پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۲۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سیمرغ های جشنواره فیلم فجر از دبی می آید؟!/ فرار مسئولان جشنواره از پاسخگویی

با توجه به اینکه دبیر جشنواره سی و هفتم فیلم فجر بارها اعلام کرده که مشکلات بودجه ای وجود دارد اما سیمرغ ها در دبی ساخته شده اند.

سیمرغ های جشنواره فیلم فجر از دبی  می آید؟!/ فرار مسئولان جشنواره از پاسخگویی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، یکی از نقاطی که همیشه بر سر آن چالش و حرف و حدیث بوده موضوع سیمرغ هایی است که به برگزیدگان جشنواره فیلم فجر اهداء می شود. در آستانه سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر یک موضوعی مطرح شده که شاید شوخی سال های قبل "اکبر عبدی" در هنگام سیمرغ گرفتن را جدی کند. وقتی این هنرمند به عنوان بازیگر فیلم «خوابم می آد» رضا عطاران سیمرغ گرفت بر روی جایگاه آمد و گفت: «اولین باری که سیمرغ گرفتم بردم خانه، گَچِ سیمرغ لحظاتی بعد روی تلویزیون ریخت و الان این سیمرغ ها با آن موقع تفاوت دارد.»

عزت الله علیزاده مدیر اجرایی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر حالا درباره ساخت و تولید سیمرغ ها در ایستگاه سی و هفتم فیلم فجر به روزنامه همشهری گفته است: «متأسفانه امکان تولید سیمرغ های جشنواره با کیفیت مدنظر ما در داخل کشور وجود ندارد و به همین دلیل کار ساخت سیمرغ ها را به یک کارگاه کریستال سازی در دربی سفارش داده ایم.» جالب است که علیزاده در ادامه همین گفتگو به خرید ۳۰ سیمرغ و مسئله پیچیده ترخیص گمرگی سیمرغ ها اشاره می کند. نکته جالب تر هم سفر حضوری مدیر اجرایی جشنواره فیلم فجر به دبی که این مشکلات رفع شود. سیمرغ هایی که برای ساخت هر سیمرغ حدود ۹۰۰ درهم امارات معادل حدود ۳ میلیون تومان پرداخت شده است.

این هزینه ها در حالی برای ساخت این نمادهای جشنواره فیلم فجر صرف می شود که پیش از این مسئولین جشنواره و حتی سازمان سینمایی هم اشاره کرده بودند امسال با مشکلات عدیده مالی مواجه هستند و باید صرفه جویی کنیم. حتی دبیر جشنواره فیلم فجر در برنامه "شهر فرنگ" شبکه خبر درباره برآورد هزینه های جشنواره امسال گفت:" هزینه های جشنواره ۳۶ نسبت به جشنواره ۳۵ یک سوم کاهش پیدا کرد. سال گذشته برآورد هزینه داده نشد و گفتیم با مدیریت کاهش هزینه ها را داشته باشیم که خوشبختانه موفق بودیم. امسال هم همان کار را انجام می دهیم. با همین سرفصل ها مانند سال گذشته با مدیریت بهینه صرفه جویی می کنیم تا شاهد هزینه معقول و منطقی باشیم. در کل سال ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه سینما است و سیاست رئیس سازمان سینمایی این است که هزینه جشنواره ها را کاهش دهند تا بیشتر هزینه ها به تولید اختصاص داده شود. سعی می کنیم با گرفتن اسپانسر هزینه ها گردن سازمان سینمایی نیافتد".

اما ساخت سیمرغ ها در دبی و هزینه های گزاف تولید و ترخیص آن خودش تناقض هایی ایجاد می کند که مسئولان جشنواره هم حاضر نشدند به این تناقض ها پاسخ دهند. چرا که ابراهیم داروغه زاده در گفتگویی، گفت: "بروید با خود آقای علیزاده صحبت کنید و من صحبتی در این زمینه ندارم." این فرار از پاسخگویی خود ابهامات و سوالات را بیشتر می کند.

در ادامه به سراغ جشنواره های هنری دیگر مثل تئاتر و موسیقی هم رفتیم که در آنجا سیمرغ ها به چه صورت تهیه می شوند. به تعبیری بقیه جشنواره ها هم این فرآیند اصطلاحاً لاکچری را در پیش می گیرند. طی تحقیقاتی که انجام شد سال های سال است که اداره کل هنرهای نمایشی تمام تندیس هایش را درون سازمانی توسط هنرمندان خودش تهیه و تولید می کند. در جشنواره موسیقی فجر هم طی ۳۰ دوره تندیس و جایزه ای وجود نداشت. اما از دوره ی سی ویکم صاحب تندیس «باربَد» شد. جایزه و تندیس باربد برای سه دوره به بهترین های موسیقی در ژانرهای مختلف اهدا شد اما سی وچهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر هیچ تندیسی نخواهد داشت.

یک سوال دیگری هم از مسئولان جشنواره مطرح می شود و البته پیش از این به وزیر ارشاد هم اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان هفدهم دی ماه نامه ای نوشته شده در شرایطی که اقتصاد کشور دچار بحران شده است ضرورت دارد نسبت به هزینه های برگزاری جشنواره ملاحظه و صرفه جویی شود. با رسانه ای شدن خرید سیمرغ ها از خارج کشور سوال دیگری هم بوجود می آید که چرا باید این هزینه های گزاف به خارج از کشور بروند و این اتفاق در سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی که قرار است انقلاب اسلامی جشن چهل سالگی خودش را برپا کند، باید سیمرغ های بزرگترین رویداد سینمایی ایران در دبی ساخته شوند؟ البته تلاش کردیم مسئولان جشنواره پاسخ دهند اما از این پاسخ امتناع کردند.

منبع سینما پرس
کلید واژه :

جشنواره فجر

،

فیلم

،

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

ثبت نظرات
captcha