پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۲۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پشت پرده رزمایش قطع اینترنت چیست؟

طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن ماه انجام می شود، ارتباطی با قطع شبکه ی اینترنت ندارد و به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.

پشت پرده رزمایش قطع اینترنت چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در نامه ای منتسب به دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز گذشته در برخی از رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد، از شرکت شاپرک (شرکت وابسته به بانک مرکزی) خواسته شده بود با توجه به برگزاری رزمایش سراسری در تاریخ هفتم بهمن ماه و متعاقبا قطعی خدمات پرداخت شتابی، کلیه مستندات قانونی راجع به ضرورت انتقال سرورها به داخل کشور و عدم ارائه سرویس به پذیرنده هایی که دارای سرویس خارجی هستند را به وزارت ارتباطات ارائه کنند.

اما محمدجعفر نعناکار - مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران - که نامه ی منتشره به نقل از وی انتشار یافته بود، در توییتر خود نوشت: درخصوص نامه به یکی از شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت مبتنی بر عدم ارایه خدمت به سرورهای مستقر در خارج از کشور، با دستور امیر ناظمی - رییس سازمان فناوری اطلاعات- موضوع را پیگیری کردم. با عنایت بر این که مستندی دال بر انتقال اجباری سرورها یافت نشد، موضوع انتقال اجباری سرورها مختومه شد.

نعناکار هم چنین در بازنشر توییت پیوست عنوان کرد: پدافند غیرعامل از شاپرک خواسته تا شرکت های پرداختی که سرورهای خارج از کشور دارند، سرورهای خود را به داخل منتقل کنند. این تنها یک توصیه بوده و نه اجبار.

در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در صفحه ی توییتر خود به این موضوع واکنش نشان داده و نوشت: تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید که تمام سامانه های بانکی بانک شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عکس العملی خواهید داشت؟ چه کسانی را مسئول می دانید؟

وی، در توییت دیگری نوشت که زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساخت های حیاتی کشور محسوب می شود، باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد. تست امروز پدافند غیرعامل برروی شرکت سداد، برای سنجش تاب آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد.

جهرمی در آخرین توییت از رشته توییت خود درباره ی این موضوع عنوان کرد: عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب آوری زیرساخت های حیاتی کشور، به کار برده شد. اینگونه ناشی گری می کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.

پیگیری های درباره جزییات دقیق این موضوع، از سازمان های مربوطه از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت که به نوعی متولی ارائه ی اینترنت به شمار می رود، تاکنون به نتیجه نرسیده است، اما بنا بر اظهارات مطرح شده، به نظر می رسد این رزمایش، ارتباطی با قطع شبکه ی اینترنت ندارد و ظاهرا اختلال مورد اشاره صرفا مربوط به بهره برداری از سرویس پرداخت از طرف سایت هایی که سرورهای آن ها در خارج از کشور قرار دارند بوده و ارتباطی با اتصال به اینترنت به صورت عمومی ندارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

رزمایش اینترنت

،

آذری جهرمی

،

وزیر ارتباطات

ثبت نظرات
captcha