پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۱۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تحلیل فنی بازی ایران برابر عراق؛

اقتصادی بازی کردیم و بازی با عراق در گلویمان ماند

پیشکسوت فوتبال ایران اعتقاد دارد که عراق با آنالیزی که از شاگردان کی روش کرده بود، موفق شد تا از این تیم یک تساوی بگیرد.

اقتصادی بازی کردیم و بازی با عراق در گلویمان ماند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تیم ملی فوتبال ایران با تساوی برابر عراق در سومین بازی خود به عنوان صدرنشین به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا صعود کرد. مسابقه ای پر برخورد که به گواه بسیاری از کارشناسان و حتی کی روش، تازه شروع مسیر ایران در این مسابقات بود. صمد مرفاوی، پیشکسوت فوتبال ایران در خصوص این بازی اظهار کرد: این بازی با دو بازی ابتدایی ایران تفاوت داشت. یمن حرفی برای گفتن نداشت و ویتنام هم کمی از یمن بهتر بود. طبیعی است که آنالیزی که عراق از ایران کرده بود، با آنالیز تیمی مثل ویتنام فرق می کند چرا که تیمی مثل عراق ابزار و نفرات لازم را برای بستن بازی ایران و نقاط قوتش در اختیار داشت. این باعث شده بود که ایران نتواند مثل بازی با یمن و ویتنام راحت کارش را انجام دهد.

او ادامه داد: ایران در این بازی تفکر دیگری داشت. قبلا گفته می شد که شکست ایران برابر عراق در سال ۲۰۱۵ در گلو گیر کرده است اما نوع بازی ما طوری نبود که بخواهیم آن را از گلو در بیاوریم. ایران با توجه به اینکه صعودش قطعی شده بود یک فوتبال اقتصادی را مقابل عراق انجام داد؛ فوتبالی که گل نخورد و از اشتباهات عراق و از طریق اوت دستی و ضربات ایستگاهی به گل برسد و از آن دفاع کند. از طرفی تیم عراق هم چون می دانست ایران بازیکنان تاثیرگذاری دارد و تیم توانمندی است، ایران را کاملا آنالیز کرده بود. آن ها هم برای نباختن و گل نخوردن به مسابقه آمده بودند اما بازی خودشان را به ایران تحمیل کردند و هیچ راه نفوذی را به ایران ندادند. ترس از نباختن باعث شد بازی تقریبا متعادل باشد.

مرفاوی در خصوص بازی کردن ایران با دو هافبک دفاعی برابر عراق هم گفت: این مساله به استراتژی ایران برمی گشت که می خواست با احتیاط و اقتصادی بازی کند. البته ابراهیمی کمی جلوتر از چشمی بازی می کرد اما همان خصوصیات دفاعی و دوندگی خودش را داشت.

او اضافه کرد: عراق در نیمه دوم بهتر از نیمه اول بازی کرد. آن ها بازی را در نیمه اول کنترل کرد. به یکدیگر خیلی پاس می دادند. به همین علت در نیمه دوم جرات حمله به دروازه ایران را پیدا کردند. آن ها می توانستند به گل هم برسند. به طور کلی دوندگی بازیکنان عراق بیشتر بود و به خوبی آنالیزی را که از ایران کرده بودند در این بازی اجرا کردند.

بازیکن سال های دور تیم ملی درباره تغییرات در ترکیب ایران هم بیان کرد: تجربه نشان داده کی روش همیشه در ترکیبش تغییر ایجاد می کند. این جز تفکرات او است. در جام جهانی بزرگترین تورنمنت فوتبالی است، تیم های بزرگ تغییرات خیلی کمی در ترکیب شان ایجاد می کردند. تیم کرواسی در چند بازی ۱۲۰ دقیقه بازی کرد اما تغییرات کمی داشت. تیم ها خوب ریکاوری می کردند اما هارمونی تیم را حفظ می کردند. فوتبال یک بازی گروهی است و بازیکنان باید انقدر کنار هم بازی کنند که به هماهنگی برسند. البته یک یا دو تغییر به علت مصدومیت یا محرومیت اجتناب ناپذیر هستند. در هر صورت این تفکرات کی روش است که چون ایران از گروهش صعود کرده بود نخواست در این بازی خیلی فشار بیاورد. این تفکرات اوست و او است که در کنار تیم ملی حضور دارد نه ما.

مرفاوی با بیان اینکه در مراحل بعدی شرایط به مراتب سخت تر است اظهار کرد: بازی های بعدی دیگر در مرحله گروهی نیست که بگوییم چون صعود کردیم می توانیم با یک تساوی هم به مرحله بعدی برویم. بازی ها تک حذفی می شوند و نمی توانیم اقتصادی بازی کنیم. در هر شرایطی تیم باید برنده شود. اینکه ما بتوانیم خوب دفاع کنیم و گل نخوریم عالی است اما اگر مثل بازی با عراق با پیش فرض صعود مسابقه دهیم درست نیست و نباید تغییرات زیادی هم داشته باشیم. تیم های دیگر مثل یمن و ویتنام نیستند و می توانند از مهره هایشان استفاده کنند. چند روز قبل گفتم که عیار ایران برابر عراق مشخص می شود. عراق ما را آنالیز کرد و بازیسازی را از خط هافبک ما گرفت.

او در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر در ترکیب ایران باعث نشد کار عراق برای اجرای اهدافش راحت تر شود، گفت: تغییر در ترکیب ایران تاثیر داشت اما بر روی آنالیز عراق از ما تاثیری نداشت. آن ها دژاگه و طارمی را آنالیز کرده بودند و اگر آن ها هم در زمین از ابتدا حضور داشتند باز هم بازیکنان عراق طبق آنالیزشان عمل می کردند.مهم استراتژی عراق بود که برابر ما بازی کرد. استراتژی عراق باعث شد که از ما امتیاز بگیرند.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

شاگردان کی روش

،

جام ملت های آسیا

،

صمد مرفاوی

ثبت نظرات
captcha