پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۲۰۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک حقوقدان تشریح کرد

چرا مردم باید از بودجه کشور آگاه باشند؟

یکی از دلایلی که هیچ گاه قانون بودجه کشور ما قانون بودجه واقعی نبوده این است که به اطلاع مردم نمی رسد.

چرا مردم باید از بودجه کشور آگاه باشند؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، غلام نبی فیضی چکاب عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، گفت: در رابطه با «ضرورت شفاف سازی بودجه کشور و حق شهروندان بر آگاهی از آن»، اظهار کرد: مسلما یکی از نکاتی که امروزه از حقوق طبیعی و بدیهی شهروندان محسوب می شود همین اطلاعات داشتن آن ها از مقرراتی است که در زندگی آن ها اثرگذار است.

وی ادامه داد: ما در رابطه با قوانین و مقررات می گوییم جهل به قانون رافع تکلیف نیست به معنای آن که پس از وضع قانون و طی شدن تشریفات ۱۵ روزه ابلاغ آن خواه کسی مطلع باشد خواه مطلع نباشد از نظر حقوقی به منزله اطلاع تلقی می شود و اگر آن قانون جرم انگاری کرده باشد حتی اگر مردم اطلاع نداشته باشند به موجب همان قانونی که اطلاع ندارند مجازات می شوند زیرا جهل به قانون رافع تکلیف نیست.

وی افزود: اتفاقا حق اطلاع از قانون بر همین قاعده مقدم است لذا مردم حق بهره مندی از اطلاع رسانی صحیح را دارند تا بعد به دنبال این اطلاع رسانی بتوانیم آنها را مکلف کنیم. در نتیجه قانون ایجاد تکلیف می کند و این تکلیف مبتنی بر حق اطلاع داشتن است.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، عنوان کرد: نکته دیگر در رابطه با حق شهروندان بر آگاهی این است که امروزه آزادی گردش اطلاعات در تمامی جوامع دنیا از اصول مسلم است و حتی پیشگیری از جریان آزاد اطلاعات جرم تلقی می شود پس طبیعی است که در قانون مهمی مانند قانون بودجه کشور شهروندان باید از آن مطلع باشند و بدانند در سال مالی آتی با چه قوانین و مقرراتی مواجه هستند. بخش اقتصادی و صنعتی ما باید براساس قانون بودجه کشور دورنمای زندگی خود را تامین کند و هزینه ها و دخل و خرج خود را براساس برنامه ای که دولت در سال آتی دارد تنظیم کند.

وی تاکید کرد: علاوه بر فعالان تجاری و صنعتی مردم غیرتاجر و غیرصنعتی و به طور کلی عموم مردم اعم از کارکنان، فرهنگیان و ... نیز باید مطلع باشند که قانون بودجه شان مشتمل بر چه مواردی است. آن ها باید بدانند که به چه ارگان ها و سازمان هایی چه مبالغی اعطا می شود؟ مردم باید بدانند درآمد کشور در چه مواردی هزینه می شود و یا این که درآمدهای نفتی و غیرنفتی در چه مواردی هزینه می شوند؟ اطلاع مردم از این مسائل بسیاری از مزایا را به دنبال خود خواهد داشت. برای مثال وقتی مردم از بودجه کشور مطلع باشند می توانند خوب برنامه ریزی کنند و موضع مناسب بگیرند تا غافلگیر نشوند.

وی، افزود: مورد دیگر این است که به واسطه آگاهی از آن برای اجرایی شدن و توفیق بهتر برنامه بودجه کشور همکاری خواهند کرد. از آن گذشته از طریق آگاهی مردم، جلوی بسیاری از مسائل که ناشی از عدم اطلاع است مانند رانت خواری ها و .. گرفته می شود و از همه مهم تر این که مردم از این طریق می توانند دولت را کنترل کنند و بررسی کنند که دولت و مجلس در مورد منابع ملی چگونه عمل می کنند و درآمدها را مورد استفاده بهینه قرار می دهند و یا آن ها را حیف و میل می کنند؟ بنابراین مردم حتما باید از بودجه کشور مطلع باشند.

فیضی چکاب در رابطه با اینکه «آیا مردم از بودجه کشور در سال های اخیر آگاه هستند یا خیر؟»، خاطرنشان کرد: طبیعتا فرض بر این است که پس از انتشار قانون همه مردم از نظر حقوقی و قانونی از آن آگاه هستند اما از نظر عملی و بالفعل هرگز چنین چیزی صادق نیست زیرا مردم که هیچ حتی خواص هم در بسیاری موارد از قانون بودجه کشور و مفاد آن اطلاع حاصل نمی کنند. البته هرکسی ممکن است در بخش مربوط به خود که مورد نیازش هست به صورت اتوماتیک پس از اعمال قانون در جریان قرار گیرند اما این بسیار اطلاع ناقصی است. می توان گفت در بسیاری از موارد مردم آگاهی ندارند و مطلع نیستند. البته تمامی دولت ها در جهان هم بسیاری مواقع به هیچ عنوان علاقه ای به آگاهی بخشی مردم ندارند که این امر از خصوصیات قدرت فائقه است.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با تاکید براینکه مطلع بودن مردم خصوصا در مورد قانون بودجه کشور لازم است، خاطرنشان کرد: وقتی دولت خود را دولت خدمتگزار، دولت تدبیر و امید، دولت اسلامی و دولت مبتنی بر آرای مردم می داند پس باید سیستمی را اتخاذ کند که مردم به خودی خود مطلع شوند. چگونه است که صداو سیما شبانه روز در مورد پوشک، پفک و ... می تواند تبلیغات داشته باشد اما چرا نمی تواند بندهای بودجه را در تلویزیون هایلات کند تا مردم آگاه شوند؟ وظیفه دولت آگاهی بخشیدن به مردم است تا مردم بدانند در سال آینده چند درصد از هزینه هایشان افزایش پیدا می کند؟ نه تنها مردم این را نمی دانند بلکه حتی بسیاری از مفاد قانون بودجه اعلام نمی شود و در صحن مجلس هم در مورد آنها بحثی مطرح نمی شود زیرا جزء بدیهیات است که خود به خود تصویب و اجرا می شود.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه اگر مردم از مفاد بودجه مطلع تر باشند حتما اعلام نظر خواهند کرد و متخصصین بیشتر در این زمینه اظهار نظر می کنند، تاکید کرد: در این صورت بودجه واقعی تر خواهد شد. آن زمان مردم می دانند هزینه های بی ربط مصرفی و ردیف های بودجه بدون هیچ اثر عملی در صنعت و اقتصاد کشور و هزینه های فرهنگی، تبلیغی و ... چگونه خرج می شوند و متوجه می شوند چرا مدارس ما بخاری ندارند و دانش آموزان می سوزند و متوجه می شوند که این بودجه ها کجا رفته است. اگر این ردیف بودجه های مختلف اعلام شود و نمایندگان مجلس یک لحظه به آن تامل کنند خواهند دید اگر آن بودجه ها را حذف کنند ممکن است بودجه آموزش و پروش، علوم و تحقیقات ما ۵ برابر افزایش پیدا کند نه اینکه مردم ما برای آموزش و پرورش رایگان، خودشان هزینه کنند تا مدارس تامین شود. آن وقت بودجه های کلان برای اقدامات و فعالیت های فرهنگی غیرمسئول شناسایی می شوند.

وی، بیان کرد: اطلاع مردم از ردیف های بودجه کشور و اعلام رضایت یا عدم رضایت آنها فکر کردن مسئولین را به همراه دارد و در این صورت چاره اندیشی مناسب و خردورزی خواهند داشت و موثر خواهد بود. بنابراین از راهکارهای اطلاع رسانی به مردم این است که خود دولت این موارد را اعلام  اطلاع رسانی کند و از طرف دیگر صدا و سیما و رسانه ها برای آن برنامه بگذارند. برای مثال از طریق تیزرهای کوتاه تبلیغاتی می توانند بندهای بودجه را به اطلاع مردم برسانند و از مردم بخواهند برای بهبود وضع اجرای بودجه کمک کنند.

فیضی چکاب، اضافه کرد: یکی از دلایلی که هیچ گاه قانون بودجه کشور ما قانون بودجه واقعی نبوده این است که به اطلاع مردم نمی رسد. اصلا قانون بودجه کشور نوعی قانون امیال و آرزوها است نه قانون بودجه. ردیف بودجه هایی که تعیین می شود ردیف هایی هستند که شاید اعتقاد زیادی به اجرای آنها وجود ندارد زیرا یا وقتی هنوز ارائه نشده اصلاحیه می خورد و یا پس از تایید و در میان کار اصلاحیه می خورد و در پایان نیمه کاره اجرا می شود. گاهی بودجه سال مربوطه به جای اینکه ۱۵ آذرماه سال قبل ارائه شود تیر ماه سال جاری بودجه اعلام می شود. اگر این مسائل به صورت موردی مشخص و کاربردی شود مردم راهکارهای مناسب خواهند داشت و این امر ارتقای دانش را به همراه خواهد داشت.

این وکیل دادگستری گفت: با اطلاع رسانی مسائل مربوط به بودجه وضع بهتر خواهد شد اما امیدی نیست که قانون بودجه کشور ما قانون پیش برنده باشد زیرا در مواردی که تصویب می شود هم آن را اجرا نمی کنیم.

وی با بیان این که «قانون بودجه ای که ده ها استثنا داشته باشد فایده ای ندارد»، افزود: قانون بودجه ای که تصویب می شود گاهی برای بخش های غیرضروری درنظر گرفته می شود و به موجب آن سر موارد ضروری کلاه می رود. این قوانین بیشتر تخیلی است تا اجرایی. در نتیجه هم باید خود قانون درست شود تا دولت جرات داشته باشد آن را اطلاع رسانی کند و هم باید واقعی باشد تا مردم پس از مطلع شدن امید پیدا کنند و در بهبود آن کمک کنند .البته آگاهی مردم یاس و ناامیدی را به همراه دارد اما ایرادی ندارد. این مرحله بخشی از رشد و آگاهی ملت است و تحرک جامعه را به همراه دارد و دست اندرکاران بودجه و نمایندگان را به تامل وادار می کند. آگاهی مردم حتی می تواند در آینده و زمان انتخاب نمایندگانشان موثر باشد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

بودجه کشور

،

قانون بودجه

ثبت نظرات
captcha