پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۸۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

العربی الجدید اعلام کرد:

دوری از ایران؛ شرط اعراب برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

یک منبع مصری اعلام کرد که شرط برخی کشورهای بزرگ عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پایان دادن به نفوذ ایران در این کشور است.

دوری از ایران؛ شرط اعراب برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از روزنامه قطری العربی الجدید چاپ لندن، یک منبع رسمی آگاه از مذاکرات قاهره در رابطه با مساله سوریه اعلام کرد که شرط کشورهای چهارگانه عربی (عربستان،امارات، بحرین،مصر) برای بازگشت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بر یکی از کرسی های اتحادیه عرب در اجلاس آتی که قرار است ماه مارس برگزار شود این است که سوریه موضعی علنی در رابطه با پایان دادن به نفوذ ایران در این کشور اتخاذ کند و تضمین هایی در این رابطه بدهد.

این منبع افزود: در صورت قبول این پیشنهاد از سوی بشار اسد ، پایتخت های تمام کشورهای عربی بر روی او باز خواهد شد، همچنین راه حکام عرب به سوی دمشق به طور رسمی بازخواهد شد.

این منبع مصری همچنین گفت: قاهره و برخی کشورهای عربی درحال بررسی یک پیشنهاد آمریکایی هستند که بر اساس آن نیروهای عربی جایگزین نیروهای آمریکایی در شمال سوریه خواهند شد.

براساس این گزارش، نشست اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائم قرار بود دیروز (یکشنبه) برگزار شود اما به دلایل نامعلومی این نشست به روز چهارشنبه آتی موکول شد. برخی منابع اعلام کردند که دلیل تعویق این نشست مربوط به تحرکات برخی کشورهای عربی برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب قبل از اجلاس ماه مارس است.

به گزارش ایسنا، پیش از این یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که سفارت امارات در دمشق، پایتخت سوریه امروز رسما بازگشایی شد.

در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.

بعد از آن نیز وزارت خارجه بحرین رسما اعلام کرد که سفارت این کشور فعالیت خود در سوریه را از سر می گیرد.

 وزارت امور خارجه بحرین بر اهمیت تقویت نقش کشورهای عربی در حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده است.

بحرین از جمله کشورهایی بود که از سرنگونی دولت قانونی سوریه و تسلط تروریست ها بر این کشور حمایت می کرد.

پیشتر دولت سوریه از هرگونه اقدام عربی در راستای بازگشت سفارت ها به دمشق و از سر گرفته شدن فعالیت آنها استقبال کرده بود.

برخی سفارت های کشورهای عربی از سال ها قبل  در پی آغاز بحران سوریه بسته شدند.

پیش از این، عمر البشیر، رئیس جمهور سودان در سفری غیر منتظره به دمشق سفر کرد و در آنجا با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار و در مورد تحولات اوضاع در این کشور و منطقه گفت گو کرد.

براساس این گزارش،انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه نیز پیش از این در واکنش به بازگشایی سفارت کشورش در دمشق در صفحه توییتر خود نوشت: تصمیم دولت امارات برای از سرگیری فعالیت های سیاسی و دیپلماسی در دمشق بعد از بررسی های عمیق و رسیدن به این نتیجه که مرحله آتی نیازمند حضور و ارتباط کشورهای عربی با پرونده سوریه است و همچنین با توجه به عنایت ویژه به سوریه، ملت آن، حاکمیت و یکپارچگی آن انجام شد. با توجه به نفوذ منطقه ای ایران و ترکیه ، ایفای نقش کشورهای عربی در سوریه ضروری تر شد و کشور امارات امروز با حضور در دمشق به دنبال عملی کردن این نقش آفرینی است تا کشورهای عربی در پایان دادن به پرونده جنگ و ایجاد صلح و ثبات برای ملت سوریه مشارکت داشته باشند.

وی در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه نیز با اشاره به اینکه قرار است در مرحله آتی هیاتی از امارات به سوریه سفر کند و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیازمند توافق عربی است مدعی شد: ازسرگیری ارتباطات با دمشق اجازه دخالت ایران در این کشور را نمی دهد.

انتهای پیام

 

منبع ایسنا
کلید واژه :

اتحادیه

،

کشورهای بزرگ عربی

ثبت نظرات
captcha