پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۱۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سهم دفاع مقدس، یک فیلم

یک نفوذی در جشنواره ی فیلم فجر

تنها فیلم دفاع مقدسی جشنواره ی فجر امسال با پرداختن به شخصی به تصویر درمی آید که عراقی ها او را جاسوس می دانستند و ایرانی ها فرشته نجات؛ کسی که با ایفای نقش واقعی خودش در این فیلم حضور دارد.

یک نفوذی در جشنواره ی فیلم فجر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، برخلاف سال گذشته که سه فیلم به طور مشخص جزو فیلم های دفاع مقدسی دسته بندی می شدند، امسال در جشنواره سی وهفتم فیلم فجر فقط فیلم ۲۳ نفر به کارگردانی مهدی جعفری در این دسته قرار می گیرد.

«۲۳ نفر»  مهرماه ۱۳۹۷، با حضور سردار قاسم سلیمانی کلید خورد تا ماجرای گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی که در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمده بودند به تصویر کشیده شود.

مهدی جعفری پیش از این مستند «۲۳ نفر و آن یک نفر» را تولید کرده بود که جزو اولین آثار در معرفی نوجوانان حاضر در جنگ بود اما در این فیلم سینمایی علاوه بر روایت اتفاق مربوط به این ۲۳ نوجوان، به «ملا صالح» که با نفوذ درمیان عراقی ها به این نوجوانان و نیز برخی دیگر از اسیران ایرانی در زندان های عراق کمک کرده بود پرداخته شده است.

«ملا صالح» که همچنان در ایران زندگی می کند، در مستند قبلی جعفری هم حضوری کوتاه داشت ولی در این فیلم سینمایی در نقش واقعی خودش بازی کرده است. 

او که در زمان رژیم گذشته ایران توسط ساواک زندانی شده بود، درباره چگونگی حضورش در میان عراقی ها گفته است: وقتی جنگ شد یک روز در یکی از جزایر کویت بودیم که ارتش بعث لنچ ما را دستگیر کرد و  یکی از افراد بعثی آنجا برای من دردسری بزرگ درست کرد و به بعثی ها گفت که این شخص سپاهی است. من با نام یکی از افراد ارتش بعث که در ایران با من زندانی زندان های شاه بود خودم را از مخمصه نجات دادم و همان جا مرا به عنوان مترجم برای استخبارات یا همان وزارت دفاع عراق انتخاب کردند. به همین ترتیب وقتی اسرای ایرانی را برای تقسیم به وزارت دفاع عراق می آوردند، من در ترجمه حرف های افسران عراقی می گفتم «سپاهی » هایی که نداریم یک طرف بایستند و آنجا ایرانی ها متوجه می شدند که من نفوذی (برای عراقی ها) نیستم.

«۲۳ نفر» تازه ترین محصول مرکز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه ای اوج به تهیه کنندگی مجتبی فرآورده است که در تهران و آبادان فیلمبرداری شده است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

جشنواره ی فیلم فجر

،

مهدی جعفری

،

فیلم ۲۳ نفر

ثبت نظرات
captcha