پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۸۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ادعای شکنجه و مذاکرات 88 در فضای مجازی

نامه یکی از کارگران بازداشتی هفت تپه به وزیر اطلاعات و مساله درخواست یکی از نامزدهای معترض انتخابات 88 مبنی بر انتشار کامل مذاکرات اودر سال 88، «شفاف سازی» را به مطالبه ای جدی میان کاربران توییتر تبدیل کرده است.

ادعای شکنجه و مذاکرات 88 در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  کاربران توییتر در دو روز گذشته علاوه بر مساله دعوت وزیر اطلاعات به مناظره از سوی یکی از کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه به دلیل آنچه شکنجه در زندان می خواند، مسایلی چون مطالبه شفاف سازی در مورد مذاکرات درباره انتخابات 88، برداشته شدن نرده های جداکننده مسوولان و مردم در نماز جمعه تهران و جنجال اینترنت رایگان را محور توییت های خود قرار دادند.
این گزارش به بررسی تحلیلی این محورها از دید کاربران توییتر پرداخته است.

**دعوت به مناظره ای که این بار انتخاباتی نیست
نامه اخیر «اسماعیل بخشی» کارگر نیشکر هفت تپه به وزیر اطلاعات و اظهارات او در مورد شکنجه و شنود تلفن او از سوی نهادهای امنیتی و همچنین دعوت از وزیر اطلاعات برای مناظره در تلویزیون، چند روزی است مورد توجه و تمرکز کاربران توییتر قرار گرفته است.
«صادق زیباکلام» استاد دانشگاه در این ارتباط نوشت: اگرحتی نیمی از حرف های اسماعیل بخشی واقعیت داشته باشد،این سئوال مطرح می شود که چرا او را آنگونه شکنجه کرده اند؟ او نه متهم به جاسوسی بوده، نه ارتباط با بیگانگان، نه دست داشتن دراقدامات تروریستی، نه عضو گروه برانداز و نه هیچ اقدام دیگری که برای اقرار و اعتراف مامورین او را شکنجه کرده باشند.
بسیاری از کاربران خواستار ورود دستگاه های متولی به این مساله شده اند. کاربری نوشت: ادعای اسماعیل بخشی مبنی بر شکنجه توسط نیروهای واجا راست باشد یا دروغ، سکوت وزارت و دادستانی غلط است. اگر راست است، متخلفین و اگر دروغ است، مدعی باید دادگاهی شود.
کاربری دیگری هم آورد: «اسماعیل بخشی خودش اصرار برشکنجه دارد ومراجع رسمی اصرار بر تکذیب آن. تنها راه رفع تردیدها انجام یک تحقیق مستقل و شفاف است و ممانعت هر طرفی می تواند به معنای کذب بودن ادعایش باشد.»
«شهیندخت مولاوردی» فعال سیاسی اصلاح طلب در توییتی از ورود کمیسیون قضایی مجلس به این مساله تقدیر کرد و نوشت: نوشت: «نتیجه این راستی آزمایی هر چه که باشد تقویت پاسخگویی و حاکمیت قانون و کمک به تثبیت حقوق و مسئولیت های شهروندی است.»
برخی تصاویری از بحث بزرگان بر سر شکنجه هنگام نگارش پیش نویس قانون اساسی در مجلس خبرگان را منتشر کرده اند. در این فیلم آیت الله بهشتی و آیت الله منتظری با شکنجه مخالفت می کنند. آیت الله بهشتی در این فیلم می گوید: «مسئله راه یک چیزی باز شدن است... وقتی خواستند یک سیلی به یک نفر بزنند که متهم به بزرگ ترین جرم ها باشد، مطمئن باشید به داغ کردن همه ی افراد منتهی می شود.» آیت الله منتظری هم در این ویدئو می گوید:«گناهکاری آزاد شود، بهتر از این است که بی گناهی گرفتار شود.»
تعدادی از کاربران طرح شکایت از سوی بخشی را لازم و ضروری دانستند و پیگیری مساله از طریق نظام قضایی را خواستار شدند. حتی برخی در این ارتباط قول مساعدت و همیاری دادند. «علی اکبر گرجی» استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی در توییت خود نوشت: جناب آقای اسماعیل بخشی بهتر است هرچه زودتر شکایت خود را به صورت مکتوب به نهادهای صالح تقدیم کند. ما هم در معاونت پیگیری اجرای قانون اساسی آمادگی خود را برای مساعدت به ایشان و پیگیری قضیه اعلام می کنیم.
برخی کاربران هم آنچه «سکوت» بخشی در یکماه اخیر و طرح مساله شکنجه در این مقطع را مشکوک خوانده اند.

**مطالبه شفاف سازی در مورد مذاکرات سال 88
به دنبال انتشار ویدوئی از اظهارات رهبر انقلاب در 30 تیر 88 که مقام رهبری در آن در مورد حوادث 88 سخن می گویند، واکنش میرحسین موسوی را به دنبال داشت. «میرحسین موسوی» در پیامی خواست تا نوار مذاکرات 88 منتشر شود. این مساله واکنش های متفاوتی را در فضای مجازی برانگیخت.
«سعید شریعتی» فعال سیاسی اصلاح طلب و مشاور میرحسین در انتخابات 88 در رشته توییت هایی برداشت خود از اظهارات میرحسین در مورد مذاکرات مورد نظر را منتشر کرد.
مجموع این رخدادها، واکنش ها متفاوتی را در توییتر برانگیخت.
کاربران با هشتگ هایی چون «#مذاکرات_88»، «#میرحسین_موسوی»، «#محرمانه_نداریم» و .... به این موضوع واکنش نشان دادند.
«شهربانو امانی» عضو شورای شهر در صفحه خود نوشت که مذاکره سال 88 را منتشر کنید.مردم صاحبان اصلی کشور هستند و هیچ محرمانه ای با مردم نداریم .
«احمد مازنی» نماینده مجلس هم نوشت که مردم را غریبه ندانیم. پیشنهاد انتشار مذاکره می تواند به شفافیت فضای سیاسی کشور کمک کند.
کاربران دانستن در مورد محتوای مذاکرات مورد نظر را «حق» خود دانستند.
برخی دیگر از کاربران خواستار این شده اند که برای دفاع، فرصتی در اختیار کسانی که در مظان اتهام هستند قرار بگیرد. این کاربران «یک طرفه» به قضاوت نشستن را عادلانه نمی دانند.
بسیاری از کاربران انتشار این نوار را موجب روشن شدن حقایق دانسته اند. «محمود صادقی» هم در توییت خود آوردکه در اظهارنظرها و قضاوت ها درباره وقایع سال 88 همواره یک طرف ادعاهای خود را مطرح کرده و مجالی برای انتشار و شنیده شدن ادعاهای معترضین فراهم نشده است و این امر به غبارآلودترشدن فضا دامن زده است؛ انتشار متن کامل مذاکرات به روشن شدن حقایق کمک خواهد کرد.
برخی کاربران اما از زاویه ای انتقادی به این مساله پرداخته اند. این گروه واکنش میرحسین را منفعلانه دانسته اند. از دید آنها خود میرحسین سال ها فرصت داشت تا در این مورد شفاف سازی کند ولی نکرد. کاربری نوشت: «او حتی خودش حاضر نیست به هوادارانش بگوید که در مذاکرات88 چه گذشته است .»

**برداشتن نرده های نماز جمعه؛ کاهش فاصله میان مردم و مسوولان
نماز جمعه این هفته به امامت حجت الاسلام «محمدجواد حاج علی اکبری» امام جمعه موقت تهران برگزار شد . برداشته شدن نرده های جدا کننده میان مسوولان و مردم در صفوف نماز جمعه، اتفاقی بود که بسیار مورد استقبال مردم و افکار عمومی قرار گرفت. کاربران توییتر به این مساله واکنش نشان دادند.
کاربران با هشتگ «#نماز_جمعه»، «#نرده»، «نرده_های_نماز_جمعه» و ... به این موضوع واکنش نشان دادند.
برخی کاربران اظهار امیدواری کرده اند که این اقدام، حرکتی نمادین و آغازگر کاهش فاصله میان مسوولان ومردم باشد. «محمود صادقی» نماینده مجلس در توییت خود نوشت: برداشتن نرده های حایل بین مردم و مسئولین در نماز جمعه تهران اقدامی درخور تقدیر است؛ اما بعضی از این اقدام طوری سخن می گویند که گویا نصب نرده ها کار دشمن بوده! به هرحال امید است این حرکت نمادین آغازی برای کاهش فاصله ها و موانع بین مسئولین و مردم باشد.
«سیدعباس صالحی» وزیر اشاد در توییتر خود نوشت: « جامعه به همین خبرهای ساده هم امیدوار می شود. قرار نبود در جمهوری اسلامی طبقه جدید شکل بگیرد. دیروز شوخی_ جدی به همراهان حفاظتی ام می گفتم ما مسوولان کشور را دو چیز کم اعتبار کرده: فرزندان مان و شماها!»
«محمدعلی وکیلی» نماینده تهران در مجلس در توییتر خود آورد: «موانع نیز برداشته شد تا فاصله ها کم تر شود.»
برخی هم نسبت به تسری این کاهش فاصله فیزیکی به دیگر حوزه ها ابراز امیدواری کردند. «مصطفی تاجزاده» فعال سیاسی اصلاح طلب در توییت خود نوشت که برداشتن نرده ها گام خوبی است. امیدوارم این قدم مقدمه ی برداشتن فاصله بین مقامات و وابستگان آنان با مردم از نظر کسب درآمد، دسترسی به امکانات و فرصت ها، بهره مندی از حقوق شهروندی و نیز سبک زندگی باشد.

**جنجال اینترنت رایگان
اظهارات یک کارشناس رسانه در صدا و سیما در خصوص مضرات اینترنت برای جوانان حسابی خبر ساز شده است. در این برنامه داستان دختر نوجوانی تعریف می شود که از طریق اینترنت رایگان با پسری آشنا می شود و در نهایت باردار می شود. این داستان سرایی با واکنش های مختلفی از سوی کاربران توییتر مواجه شده است.
بسیاری از کاربران این اظهارات را در چارچوب روندها و رفتارهای صدا و سیما تفسیر کرده اند که با هر ابزار و منطقی هرچند ضعیف و کودکانه می خواهد مردم را در مسیری که می خواهد هدایت کند.
بسیاری از کاربران اظهارات اینچنینی را «جاده صاف کنی» برای «فیلترینگ» دانسته اند.

انتهای پیام 

منبع ایرنا
کلید واژه :

توئیتر

،

شکنجه

،

سال ۸۸

ثبت نظرات
captcha