پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۳۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۲ گزینه ترامپ در ونزوئلا/ تحرکات واشنگتن به ۳ دلیل شکست می خورد

مقامات کاخ سفید در حالی حمایت خود را از «خوان گوایدو» رهبر شورشیان علیه مادورو اعلام کرده اند که این تحرکات ترامپ و مشاورانش به چند دلیل شکست خواهد خورد.

۲ گزینه ترامپ در ونزوئلا/ تحرکات واشنگتن به ۳ دلیل شکست می خورد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ونزوئلا در اوضاع سیاسی سختی به سبب اقدام خوان گوایدو رئیس مجمع ملی(پارلمان) این کشور در رئیس جمهور موقت خواندن خود به سرمی برد اما سرنوشت این تحرک شکست خورده همانند کودتای شکست خورده سال ۲۰۰۲ علیه هوگو چاوز رئیس جمهور سابق ونزوئلا خواهد بود.

«نیکلاس مادورو» در سخنرانی در جمع هواداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را تَرک کنند. وی در ادامه تصریح کرد که آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است.

نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: «هدف آنها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت کنند. آیا شما دولتی دست نشانده می خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟ این یک بی مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت گرفته در آمریکا است که می خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند».

ارتش ونزوئلا نیز بلافاصله با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وحدت خود را با دولت منتخب این کشور حفظ کرده، «خوان گوایدو» رهبر شورشیان این کشور را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت نمی شناسد و نیز آماده مقابله با هرگونه تهدید خارجی در این خصوص خواهد بود.

تحرکات آمریکا به چند دلیل شکست خواهد خورد

در یک اقدام هماهنگ شده میان مخالفان و آمریکا، گوایدو خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خواند اما تحرک به چند دلیل شکست خورده محسوب می شود و راه به جایی نمی برد.

نخست، دادگاه عالی قانون اساسی ونزوئلا اینکه گوایدو به مفاد قانون اساسی استناد کرده است را به رسمیت نمی شناسد و قضات دادگاه عالی قانون اساسی تصمیم یکجانبه مخالفان را محکوم کرده اند زیرا قانون اساسی در صورتی امکان تغییر رئیس جمهور را مجاز می داند که وی صلاحیت نداشته باشد یا از سمت خود کناره گیری کند و معاونی هم نداشته باشد.

 

دوم، عامل ارتش ونزوئلا است که با عامل مهمی محسوب می شود زیرا ارتش با هر رئیس دیگری غیر از مادورو مخالف است. ولادیمیر لوبیث وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که هیچ دولت دیگری را به موازات مقامات رسمی به رسمیت نمی شناسد. در بیانیه ارتش ونزوئلا آمده است که نیروهای مسلح رئیس جمهور قانونی یعنی نیکلاس مادورو را به رسمیت می شناسد. هنگامی که ارتش در یک کشور آمریکای لاتین موضعی اتخاذ کند هرگونه تغییرات در آن کشور بدون موافقت آن بسیار سخت خواهد بود.

عامل دیگر که نشان دهنده شکست این طرح ضد مادورو است عدم الحاق هیچ مقامی ا ونزوئلا یا افسر ارشد در حمایت از کودتای گوایدو است.

با توجه به مخالفت دادگاه عالی قانون اساسی و مخالفت ارتش ونزوئلا برای هرگونه تغییرات در این کشور آمریکای لاتین، سرنوشت تحرکات علیه مادورو سخت است زیرا ارتش این کشور علیه این اقدامات عمل می کند و زیربار موضع آمریکا نمی رود و در واقع آنرا نوعی اقدام علیه ارتش ونزوئلا می داند.

از سوی دیگر آنچه اوضاع در ونزوئلا را پیچیده می کند موضع روسیه و چین در حمایت از مادورو است و آنها در برابر هرگونه اقدامی ضد نیکلاس مادورو خواهند ایستاد.آنچه اوضاع در ونزوئلا را پیچیده می کند موضع روسیه و چین در حمایت از مادورو است و آنها در برابر هرگونه اقدامی ضد نیکلاس مادورو خواهند ایستاد.

روز سه شنبه گذشته، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ویدئویی ضمن دخالت مجدد در امور داخلی ونزوئلا و بدون اشاره به وضع تحریم ها علیه این کشور گفت: به نیابت از ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حمایت خود را از مردم ونزوئلا اعلام می کنم!

معاون رئیس جمهوری آمریکا در ادامه بی اشاره به فرایند انتخابات ریاست جمهوری در کاراکاس ادعا کرد: «نیکلاس مادرو» رئیس جمهوری ونزوئلا یک دیکتاتور است و قدرت وی مشروعیت ندارد. مجمع ملی ونزوئلا و «خوان گوایدو» (Juan Guaido) رئیس آن تنها نهادی است که از طرق دموکراتیک ایجاد شده و ما نیز از آن حمایت می کنیم.

روز چهارشنبه نیز که خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا خود را به عنوان «رئیس جمهور موقت» این کشور خواند و در جمع حامیان خود سوگند یاد کرد و فوراً از جانب مقامات واشنگتن مورد حمایت قرار گرفت.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه هایی مداخله جویانه از این تصمیم استقبال کرده و گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند!

رئیس جمهور آمریکا پس از آغاز درگیری های خیابانی شورشیان در سخنانی اعلام کرد: در حال بررسی هیچ اقدامی علیه ونزوئلا نیستیم، ولی همه گزینه ها روی میز است. در همین حال یک مقام دولت آمریکا بدون اینکه به نام وی اشاره ای شود، گفت در صورتی که مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به «گوایدو» رهبر مخالفان شورشی این کشور یا اعضای شورای ملی آسیبی برساند، همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز خواهد بود.

هنگامی که ترامپ و مشاورانش از تحولات ونزوئلا آگاهی دقیقی ندارند

روزنامه انگلیسی گاردین درباره ناآگاهی ترامپ و مشاورانش از تحولات ونزوئلا نوشت: تیم دونالد ترامپ رئیس جمهور ونزوئلا چیزی از بحران ونزوئلا نمی داند و با دخالت در امور ونزوئلا در راستای بی ثباتی و ویرانی و ایجاد جنگ داخلی این کشور حرکت می کند. تهدید تلویحی ترامپ درباره دخالت در ونزوئلا هنگامی که از همه گزینه ها سخن می گوید به نوعی حرکت حساب نشده و در نظر نگرفتن تبعات آن استتهدید تلویحی ترامپ درباره دخالت در ونزوئلا هنگامی که از همه گزینه ها سخن می گوید به نوعی حرکت حساب نشده و در نظر نگرفتن تبعات آن است. ترامپ با حمایت از مخالفان در ونزوئلا در واقع نیکلاس مادورو را به چالش طلبیده است.

این رسانه انگلیسی می نویسد: اگر مادورو تصمیم به مقابله بگیرد و با مخالفان مقابله کند و یا دیپلماتهای آمریکایی که از ترک این کشور سرباز بزنند را بازداشت کند؛ ترامپ دو گزینه بیشتر ندارد یا اینکه نیروهای آمریکایی را اعزام کند یا اهانت خفت بار را تحمل کند. اگر ارتش به مادورو وفادار بماند؛ ترامپ و مشاور امنیت ملی آن یعنی جان بولتون که تحرکات تغییرات در کاراکاس را رهبری می کنند، در کودتای نظامی شکست خواهند خورد زیرا آنچه تغییرات را تضمین می کند حمایت ارتش است.

گاردین نوشت: این شکست موضوع عجیبی نیست زیرا ترامپ از فنون سیاست خارجی و روابط بین المللی چیزی نمی داند و پس از یک استعفاهای سریالی در دولتش طی دو سال از زمامداری اش نیاز به مشاوره عالی دارد. گواه کم تجربه بودن تیم ترامپ این است که وی برای حل بحران تعطیلی دولت آمریکا از کوشنر دامادش که در عرصه سیاسی بسیار کم تجربه است، درخواست مشورت گرفت و کسانی که ترامپ جایگزین برکنار شده در دولتش کرده است هم تجربه کافی ندارند. آنها از دنیای خارج از آمریکا زیاد نمی دانند. دیدگاه کوته بینانه این مسئولان دارای اثرات منفی برای ترامپ است. بهتر بود که مشاوران ترامپ هنگامی که رئیس جمهور آمریکا به مواضع حساب نشده برای جلب نگاهها مشابه آنچه در ونزوئلا رخ داد، روی می آورد، مانع وی شوند که این کار را انجام ندادند».

به هر حال آنچه که آمریکا در ونزوئلا انجام می دهد در راستای ادامه سیاست های مداخله جویانه واشنگتن در امور کشورهای دیگر است که به بی ثباتی در این کشور آمریکای لاتین منتهی می شود. آمریکا از مشکلات مردم ونزوئلا برای تحقق اهداف ژئوپلتیک خود بهره می برد که این اوضاع را در ونزوئلا بحرانی می کند. آمریکا از طریق انقلاب رنگی به دنبال تحقق اهداف خود در ونزوئلا است و اگر موفق نشود به اقدامات نظامی خطرناک علیه کاراکاس روی خواهد آورد و آن از طریق تحریک همسایگان ونزوئلا یعنی کلمبیا و برزیل خواهد بود و این احتمال وجود دارد که واشنگتن این کشورها را به سوی درگیری نظامی با ونزوئلا بکشاند تا به اهداف راهبردی خود در ونزوئلا برسد.

منبع مهر
کلید واژه :

مادورو

،

ونزوئلا

،

رییس جمهور

،

کودتا

ثبت نظرات
captcha