پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۸۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آملی لاریجانی در نخستین نشست مجمع تشخیص لایحه FATF را که مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان بود به تصویب رساند

آملی لاریجانی در نخستین نشست مجمع تشخیص که ریاست آن را برعهده داشت در هم سویی با مجلس شورای اسلامی، لایحه FATF را که مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان بود در تایید نظر مجلس به تصویب رساند.

آملی لاریجانی در نخستین نشست مجمع تشخیص لایحه FATF را که مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان بود به تصویب رساند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نظام جمهوری اسلامی ایران چند سالی است که با چند کنوانسیون بین المللی در چالش قرار گرفته است. نخست کنوانسیون پالرمو که عنوان مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی است. دوم عضویت در گروه ویژه اقدام مالی (در پولشویی) یا همان «اف ای تی اف» است و سوم، کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم یا همان «سی اف تی» است.

هر سه این موارد از چند سال پیش در قالب لوایح دولت و برای تصویب و عضویت در آن ها تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و به دلیل ایراد گرفتن شورای نگهبان از آن ها، این لوایح در مثلث مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال رفت و آمد است.

مخالفان تصویب این لوایح که اکثر آنان در حلقه تصمیم گیرندگان کلان قرار دارند هستند و الحاق ایران به این لوایح بین المللی را راهی برای نفوذ بیگانگان به لایه های حساس نظام ارزیابی می کنند.

از سوی دیگر طیف حقوقدانان و ناظران به مسائل بین المللی، الحاق ایران به این لوایح را در راستای منافع ملی ارزیابی کرده و بر این باورند که مواردی مانند پولشویی تحت نظارت قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر، اثبات بی ایراد بودن جابه جایی های پولی و مالی، این بهانه که جمهوری اسلامی ایران حامی مالی تروریسم است را از بدخواهان به ویژه آمریکایی ها و صهیونیست ها خواهد گرفت.

اما نکته ای که بیش از هرچیز مهم به نظر می رسد، ریاست جدید «آملی لاریجانی» بر مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از درگذشت آیت الله شاهرودی است. اگر تصویب این لایحه را یک «تغییر رویکرد» آن هم از نوع مثبت در نهادی تصمیم گیرنده مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام ارزیابی کنیم می توان امیدوار بود که لایحه «پالرمو» که در آینده نزدیک در دستور کار مجمع تشخیص قرار می گیرد نیز عاملی برای نزدیکی نظرات مجلس و مجمع باشد.

با تایید «اف ای تی اف» توسط مجمع تشخیص مصلحت به ریاست آملی لاریجانی حالا این احتمال وجود دارد که او رویکردی هم سو با مجلس را در نظر گرفته و به دلیل نگاه حقوقی، با نظر کارشناسان خبره علم حقوق درباره لوایح، نزدیکی بیشتری دارد.
با در دستورکار قرار گرفتن «پالرمو» در مجمع تشخیص و هم سویی مجمع با مجلس مشخص می شود که آیا این تغییر رویکرد صورت گرفته و یا نگرفته است.

«همدلی» در همین باره نظر «نعمت احمدی» کارشناس حقوق و وکیل پایه یک دادگستری را جویا شده که در ادامه می خوانید؛
نعمت احمدی: در نبود ریاست مجمع، تصویب لوایح به دست هیجانات سیاسی افتاد
نعمت احمدی، حقوقدان و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با همدلی، ضمن موافقت با پیوستن هرچه زودتر ایران به لوایح چندگانه از جمله پالرمو، به علت موافقت ها و تایید مجمع به پیوستن ایران به این لوایح گفت: «بعد از درگذشت هاشمی رفسنجانی، در واقع ما یک دوره تمرکز و ثبات مدیریتی در عالی ترین مرجع که باید منافع ملی را تشخیص بدهد، نداشتیم.6 ماه طول کشید تا ابلاغ آیت الله شاهرودی صادر شود. او نیز از همان آغاز شروع به کار بیمار بود و جلسات به صورت جسته و گریخته اداره می شد.

در این دوره عملا مجمع یک مدیریت متمرکزی که بتواند مصالح ملی و آن چیزی را که شان مجمع تشخیص مصلحت نظام است اتخاذ کند، وجود نداشت. در این دوران بود که دبیرخانه قدرت گرفت و عملا جلسات مجمع خروجی خاصی در بر نداشت».

او در ادامه گفت: «در چنین شرایطی، ایران با اتفاقات و حوادث بیرونی روبه رو شد، از جمله، کارگروه اقدام مشترک یا پیوستن ایران به لوایح چندگانه و مهلت هایی که برای ایران در نظر گرفته شد، پیدا شدن ترامپ در مناسبات جهانی و در پایان خروج آمریکا از برجام باعث شد تا ایران در جایگاه خاصی از نظر روابط اقتصادی و بین المللی قرار گیرد، که این جایگاه ایجاب می کرد که ایران این 4 لایحه را بپذیرد. البته فراموش نشود که این 4 لایحه در زمان محموداحمدی نژاد مطرح شد. با توجه به حوادثی که مطرح شد، در مجمع آن مدیریت با ثبات و روشن وجود نداشت که این قضیه را جمع کند».

** احمدی در پاسخ به این سوال که آیا موافقت ریاست جدید مجمع با این لوایح، تغییری در رویه پیشین مجمع محسوب نمی شود؟ گفت: «بله به نظر من تغییر رویه به این معنا که، وقتی دیدند فشارهای بیرونی زیاد شده و از جمله پیوستن اسرائیل به این گروه اقدام مشترک، و همچنین فشارهای اقتصادی و بهانه هایی که سازمان ها و نهادهای بین المللی از ایران گرفته بودند، باعث شد که ما این لوایح را تصویب کنیم».

این فعال سیاسی در ادامه تصریح کرد: « من مطمئن بودم که این لوایح در ایران به تصویب خواهند رسید. چون واقعا جای مخالفتی با این لوایح نیست. اما در وضعیتی این لوایح در ایران مطرح شد که، خلاء مدیریتی مجمع تشخیص مصلحت باعث شد تریبون در این زمینه به دست افراد تندرو و هیجانی بیفتد، و آنها بدون اینکه مفهوم لوایح چندگانه را دریابند، آن را در راه مقاصد سیاسی خود به کار گرفتند و از طریق آن مخالفت های خود را جار زدند، که به نظر من تا حدودی نیز موفق شدند و به آنچه که دنبالش بودند، رسیدند».

** کنوانسیون پالرمو روی میز مجمع تشخیص مصلحت
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) که با اصرار مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده بود، در ایستگاه پایانی در دستور کار آتی مجمع قرار گرفت.

کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان یافته فراملی از معاهده های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است که در 15 نوامبر 2000 با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید. طرح کنوانسیونی این معاهده در دسامبر 2000 در پالرموی ایتالیا برای امضای دولت ها مفتوح شد و به امضای 147 دولت از جمله ایران رسید به همین دلیل به این کنوانسیون، کنوانسیون پالرمو نیز گفته می شود.

انتهای پیام

منبع روزنامه همدلی

منبع ایرنا
کلید واژه :

FATF

،

لایحه FATF

،

کنوانسیون پالرمو 

،

پالرمو 

ثبت نظرات
captcha