پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۹۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

المانیتور تحلیل کرد:

3 نکته در مورد اظهارات شمخانی در مورد به پایان رسیدن وقت اروپا برای اجرایی کردن SPV

یکی از مقامات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات شمخانی به شرط عدم افشای هویت به المانیتور گفت: «هیچ تغییر سیاستی در کار نیست».

3 نکته در مورد اظهارات شمخانی در مورد به پایان رسیدن وقت اروپا برای اجرایی کردن SPV

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، المانیتور نوشت: تاکنون برجام به جای اینکه گشاینده فصل جدیدی از روابط میان ایران و غرب باشد، فرصتی است که به فهرست بلندبالای وعده های محقق نشده افزوده شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: روز هفتم ژانویه طی سخنرانی دریابان شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران در یک کنفرانس بین المللی در تهران گفت: «فرصت اروپایی ها برای ایفای تعهدات خود نسبت به ایران طبق سند برجام به خصوص درباره تاسیس سازوکار ویژه مالی به پایان رسیده است». وقتی از او پرسیده شد که شفافتر بگوید آیا منظورش طرح راکد مانده سازوکار ویژه مالی اروپایی هاست، پاسخ داد: «منظورم تمام تعهدات آن طبق برجام است که سازوکار مالی یکی از آنهاست». این اظهارنظر شمخانی از سه نظر واجد اهمیت فراوانی هستند.

اول و مهمتر از همه اینکه، هیچ مقام رسمی در ایران تاکنون صریحا نگفته بود که فرصت اعطا شده به اروپا برای انجام تعهداتش طبق برجام خاتمه یافته است. در عوض مقامات ایرانی از روحانی گرفته تا ظریف، بارها هشدار داده بودند که این زمان در حال منقضی شدن است و ایران منتظر اروپا نخواهد ماند و یا اینکه ترک توافق یکی از گزینه های ایران است.

دوم اینکه موضع شمخانی نسبت به توافق هسته ای، با توجه به نوع رابطه ای که با روحانی دارد و موقعیت او در نظام تصمیم گیری ایران، از اهمیت بالایی برخوردار است. روحانی بلافاصله پس از روی کار آمدن در دور نخست ریاست جمهوری، شمخانی را به دبیری شورای عالی امنیت ملی منتصب کرده بود . او تاکنون به نحو موثری این وظیفه را انجام داده است. شمخانی که طی دو دوره ریاست جمهوری رییس جمهور اصلاح طلب ایران، محمد خاتمی پست وزارت دفاع را در اختیار داشت، همراه با خود رویکردی معتدل را پس از سعید جلیلی، به این نهاد آورد. به این ترتیب روحانی توانست نفوذ زیادی در شورای عالی امنیت ملی به دست بیاورد.

 باتوجه به حضور رییس مجلس ایران، علی لاریجانی در این شورا که در پرونده هسته ای به همکاری نزدیک با روحانی پرداخت و همچنین دفاعش از تعامل با غرب برای نجات برجام، رییس جمهور میانه رو ایران موفق شده اکثریت کرسی های این شورا را در اختیار بگیرد.

سوم اینکه این موضع شمخانی، همزمان با واکنش شدید تندروها به موضع معتدل روحانی در تعامل با غرب و پایبندی به برجام اتفاق می افتد. نهم ژانویه روزنامه تندروی وطن امروز در پی تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم ایران به اتهام طرح ریزی حملات تروریستی در اروپا، واکنش شدیدی نشان داد و تاکید کرد که با گذشت هشت ماه، هنوز خبری از تاسیس سازوکار ویژه مالی نیست.

فعلا آشکار نیست که آیا یک تغییر رویکرد واقعی در ایران رخ داده باشد. یکی از مقامات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات شمخانی به شرط عدم افشای هویت به المانیتور گفت: «هیچ تغییر سیاستی در کار نیست». با احتساب این اظهارات و گفته های شمخانی، به نظر می رسد که اگرچه تحریم های جدید اروپا موجب برگرداندن ورق نمی شود، اما تداوم انفعال اروپا در تاسیس سازوکار ویژه مالی به خوبی می تواند باعث چنین اتفاقی شود. البته برخی نیز معتقدند خروج ایران از برجام بسیار نامحتمل است چراکه سایر گزینه های ایران در این صورت، بسیار نامطلوب تر از پایبندی به توافق خواهند بود.

منبع انتخاب
کلید واژه :

شمخانی

،

برجام

،

spv

ثبت نظرات
captcha