پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۷۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابهام در نتیجه اولین آزمایش سیستم ویدئویی

VAR ایرانی با سه دقیقه تاخیر تست شد

در روزهای تعطیلی مسابقات لیگ برتر فدراسیون فوتبال و کمیته داوران به دنبال برنامه ریزی برای اجرای سیستم داوری ویدئویی در نیم فصل دوم هستند.

VAR ایرانی با سه دقیقه تاخیر تست شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سیستم ویدئویی داوری یا همان VAR در بازی درون اردویی تیم ملی جوانان در تهران تست شد. در این بازی سیستم داوری ویدئویی به کار گرفته شد که البته نقصان و نقاط ضعفی که وجود دارد کمی استفاده از این سیستم را در نیم فصل دوم با ابهام مواجه کرده است.


در این بازی درون گروهی که با قضاوت رضا کرمانشاهی یکی از داوران مطرح لیگ برتر انجام شد در صحنه های مختلف برای تست VAR بازی توقف پیدا کرد تا این سیستم آزمایش شود. اما سیستم VAR ایرانی که دراین بازی مورد استفاده قرار گرفت مشکلاتی دارد که به نظر حضور آن را در نیم فصل دوم با مشکلاتی مواجه کند. بزرگترین مشکل این سیستم تاخیری است که در بازی به وجود می آورد.


تاخیر در بازی


این سیستم به گونه ای است که تصاویر مورد نظر داوری را از سه دقیقه قبل در اختیار تیم داوری قرار می دهد و این موضوع باعث می شود که برای پیدا کردن صحنه مورد نظر از میان سه دقیقه تصویر چند دقیقه ای زمان صرف شود و این خودش باعث تاخیری بین سه تا5  دقیقه در هر صحنه خواهد شد.


این میزان زمان که در فاصله اعلام سیستم و یافتن تصویر و سپس نظر دادن روی آن صرف می شود به معنای از بین رفتن زمان زیادی از بازی است و البته براساس قوانین نیز زمان استفاده از این سیستم زیر یک و نیم دقیقه است.


اما موضوع مهم دیگری که حضور سیستم ویدئویی در نیم فصل دوم را با چالش مواجه می کند این است که برای هر مسابقه ده تکنسین برای انجام امور مربوط به آن باید حاضر باشند و این یعنی اگر در یک هفته لیگ هشت بازی انجام شود آن وقت باید هشتاد تکنسین VAR در شهرهای مختلف مشغول به کار باشند. با توجه به این که فدراسیون اعلام کرده در هزینه کردن برای پرواز داورانش هم مشکل دارد چگونه می خواهد شرایط حضور ده تکنسین برای هر بازی را فراهم کند؟


سیستم var  همچنین نیازمند یک مکان یا یک اتاق مناسب برای سازماندهی است که همه ورزشگاه های تیم های لیگ برتری شرایطش را هنوز ندارند.


مشکل بعدی که بر سرراه سیستم داوری ویدئویی وجود دارد این است که اصولا کمیته داوران نیروی زیادی برای انجام این پروژه ندارد. برای هر هفته لیگ هشت داور وسط باید بازی ها را سوت بزنند و چند داور هم باید در اتاق های فرمان بنشینند تا تصاویر را دیده و آنالیز کنند. آیا کسانی که قرار است در اتاق های داوری بنشینند نباید از میان داوران درجه یک و لیگ برتری باشند؟ یا آنکه کمیته داوران قصد دارد از داوران بازنشسته یا داوران لیگ یکی برای اتاق var استفاده کند.

منبع ورزش سه
کلید واژه :

VAR

،

مسابقات لیگ برتر

ثبت نظرات
captcha