، ربا دهنده و حتی واسطه بین آن ها، مجازات تعیین کرده است.

وفق ماده 595 قانون مجازات اسلامی، «هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنس مکیل و موزون معامله کند یا زائد بر مبلغ پرداختی، دریافت کند، ربا محسوب و جرم شناخته می شود. مرتکبین اعم از ربادهنده، ربا گیرنده و واسطه بین آن ها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می شوند.»
ا

منبع انتخاب
کلید واژه :

محکومان شهری

،

دادگاه

،

دادرس کیفری

ثبت نظرات
captcha