پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۱۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا ایران و چین بر سر قرارداد ۳ میلیارد دلاری نفتی به توافق می رسند؟

شرکت سینوپک که بزرگترین پالایشگر نفت چین است، به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک یک میدان نفتی بزرگ پیشنهاد کرده است.

آیا ایران و چین بر سر قرارداد ۳ میلیارد دلاری نفتی به توافق می رسند؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از وال استریت ژورنال نوشت: شرکت سینوپک که بزرگترین پالایشگر نفت چین است، به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک یک میدان نفتی بزرگ پیشنهاد کرده است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: این شرکت چینی مطمئن است که پیشنهاد مذکور هدف تحریم های جدید آمریکا قرار نمی گیرد زیرا توافق اولیه برای توسعه میدان یادآوران در سال ۲۰۰۷ امضا شده بود.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این پیشنهاد ماه گذشته مطرح شده بود اما اکنون که رسانه ها و تحلیلگران درباره تمدید معافیت هشت خریدار بزرگ نفت ایران از تحریم های واشنگتن گمانه زنی می کنند، علنی شده است.

سه کشور تایوان، ایتالیا و یونان که در میان هشت کشور دریافت کننده معافیت آمریکا هستند، خرید نفت ایران را به طور کامل متوقف کرده اند اما این کشورها خریداران بزرگی نبوده اند و برخی از تحلیلگران معتقدند پنج کشور دیگر شامل چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه ممکن است معافیتشان را تمدید کنند که البته بدون هزینه نخواهد بود.

شرکت سینوپک به همراه غول نفتی دولتی CNPC چین، سرمایه گذاری بالایی در صنعت نفت ایران داشته است زیرا تولید داخلی آنها به دلیل فرسودگی میادین کاهش پیدا کرده و عطش چین را برای واردات نفت تقویت کرده است.

یادآوران و همچنین یک میدان نفتی دیگر در مرز ایران با عراق از جمله پروژه های بزرگ به شمار می روند. یادآوران ۳.۱ میلیارد بشکه ذخایر نفت دارد که این میدان را به یکی از بزرگترین میادین توسعه نیافته جهان تبدیل ساخته است. میزان ذخایر نفت میدان آزادگان شمالی نیز ۵.۷ میلیارد بشکه برآورد شده است.

سینوپک پیش از این در توسعه میدان یادآوران ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده و تولید این میدان به ۱۱۵ هزار بشکه در روز می رسد در حالیکه میدان آزادگان شمالی که توسط شرکت ملی نفت ایران و شرکت CNPC اداره می شود، دو سال پیش تولیدش را به میزان ۷۵ هزار بشکه در روز آغاز کرد.

منبع انتخاب
کلید واژه :

ایران و چین

،

قرارداد ۳ میلیارد دلاری نفتی

،

شرکت سینوپک

،

نفت چین

،

نفت چین

،

نفت

ثبت نظرات
captcha