پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۸۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تضمینی برای کاهش قیمت خودرو وجود ندارد

هدف خودروسازان از طرح فروش خودرو ۵ درصد کمتر از قیمت بازار آزاد این بود که سودی که تا دیروز به جیب دلال و واسطه سرازیر بود با ۵ درصد کمتر به جیب این شرکت ها سرازیر شود اما هیچ تضمینی وجود ندارد که خودروسازان، قیمت کارخانه ای خودرو را کاهش دهند.

تضمینی برای کاهش قیمت خودرو وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عبدالله رضیان عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در جلسات متعددی که با مدیران عامل سایپا و ایران خودرو داشتیم حرف این بود که در خودروهای پرتیراژ و کم تیراژ زیان های هنگفتی می دهند از این رو خواستار جلوگیری از تداوم زیان ها بودند.

وی ادامه داد: به همین دلیل دولت و مجلس پس از ارزیابی کردن شرایط و بازار در نهایت متقاعد شدند با قبول پیشنهاد فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار جلوی زیان خودروسازان را بگیرند.

وی متذکر شد: این در حالی است که نظر مجلس درباره خودروهای پرتیراژ این است که قیمت این خودروها توسط شرکت های خودروسازی نباید خیلی افزایش داده شود و به مصرف کنندگان آسیب وارد شود.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تشریح روند تاریخی درخواست خودروسازان برای فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار و دلایل قبول این پیشنهاد توسط دولت و مجلس، گفت: در پی نوسانات شدید نرخ ارز و افزایش شکاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد، خودروسازان بار دیگر پرونده قدیمی آزادسازی قیمت خودرو را باز کردند و خواستار عرضه قیمت ۵ درصد زیر قیمت بازار شدند که پس از کش و قوس زیاد و بررسی های فراوان توسط دولت و مجلس پذیرفته شد.

رضیان ادامه داد: بحث مان با شرکت های خودروساز این بود که اگر تقاضای بازار مصرف به خودرو توسط آنان به درستی پاسخ داده شود، فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار «خوب» است اما مسئله دیگر خودروسازان این بود که بخش زیادی از تقاضای خودرو، کاذب است. آنان بر این نظر پافشاری داشتند که با عرضه خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار، تقاضای کاذب از بین می رود و مصرف کننده واقعی به بازار مراجعه می کند و بدین ترتیب التهابات بازار خودرو کاهش می یابد.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس مجلس ادامه داد: استدلال مدیران خودرویی این بود که با کاهشی شدن قیمت خودرو در حاشیه بازار، خودروسازان نیز قیمت را کاهش می دهند اما هیچ ضمانتی برای عملی شدن این وعده وجود ندارد و از آن گذشته هیچ دستگاهی نیست که تضمین دهد شرکت های خودروساز پای وعده خود می ایستند و در صورت کاهش قیمت در بازار آزاد، قیمت کارخانه را کاهش می دهند.

وی بازار آزاد خودرو و تقاضای مصرف را پارامترهای موثر در عملکرد شرکت های خودروساز در کاهش قیمت کارخانه ای خودرو دانست و افزود: هدف خودروسازان این است که سودی که تا دیروز به جیب دلال و واسطه سرازیر بود با ۵ درصد کمتر به جیب خودشان سرازیر شود از آن گذشته هیچ ضمانت قطعی برای کاهش قیمت توسط خودروسازان وجود ندارد مگر از طریق منطق اقتصادی و مکانیزم عرضه و تقاضا به بیان روشن تر تنها راه کاهش قیمت خودرو توسط خودروسازان کاهش تقاضا و به دنبال آن کاهش قیمت در بازار آزاد است.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

کاهش قیمت خودرو

،

خودروسازان

،

قیمت کارخانه ای خودرو

ثبت نظرات
captcha